A tárcavezető az MSZP választmányának ülése után arról is beszélt, hogy a kormány eleget tud tenni a törvényekben rögzített kötelezettségeinek a jövő évi költségvetés keretei között. "Nyugdíjemelés lesz, a nyugdíjkorrekció az eddig bevett gyakorlathoz képest későbbre van tervezve" - fogalmazott a politikus annak alapján, hogy az ülésen Veres János pénzügyminiszter ismertette az Országgyűlésnek szombaton benyújtott jövő évi büdzsét, amelyet egyébként támogatott az MSZP választmánya.
Szűcs Erika elmondta, hogy január elsejétől a nyugdíjemelést a svájci indexálás és a bérajánlás alapján tervezi a kabinet, ez 3,9 százalékos emelést jelent. Mint mondta, a 13. havi nyugdíj kifizetésének szándéka is szerepel a költségvetésben. Emlékeztetett rá, hogy ötéves programról van szó, és 2009-ben csak szeptembertől tudják biztosítani az 1988 és 1990 között nyugdíjba mentek esetében a 2 százalékos, az 1992 és 1995 között nyugdíjba vonultaknál a 4 százalékos, valamint 1997 és 1998-ban nyugdíjba vonultak esetében a szintén 4 százalékos plusz emelést.
A családi pótlék emelése nincs törvénybe iktatva, és volt olyan időszak az elmúlt években, 1998 és 2002 között, amikor egyáltalán nem emelték ennek a juttatásnak az összegét. A szocialisták vezetette kormány az elmúlt hat évben mindig emelte, és most is az infláció mértékével azonos emelést terveznek 2009 szeptemberétől - fűzte hozzá.
A szociális miniszter azt mondta, hogy a nyugdíjkorrekciós program 2009-re esedékes részének és a családi pótlék emelésének szeptemberre halasztása 30 milliárd forinttal kevesebbet jelent az érintetteknek. Mint mondta, mintegy 100 milliárd forintos kiadáscsökkentés terveznek, és arányaiban ez a 30 milliárd forint nem azt jelenti, hogy a terheket elsősorban a családokra róják.
Nem örömmel, de elfogadták
Arra a kérdésre, hogyan fogadta a frakció ezeket az intézkedéseket, Schiffer János, az MSZP választmányának elnökhelyettese, országgyűlési képviselő közölte, a frakció nem örömmel, de elfogadta ezt a javaslatot. Reméljük, hogy nem lesz olyan változás, amely ezeknek az ellátásoknak a szeptemberi biztosítását felülírhatná - mondta.
Szűcs Erika kitért arra, hogy a jövő évi költségvetés az eredetileg tervezett 3 százalék helyett 1,2 százalékos növekedéssel számol. Hozzátette: az inflációt is lefelé, 3,9 százalékra korrigálták. Az eredeti törvényjavaslatban 4,3 százalékra tervezték a fogyasztói árak éves átlagos emelkedését. Elmondta, hogy a hiány is csökken az eredeti elképzelésekhez képest, így jövőre 3 százalék alatt lehet.
2008-ban 103 milliárd forinttal, 2009-ben az eredeti javaslathoz képest további 94 milliárddal csökkentik az államháztartási hiányt. A távirati iroda azon kérdésére, hogy a nemzeti csúcson megfogalmazódott javaslatok közül, melyiket tartják továbbvihetőnek, Szűcs Erika azt mondta, hogy erről még nem egyeztettek, de Gyurcsány Ferenc miniszterelnök korábban kijelentette, hogy minden elképzelésre nyitottak. Ebben a helyzetben csak úgy alakulhat ki egy közös nemzeti akarat, ha mindenki egy kicsit felülbírálja saját álláspontját és képes lépéseket tenni mások felé - vélekedett.
Megjegyezte, hogy folytatni fogják az elkezdett szociális reformot, amely az Út a munkához programmal valósul meg. Ennek célja, hogy a szociális rendszer a pénzbeli ellátások igénybevétele helyett a munkára ösztönözzön - fűzte hozzá.
Fidesz: a nyugdíjasoktól és családoktól veszik el a pénzt
Az ellenzéki párt szerint a hét vége azt bizonyította, hogy a kisebbségi kormány egy gigantikus megszorító csomag bevezetésére készül. "A szocialisták újra azokkal akarják megfizettetni a válságkezelés és saját alkalmatlanságuk árát, akik egyáltalán nem tehetnek a kialakult helyzetről. A kormány a nyugdíjasoktól és a családoktól azt a pénz akarja elvenni, ami a törvény szerint jár nekik" - olvasható a Fidesz parlamenti frakciójának MTI-hez eljuttatott közleményében.
"A gigantikus megszorító csomag ellen össze kell fogni és reméljük, hogy lesznek szocialista képviselők is, akik nem lesznek hajlandók nevüket adni a megszorításokhoz" - fogalmazott Szijjártó Péter szóvivő.