A producerek rémálma

A mozik látogatottsága 7 százalékkal csökkent, a DVD-eladások mindössze 8 százalékkal nőttek tavaly az Egyesült Államokban. A közelgő Oscar-gála fényében felmerül a kérdés: merre tart az amerikai filmipar?

Az egyre ritkább kasszasikerek, és a tavalyi 7 százalékos visszaesés a mozibevételekben arra engednek következtetni, hogy az amerikai filmipar jelenleg nem tud megfelelni a társadalmi igényeknek. Az érdeklődés látványosan csökken és ezt már a másodlagos piacon, a DVD-k eladásával sem tudják hosszútávon ellensúlyozni a studiók. Hiába lettek mindenki számára elérhetőek a DVD-lejátszók és hiába csökkent négy és fél hónapra a mozipremier és a DVD-premier közötti átlagos időtartam, a DVD-k kiskereskedelmi forgalma mára alig nő: a 2005. évi 9 százalékot követően ebben az évben alig 4 százalékos piacbővülést prognosztizál a Pricewaterhouse Coopers. 

Ahogyan közeleg a március 5-i Oscar-gála, egyre nagyobb a felhajtás a tavalyi hollywoodi filmek körül.

A versenyfilmek témái ebben az évben felfoghatóak úgy is, mint Hollywood üzenete a politikai elitnek. A Good Night and Good Luck, a Crash vagy a Brokeback Mountain, olyan jelenségeket állítanak középpontba, amelyek próbára teszik az amerikai társadalom liberális értékekbe vetett hitét. A Syriana, a közel-keleti válságokat egyenesen az amerikai titkosszolgálatok, a nemzetközi olajbiznisz és a korrupt állami tisztviselők közötti kötelékekkel magyarázza.

Megéri politizálni?

A rasszizmusról, diszkriminációról és a szólásszabadság elfojtásáról szóló filmek kétségtelenül esélyesek lehetnek a díjkiosztó gálán, a közel-keleti terrorizmust középpontba állító alkotások pedig szintén számíthatnak elismerésre.

A George Clooney nevével fémjelzett Syriana vagy a külföldi filmek közül jelölt Paradise now jelölése, sok minden más mellett politikai üzenet a Bush-adminisztrációnak. A hollywoodi sztárok és filmkészítők közül sokan kritizálták nyíltan az Egyesült Államok szerepvállalását az iraki háborúban, és most, mikor az iráni válság újabb háborúval fenyeget, a filmipar megragadhatja az Oscar-gála adta lehetőséget, hogy újra tüntessen az amerikai külpolitika módszerei ellen.

Felmerül azonban a kérdés, hogy miként hat Hollywood politikai szerepvállalása a várható filmbevételekre?

Hollywood sokáig kizárólag tömegszórakoztató funkciót látott el a világban, azonban az Egyesült Államokat ért 2001. szeptember 11-i támadást követő új történelmi kihívások nem tették lehetővé, hogy az amerikai filmipar kivonja magát a véleménynyilvánításból; vállalnia kellett a felelősséget azokért az üzenetekért, amelyeket közvetít a hazai és a nemzetközi közösségnek. Az Egyesült Államok ma politikailag erősen megosztott ország, és ez tükröződik a filmjeinek nézettségi statisztikáiban is. A filmproducerek ezért nehéz, ha úgy tetszik súlyos pénzügyi következményekkel járó döntéseket hoznak, amikor olyan filmekbe fektetnek be, amelyek  politikai véleményformálásra késztetik nézőközönségüket. Amint azt az USÁ-ban újonnan bemutatott Madea's Family Reunion kiugró bevételei is mutatják, a kasszasikereket inkább a családi filmek illetve a vígjátékok között kell keresni.

Kalóz akciók

#page#

Kalóz akciók

Az Egyesült Államok filmipara azonban más, számára sokkal károsabb jelenségekkel is szembe kell, hogy nézzen; a filmekről készült kalózmásolatok terjedése az egyik legnagyobb kihívás a stúdióknak. A nagy érdeklődést kiváltó filmek esetében, csak néhány nap kell a mozi-premiert követően, hogy megjelenjenek az illegális kópiák az internetes fájlcserélőkön.

Sem a törvényben megszabott korlátozások, sem pedig az új másolásvédelmi technológiák nem jelentenek akadályt a leleményes kalózok számára a filmek terjesztésében.

A nemzetközi piacon egyre gyakoribb visszaélésekről készített felméréséből az IIPA (International Intellectual Property Alliance, Nemzetközi Szerzői Jogvédő Szövetség) arra következtet, hogy Oroszország jelenti a legnagyobb veszélyt a film- és a szoftveriparra egyaránt, mivel ott 2005-ben 81 százalékos volt a kalózfilmek és 85 százalékos a kalózszoftverek aránya. Magyarország is előkelő helyen szerepel a kalózkodó országok 2005-ös rangsorában, hiszen hazánk 102 millió dolláros veszteséget okozott tavaly az amerikai filmiparnak. Egyenesen az élmezőnybe emel minket az egy főre eső károkozás mértéke, amely 2005-ben 23,6 dollár volt. Ezzel az adattal a világranglistán a negyedik helyet foglaljuk el.  Az első helyen Franciaország áll 35,8 dollárral, a második helyet Spanyolország foglalja el 25,8 dollárral, ezt pedig Nagy-Britannia követi 24,6 dollárral.

Lecsukhatják őket

A helyzet súlyosságát kiválóan érzékelteti az MPAA (Motion Pictures Association of America, Amerikai Mozgókép Egyesült) honlapja, amely a filmkalózokat minden finomkodást mellőzve, tolvajoknak nevezi.

Az MPAA figyelmeztet, hogy a fájlcserélők használata filmek letöltésére, minősített bűncselekmény, hiszen a felhasználó nem csak birtokba veszi a lopott terméket, hanem terjeszti is azt. Az efféle kalózkodásért a legszélsőségesebb esetben 5 év letöltendő szabadságvesztést is kiszabhat az Egyesült Államok törvényhozása - áll az érdekvédelmi szervezet honlapján.

Az MPAA ugyanakkor beszámol a visszaélések elleni küzdelemről és az ismeretterjesztő kampányokról is, amelyekben felhívják a figyelmet a törvények tiszteletben tartására.

A szakértők tudják azonban, hogy nem várható változás a társadalmi morálban mindaddig, amíg a filmstúdiók nem találnak jó receptet arra, hogy fizikailag hogyan fékezhetnék meg termékeik illegális terjesztését.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo