A nagyok 90 százaléka optimista, de...

A kiszámíthatóság erősödését a nagyvállalatok 14 százakéka várja az új kormánytól, a bizonytalanság fokozódásától 41 százalékuk tart - "mérte" az Ecosatat.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az első negyedévben az Ecostat összevont konjunktúra indexe 50,2 százalék, megegyezik a két évvel ezelőtt mért legmagasabb értékkel. A komplex mutató trendvonala 2005 második negyedéve óta emelkedett, legutóbb ismét pozitív tartományba került. A rövid távú előrejelzések szerint mind a vállalkozói szféra, mind a lakosság gazdasági derűlátása "erősödött".

A TOP-100 nagyvállalatok 2006 első negyedévi bizalmi indexe 53,7 százalék, az előző negyedévhez képest majdnem két százalékponttal emelkedett. A multinacionális vállalkozások optimizmusát a tartós konjunktúra, az élénk külpiaci forgalom alapozza meg. A fejlődést ösztönző gazdaságpolitikai környezetben a hazai gazdaság lehetőségeit javulónak ítéli a nagyvállalatok egyharmada, változatlannak fele. Saját kilátásait kedvezőnek és stabilnak értékeli a vállalkozások 90 százaléka, a pesszimista várakozások aránya 10 százalék. A cégek 47 százaléka vár teljesítménybővülést a következő félévben. Bővülő hazai piacokkal számol a nagyvállalatok egyötöde, változatlanságot vélelmez 65 százalékuk. Az export lehetőségek megítélése rendkívül kedvező. Piacai bővülésével számol a nagyvállalatok 41 százaléka, stabil értékesítési lehetőségekben bízik 59 százalékuk. A következő hónapokban a vállalatcsoport likviditása várhatóan kiegyensúlyozott lesz. A szektor beruházási elkötelezettsége magas és kiegyensúlyozott.

A TOP-100 nagyvállalatok márciusi "konjunktúra indexe" 55 százalék, a negyedévi átlagnál valamivel magasabb. A hazai nagyvállalatok rövid távú üzleti várakozásait kiegyensúlyozott optimizmus jellemzi, az utóbbi három hónapban a bizalmi mutatók értéke fokozatosan javult.

A 2006 második és harmadik negyedévére szóló kedvező előrejelzések a stabil és kiszámítható világgazdasági tendenciák folytatódásán alapulnak. A legutolsó globális konjunktúra ciklus 2004-ben tetőzött, tavaly a világtermelés és világkereskedelem az előző évinél valamivel mérsékeltebb ütemben fejlődött.

A külföldi konjunktúra változására érzékenyen reagáló hazai gazdaságban 2006 végéig kedvező fejlődési feltételek várhatók. Keresleti oldalról a növekedést alapvetően a külkereskedelem élénkülése ösztönzi, ezt segíti a dinamikus fejlesztési tevékenység fennmaradása. Az Ecostat prognózisa szerint 2006-ban a GDP növekedése meghaladja a múlt évit, és kétszerese lehet az Európai Unió tagországai átlagának, éves szinten, mintegy 4,3 százalékkal emelkedhet.

A magyar gazdaság 2006-ban is képes lesz kihasználni a nemzetközi konjunktúra biztosította lehetőségeket, az export 10-11 százalékkal gyorsulhat, az  import növekedése ehhez közel álló lesz. A piaci feltételeket és az államháztartás helyzetét mérlegelve a beruházások dinamikája kissé mérséklődik, 5,5 százalék közelében várható. A hazai ipar fejlődése több éve töretlen, az ágazat teljesítménybővülése 7,5 százalékot érhet el. 2006-ban az inflációs cél teljesülhet, a fogyasztói árak éves emelkedését 2,3 százalékra becsüljük.

#page#

A magyarországi multinacionális vállalatok rövid távú üzleti várakozásai stabil derűlátást tükröznek. A cégek saját vállalkozásuk helyzetét pozitívan értékelik, az egyensúlyi feszültségekkel küzdő makrogazdaság rövid távú esélyeit valamivel gyengébbnek ítélik.

A hazai makrogazdaság rövid távú esélyeiről a nagyvállalati kör 29 százaléka nyilatkozott pozitívan, 48 százalékuk a gazdaság helyzetében stabilitást feltételez. A kedvezőtlen vélemények aránya 9 százalékponttal emelkedett. A TOP-100 nagyvállalati kör a külső és  belső gazdasági feltételekben bekövetkezett változásokra alapozva saját lehetőségeit kedvezőnek értékeli. Másfél éves visszatekintésben a javulásban bizakodók aránya rekordszintre, 58 százalékra emelkedett. A pesszimista vállalatok köre eközben háromszorosára, 16 százalékra nőtt, ennél magasabb arányt legutoljára a múlt év októberében mértek. A termelésnövelés lehetőségének megítélése márciusban visszafogottabb a korábbi hónapokénál. Márciusban az optimista vállalatok aránya 47 százalék. A fejlődést megjelölő cégek fele 5 százalék alatti egynegyede 5-10 százalék közötti és további negyede ennél dinamikusabb növekedést feltételez. A következő fél évben a nagyvállalatok 57 százaléka saját előállítású készletei szinten tartását tervezi, 37 százaléka készárú készletei növelését tartja megfontolandónak. Az alapanyagok és félkész termékek rövid távú készletprognózisa szerint a TOP-100 vállalatok 55 százaléka a vásárolt készletek szinten tartását, egyharmaduk a készletszint emelését tervezi.

Az élénk kereslet kedvez az export bővülésének, a magas nagyvállalati nyereségek lehetővé teszik a beruházások és az eladások élénkítését. A nemzetközi trendekhez igazodva kismértékben nőhet a foglalkoztatás, a lakossági fogyasztás. A folyó fizetési mérleg hiánya a múlt évinél valamivel kedvezőbb lehet, az államháztartás pénzforgalmi deficitje GDP arányosan elérheti a 7,4 százalékot. Márciusban a nagyvállalatok több mint kétharmada a jelenleg kedvező beszerzési feltételek fennmaradását, egyötödük javulását várja. Fél éven belül a belföldi kereslet élénkülésével számol a cégek 17 százaléka, szinten maradásával 66 százalékuk. A kereslet szűkülését 17 százalékuk feltételezi. A külföldi kereslet élénkülését a februári 30 százalékkal szemben a nagyvállalatok 48 százaléka reméli, stabilitásban bízik 37 százalékuk. A rövid távú belföldi értékesítés múlt havinál pesszimistább előrejelzését a vártnál gyengébb bázismutatók indokolják. A lehetőségek fél éven belüli javulását a februári 25 százalék után márciusban 14 százalék feltételezi, a pesszimista prognózisok aránya egy hónap alatt 10 százalékról 21 százalékra nőtt.  A külföldi, különösen az európai konjunktúra élénkülésére tekintettel az export lehetőségek megítélése kedvező. Fél éven belül piacai bővülésével számol a nagyvállalatok 41 százaléka, változatlanságával 44 százalékuk. A multinacionális cégek munkaerőpiaci várakozásai szerint a jelenlegi helyzet stabilizálódását valószínűsíti a cégek fele, a kínálati jelleg erősödését 37 százalékuk reméli. A TOP-100 csoport likviditási előrejelzése szerint kiegyensúlyozott pénzügyi viszonyok mellett folytatja tevékenységét a cégek 53 százaléka, fél éven belül javuló likviditásban bizakodik 31 százalékuk. Márciusban kismértékben javult a gazdasági környezet megítélése. A kiszámíthatóság erősödését a nagyvállalatok 14 százaléka várja az új kormánytól, a bizonytalanság fokozódásától 41 százalékuk tart.

A nagyvállalati szektor rövid távú fejlesztési elkötelezettségét összegző mutatók tendenciája  fél éve szinte egyenes pályát ír le. A vállalatok magas szintű, kiegyensúlyozott beruházási előrejelzése összhangban áll a piaci lehetőségek bővülésével és a szektor jó alkalmazkodó képességével. Az év első két hónapjában az egy évre visszatekintő infláció a korábbi tendenciának megfelelően mérséklődött. Januárban az átlagos árszínvonal 2,7, februárban 2,5 százalékkal emelkedett. A téli hónapok áremelkedéseit döntően az élelmiszerek áremelkedése idézte elő. Az Ecostat előrejelzése szerint idén az infláció átlagosan 2,3 százalékkal emelkedik.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo