A dán modell
A 2001 és 2005 közötti időszak után 2010-ig továbbra is Dániában marad a világon a legvonzóbb az üzleti környezet - jósolja az Economist Intelligence Unit. Magyarország a 34-ről a 33. helyre lépett előre a rangsorolt 82 ország listáján. Dánián kívül más skandináv országok, mint például Finnország és Svédország is előkelő helyen szerepelnek a felmérésben, ugyanakkor az Unió olyan vezető államai, mint Franciaország, Németország vagy Olaszország már nem ilyen fényes a helyzet. Az évekkel ezelőtt még a második helyen álló brit gazdaság ma már csak a hetedik; a visszaesést a termelékenység csökkenésével, a túl összetett adórendszerrel, és a túlköltekező háztartásokkal magyarázzák - közölte a Világgazdaság.
A Mol cáfolja Ádert
Áder János tegnap ismét a közvagyon elkótyavetyélésének nevezte, hogy az állam a múlt év végén 60 milliárd forintért "eladta" a Mol Földgáztároló Rt.-nek a cég tározóiban lévő úgynevezett "párnagázt". Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől az ügyben eljáró Kóka János gazdasági miniszter menesztését kérte. A Népszabadság cikke szerint úgy vélte, az "adásvétel" a "piaci árnál" alacsonyabb volt, ráadásul az állam a párnagázt oly módon "bérli vissza", hogy azzal 15 év alatt a vételár két és félszeresét fizeti ki a Mol Földgáztároló Rt.-nek. Mint fogalmazott, ez a magyar családoknak gázáremelést jelenthet.
A korrupcióban nincs határ
Becslések szerint a korrupció a világgazdaság öt százalékát teszi ki - írja a Napi Gazdaság. Az Európai Unió történetében sem voltak ritkák a korrupciós botrányokban. Elég csak példaként felhozni az üzleti-vállalati szférában a Parmalat-ügyet, vagy a strukturális támogatások kapcsán az Európai Bizottság lemondását 1996-ban, miután kiderült, hogy az alkalmazottak kenőpénzt fogadtak el. A botrányt követően életbe lépő jogi szabályozások 1998-ban és 2001-ben Magyarország is beépítette a hazai törvények közé az uniós jogharmonizáció keretein belül. A Transparency International (TI) nemzetközi civil szervezet szerint a korrupció szerepe újra növekedhet az uniós strukturális támogatások megítélése kapcsán, amennyiben a pályáztatás nem kap megfelelő nyilvánosságot. A TI internetes ezért civil fórumot hoz létre, amelyen civil szervezetek megoszthatják tapasztalataikat a strukturális alapok működésével kapcsolatban.
Uniós ifjúságügyi találkozó
Bad Ischl lesz a színhelye annak a miniszteri szintű találkozónak, amelyet az osztrák uniós elnökség a fiatalok munkavállalása kapcsán szervezett csütörtökre - derül ki az EU osztrák honlapján megjelent cikkből. Ursula Haubner, osztrák ifjúságügyi miniszter, aki egyben a találkozó házigazdája elmondta: a viták középpontjában olyan kérdések állnak majd, mint az életen át tartó tanulás, a pályakezdők munkavállalása és a fiatalok kilátásai az Unióban. A megbeszélésen a miniszterek mellett diákok is képviselik országukat.