Az idei első félévében a hazai nagyvállalatok rövid távú gazdasági várakozásai a kedvező növekedési kilátások fennmaradását jelzik - kommentálja a "TOP-100 nagyvállalati konjunktúra-indexét az Ecostat. A vállalati prognózisokban tapasztalható optimizmus követi a világgazdasági konjunktúrát, ez évben tartósan javulnak a külpiaci értékesítési lehetőségek. A globális folyamatok tendenciájára alapozva a kereslet az év egészében élénk lesz, a világgazdaság fejlődési üteme megközelítheti az 5 százalékot. A növekedés hordozói között az ázsiai országok pozíciója javul. A 2006. májusi "TOP-100 nagyvállalati konjunktúra-index" 53 százalék, lényegében megegyezik a múlt havi értékkel. Az üzleti bizalom trendvonala a legutolsó felmérés eredményével kiegyensúlyozottá vált.
Májusban a hazai nagyvállalatok 2006 második félévére vonatkozó, a nemzetgazdaság teljesítményét előre jelző várakozásait a korábbinál óvatosabb állásfoglalás jellemzi. A hazai gazdaság fejlődési esélyeit a kedvezőtlen egyensúlyi helyzet és a várható kormányzati intézkedéseket övező bizonytalanság gyengíti. Saját gazdálkodásuk feltételeit a nagyvállalatok 40 százaléka kedvezően ítéli meg. A TOP-100 kör minden második vállalkozása a következő hat hónapra stabil működési környezettel számol, pozíciói rosszabbodását mindössze egytizedük tartja elképzelhetőnek. A termelésnövelés lehetőségének megítélése április óta érdemben nem változott. A tevékenységük bővítését tervező vállalatok aránya, 54 százalék. A szektor vállalkozásainak egyharmada 5 százalék alatti, egyötöde ennél dinamikusabb fejlődést feltételez. A TOP-100 nagyvállalatok mintegy kétharmada az ország gazdasági helyzetében kismértékű javulást, illetve stabilitást vár. Az optimista előrejelzések részesedése 36, a pesszimista várakozásoké 35 százalék. Hat hónapon belül a multinacionális cégek 65 százaléka saját előállítású készleteinek szintjét nem kívánja változtatni. A fontos európai piacok keresletének élénkülését érzékelve készletei növelését a cégek egyharmada tervezi. A vásárolt készletek rövid távú szinten tartását a TOP-100 vállalatok 80 százaléka kívánja megvalósítani. Kereskedelmi készleteinek növelését 12 százalékuk, csökkentését 8 százalékuk tervezi.
Az új kormányzati ciklus első félévében a hazai gazdaság fejlődését a külső és a belső környezetei feltételek változása pozitívan befolyásolja. Külkereskedelmi áruforgalmunk a partner országok keresletének bővülésével a korábban vártnál élénkebb lesz. Az első félévi gyors bérkiáramlás következményeként a lakossági fogyasztás a tavalyinál nagyobb arányú. A vásárlóerő bővülésének feltételezhető korlátozása a kiskereskedelmi forgalomban némi időeltolódással fog megjelenni.
A makrogazdaság 2006. évi teljesítménye nagymértékben függ az államháztartási hiány tervezett szinten tartásától, a költségvetés kiigazítását célzó intézkedések hatékonyságától. A nagyvállalatok 64 százaléka rövid távon a kedvező beszerzési feltételek fennmaradásával, egyötödük az ellátás további javulásával számol. Fél éven belül a belföldi kereslet szinten maradását feltételezi a cégek 59 százaléka, a hazai kereslet élénkülését 19 százalékuk várja. Májusban a külföldi kereslet bővülésével a TOP-100 kör majdnem fele, stabilitásával 43 százaléka számol. A pesszimista előrejelzések aránya 9 százalék. A belföldi értékesítés megítélésében a cégek borúlátóbbak. Éves visszatekintésben a legmagasabb szintre 35 százalékra emelkedett a hazai piac szűkülésével számolók aránya, az eladási lehetőségek kiszélesedését 23 százalékuk várja. A második félévben a nagyvállalatok több, mint a fele a külföldi értékesítési lehetőségek fennmaradásával számol. Az export piacok bővülését a vállalkozások 43 százaléka valószínűsíti. A hazai munkaerőpiac legutóbbi vállalati megítélésében stabilitást feltételez a cégek kétharmada, a munkaerő kínálat javulását 22 százalékuk feltételezi. A következő fél évben pénzügyi helyzete stabilitásában bízik a TOP-100 kör 58 százaléka, likviditása javulását reméli több, mint egynegyedük. Április óta 15 százalékra esett vissza a fizetési nehézségek kialakulásától tartó vállalatok aránya. A makrogazdasági környezet várható változásának megítélésében a kiszámíthatóság erősödését a cégek 15 százaléka valószínűsíti.
Tavaly a hazai vállalkozói kör a fejlesztésre fordítható források bővülésével aktív beruházási tevékenységet folytatott. Az Ecostat prognózisa szerint 2006-ban a beruházások közepes ütemű bővülése várható, a fejlesztési ráfordítások növekedése megközelítheti a 6 százalékot. A nagyvállalatok fejlesztési tevékenységét anyagi megfontolások nem korlátozzák, eszközparkjuk bővítését alapvetően az értékesítési lehetőségek változása határozza meg. A TOP-100 vállalatok beruházási elkötelezettsége erősödött, mértéke 57 százalék. A rövid távú fejlesztési szándékot megjelenítő mutató értéke 5 százalékponttal így is elmarad az éves átlagtól. A nagyvállalatok ez évi visszafogott aktivitását jelzi a havi indexek csökkenő tendenciája.
Márciusban és áprilisban a fogyasztói áremelkedés mértéke 2,3 százalék volt. Az elemzői várakozásokkal ellentétben így nem folytatódott a hosszabb ideje tartó dezinfláció. A pénzromlás magasabb ütemét az élelmiszerek és élvezeti cikkek átlag feletti drágulása eredményezte. Az olaj magas szinten ingadozó világpiaci ára és a hazai valuta dollárral szembeni gyengülése rövid távon erősíti az inflációs nyomást. A nagyvállalatok szerint 2006-ban a fogyasztói árak átlagos emelkedése 3,3 százalék lehet. Májusban a nagyvállalati szektor decemberi 12 hónapos árprognózisa 3,2 százalék, 0,3 százalékponttal magasabb az áprilisi előrejelzésnél. A TOP-100 vállalati kör éves értékesítési árprognózisa az előző hónaphoz képest nem változott, 1,7 százalék. Az áremelések területén érezhető önmérséklet a nemzetközi és hazai versenyhelyzet erősödésével indokolható.