A tervek megvannak, a pénz hiányzik

Az elektronikus közigazgatás fejlesztése érdekében számos programot dolgozott ki a kormányzat, ám pénz hiányában kérdés, hogy mennyi valósulhat meg belőle.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az e-közigazgatási stratégiák megalkotásánál fontos szempontot jelentenek az uniós elvárások, mivel a fő irányokat ezek határozzák meg - jelentette ki az E-Magyarország 2008 konferencián Kópiás Bence, a MEH Elektronikus Kormányzati Központ e-közigazgatási főosztályának helyettes vezetője. Ennek köszönhető, hogy - bár sokan bírálták a rövid időtartamot - a magyar kormány is 2010-ig tartó programokat dolgozott ki. A szakember megvédte a kétéves programokat, hiszen mint mondta olyan gyorsan változik a technológiai háttér, hogy hosszabb távon különben sem lenn érdemes tervezni.

Az alapokról szólva Kópiás Bence elmondta, hogy a hazai online infrastruktúra tekintetében "nem állunk olyan rosszul", sőt az ügyben tett lépésekért még dicséretet is kapott korábban a magyar állam. Bár a kormány számos programot kidolgozott, ezek mindegyikére nem lesz pénz, mivel az erre szánt 53 milliárd forintot nem tudják előteremteni - hangsúlyozta a szakember. A projektekre szánt pénz legnagyobb részét az Új Magyarország Fejlesztési Terv pályázataiból teremtenék elő, kisebb részt pedig az intézményeknek kellene hozzáadniuk.

Mit fejlesztenének?

A tervek szerint tehát számos területen várhatunk előrelépést a következő bő egy évben, így többek között kibővülnek az elektronikus-fizetés lehetőségei, illetve könnyebb lesz az e-azonosítás is. Az e-közigazgatás fejlesztésénél fontos szempont az intézmények közötti együttműködés erősítése, illetve, hogy azt az állampolgárok és a vállalkozások igényei köré tudják felépíteni.

A lakosság szempontjából az egyik legfontosabb fejlesztés az úgynevezett többcsatornás ügyfélszolgálat kialakítása, mely kapcsán a kormány már a tervezés szakaszában is számos támadást kapott, mondván, hogy ez túl nagy falat - közölte a szakember. A program lényege, hogy a lakosság az interneten kapna tanácsokat az ügyintézéshez, ami a remények szerint jelentős könnyítést jelentene az ügyintézésben.

Programok kis és közepes önkormányzatoknak

Legalább ilyen fontos projekt az egyablakos e-ügyintézés beindítása, amelynek fontosságáról nincs vita, hiszen ez egy uniós elvárás a tagállamok felé - emelte ki a főosztályvezető. A program lényege, hogy egy helyen lehessen mindent elintézni, tehát ha például egy magyar, vagy akár egy osztrák fodrász akar új üzletet nyitni, akkor nem kell különböző hatóságokhoz fordulni, hanem az interneten, egy helyen tud mindent elintézni.

Külön programot indítanának a kis és közepes önkormányzatoknak, hogy azok a helyhatóságok is fejleszteni tudják az e-szolgáltatásaikat, akiknek korábban erre sem pénzük, sem a szakmai hátterük nem volt meg - mondta Kópiás Bence. A projekt során létrehoznának egy központot, melyhez az önkormányzatok kapcsolódnának. Így a korábbinál lényegesebb olcsóbban tudnának előrelépni az e-közigazgatás terén, hiszen a helyhatóságoknak nem kellene saját rendszert kiépíteni. Bár a források szűkösek, amennyiben megvalósul a program, a lakosság 70 százalékát tudnák vele elérni - hangsúlyozta a szakember.

Kópiás Bence előadását letöltheti innen.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo