Lemaradnak a versenyben az ötven közeliek
Nem csak nálunk nehéz a "húszon túliak" elhelyezkedése, karrierváltása, és egy adott munkahelyen való feljebb lépése. A StepStone kutatása szerint a megkérdezett több mint tizenkétezer európai polgár jelentős része úgy látja, diszkrimináció sújtja a negyven év felettieket. A válaszadók negyven százaléka szerint rosszabbak az esélyei az idősebb korosztálynak az új állás megtalálására, mint a fiataloknak.
Kifejezetten pesszimistának bizonyultak a németek, nagyobb részük úgy véli, hogy munkát keresni kilátástalan feladat negyvenen felül. Közülük az európai átlagnál kevesebben gondolják úgy, hogy a munkaadóknál a régóta a szakmájukban levők tudása jobban latba esik, mint a születési dátum. Az olasz negyven-ötvenesek szintén nehezebben helyezkednek el az európai átlagnál, ha hihetünk a kutatásban résztvevők véleményének.
Pozitív tapasztalatok Norvégiában, negatívak itthon
Sugárzó optimizmus jellemzi viszont a skandinávokat. Közülük a norvégok csaknem fele azon a véleményen van, a karrierépítés és az életkor két egymástól teljesen független tényező, és csak egynegyedük gondolja, hogy a kor korlátozza az esélyeket az álláspiacon.
A hazai munkáltatók körében végzett GKI felmérés szerint jelenleg nincs okuk túlzott bizakodásra a hazai munkavállalóknak. A Gazdaságkutató Rt. szakértőjének egy korábbi nyilatkozata szerint idegenkednek az álláshirdetők a 45 éven felüliektől, és a cégek mindössze 35 százaléka alkalmazná fenntartás nélkül őket. Az 50 évnél idősebbek esetében még fokozottabban jelentkezik a tartózkodás: a hazai munkaadók több mint 95 százaléka - azaz csaknem mindegyikük - elutasító velük szemben.
Érvek, ellenérvek
A fő ellenérv, hogy az idősebbek lassúak, óvatosak, valamint kevésbé terhelhetőek túlórázással, mint azok, akik a pályájuk elején állnak. Egy fő szempontot azonban érdemes lenne a cégeknek figyelembe venniük: komoly problémát okoz, hogy a mai fiatalabb generáció igen könnyen vált, ha csak egy kis esély is felcsillan jobb fizetésre, gyorsabb előrejutásra egy másik helyen. A negyven felettiekre jellemzőbb az állhatatosság és a kitartás, ezért talán érdemes rájuk - vagy rájuk is - építeni a vállalat működtetését.