"A forgalomból három bolttípus piaci részesedése növekedett: a hipermarketek és a diszkontok mellett a magyar tulajdonban lévő láncoké, mint a CBA, Coop és Reál" - hangsúlyozza Szalóky Tóth Judit, az ACNielsen igazgatója. - Romlott viszont az önálló kis boltok pozíciója. A tendencia az élelmiszer- és vegyiáru-kereskedelem további koncentrálódását mutatja.
A hipermarketek 29-ről 30 százalékra növelték részesedésüket a vizsgált árucsoportok forgalmából. A diszkontokra a tavalyelőtti 13 százalék után éves átlagban 14 százalék jutott a forgalomból múlt évben. A hazai tulajdonú láncok forgalma pedig 24 százalékról 25 százalékra emelkedett tavaly. A szupermarket csatorna részaránya 9 százaléknál stagnál.
A mennyiségi értékesítés bővült az ACNielsen által folyamatosan felmért termékkategóriák többségében. Az élelmiszerek közül a forgalom legnagyobb mennyiségi bővülést, sorrendben a következő tíz árucsoport érte el 2005-ben: Energiaital, pizza, mélyhűtött panírozott sajt, jeges tea, nápolyi/ostya, zacskós leves/leveskocka, ásványvíz, saláta öntet, túró és 100 százalékos gyümölcslé. Közülük értékben legnagyobb forgalmú az ásványvíz, túró, 100 százalékos gyümölcslé és jeges tea.
Ha az ACNielsen által mért, forintban legnagyobb forgalmú 20 élelmiszer árucsoport mennyiségi eladásainak növekedését nézzük, akkor 10 százalékot meghaladó mértékben nőtt az ásványvíz, sajt, tejtermék desszert, fűszer, és édes keksz.
A vegyiáru kategóriák közül, sorrendben az intim törlőkendők, a padlóápolószerek, mosogatószerek, tusfürdők, háztartási papíráru, lefolyótisztító, intim szappan, babatörlőkendő, toalett-tisztítók, továbbá ajakápoló készítmények mutatták a legnagyobb mértékű növekedést.