A PM szerint a növekedési cél eléréséhez elengedhetetlen a világgazdasági konjunktúra gyorsulása, valamint a vállalatok versenyképességének javítása.
Olyan gazdaságpolitikai intézkedések szükségesek, amelyek elsősorban a versenyképesség növekedését helyezik előtérbe.
A tárca értékelése szerint a GDP szerkezete továbbra is kedvezőtlen, ám bizonyos változások már tapasztalhatók.
A gazdasági növekedés szempontjából meghatározó feldolgozóipari beruházások az első negyedévben 4,4 százalékkal emelkedtek, amiből arra lehet következtetni, hogy a feldolgozóipar nagy valószínűséggel túljutott a múlt évi mélyponton. Amennyiben a vállalati beruházások tovább élénkülnek, és a lakásépítés is fellendül, nem elképzelhetetlen, hogy az év hátralévő részében a beruházások 5 százalékkal növekednek, így az év egészében teljesül a 4 százalék körüli beruházási prognózis. Márciusban a PM még 4-5 százalékos idei beruházásbővüléssel számolt.
A gyorsjelentés szerint míg a világgazdasági recesszió miatt a magyarországi vállalatok tavaly csökkentették készleteiket, az idén már kis mértékű készletfelhalmozás tapasztalható. Ennek ellenére a az exportpiacok a vártnál lassabban bővülnek, ezért a PM elemzői az ez évi kiviteli prognózist lefelé módosították, 5-7 százalékról 3-5 százalékra.
A kivitel lassabb növekedésével párhuzamosan valószínűleg az importbővülés sem lesz olyan dinamikus, így változott a behozatalra vonatkozó éves előrejelzés is. A minisztérium szerint az import az idén valószínűleg 5-7 százalékkal bővül a korábban prognosztizált 6-8 százalék helyett.
A minisztérium felfelé módosította az átlagkeresetekre vonatkozó prognózisát: a bruttó átlagkereset az idén 10-11 százalék helyett 11-12 százalékkal, a nettó átlagkereset 13-14 százalék helyett 16-17 százalékkal, az egy keresőre jutó reálbér 8 százalék helyett 10-12 százalékkal emelkedik.
A külkereskedelmi áruforgalom hiánya 4-4,5 milliárd euró, a folyó fizetési mérleg deficitje pedig 3,5-4 milliárd euró között alakul. A folyó fizetési mérleg hiánya eléri a GDP 5 százalékát, a korábban előrejelzett 4-4,5 százalék helyett.
Forrás: MTI
A PM 3,5 százalékos növekedésre számít
A növekedés az idén akkor érheti el a 3,5 százalékot, ha az év hátralévő részében mind a kivitel, mind a vállalati beruházások jelentősen növekednek - állapítja meg a Pénzügyminisztérium (PM) június 5-én nyilvánosságra hozott gyorsjelentése. Az év elején a PM még azzal számolt, hogy az idén a bruttó hazai termék (GDP) legalább 4 százalékkal, vagy annál gyorsabban bővül.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.

Állítólag Veszprém megye összes védőnőjétől megvonták a költségtérítési támogatást
Nem hisszük el, hogy igaz.

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.