A magyar IT-szektor a fúziók és privatizációk éllovasa

Még több tranzakció, nagyobb összértékű privatizációk és a legnépszerűbb iparágak közötti hasonlóságok jellemezték a régió és a FÁK országok fúziós és felvásárlási piacát tavaly.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A PricewaterhouseCoopers legfrissebb tanulmánya szerint a fúziók és felvásárlási tranzakciók összértéke - minden előzetes várakozást felülmúlva - 91,2 milliárd dollárt tett ki a közép-kelet-európai régióban és a FÁK országokban. A PricewaterhouseCoopers 1997 óta elemzi a közép-kelet-európai régió fúziós és felvásárlási piacának legfontosabb trendjeit. A tavalyi évben a régió tíz vizsgált országában (Bulgária, Horvátország, Csehország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Oroszország, Szlovákia, Szlovénia és első ízben Ukrajna) 1848 nyilvánosan bejelentett tranzakcióra került sor. Tavaly a tranzakciók átlagos becsült összértéke 52,1 millió dollárról 71 millió dollárra nőtt. Ugyanez az érték a 100 millió dollár feletti tranzakciók esetében 473,4 millió dollárt tett ki. "A tavalyi évben a tíz legnagyobb tranzakcióból öt esetében az érték meghaladta a 2004-es második legnagyobb tranzakció összegét. A nagyméretű tranzakciók továbbra is kiemelt jelentőséggel bírnak, hiszen az ügyletek 15%-a 100 millió dollár feletti összegre vonatkozott, szemben a 2004-es 11%-kal" - emelte ki a felmérést irányító Margaret Dezse, a PwC cégtársa.

Az egyes iparágon belüli tranzakciók száma nem nagyon változott az elmúlt évek során. A legnépszerűbb ágazat továbbra is a termelő szektor (a 384 ügylet 2005-ben 21%-os részesedést jelent), majd a pénzügyi szolgáltatások (13%), az energia és közműipar (10%), illetve az élelmiszeripar (9%) következik.

Tavaly a vizsgált országok közötti határon átnyúló ügyletek száma háromszor annyi volt, mint egy évvel korábban. Ennek ellenére az összes tranzakció 56%-a országhatáron belül került lebonyolításra. Ezt a statisztikát az orosz adatok dominálták, ahol a belföldi fúziós és felvásárlási ügyletek 72%-os arányt képviseltek. A másik végletet Románia és Szlovákia szolgáltatta, ahol a 40%-os regionális átlaghoz képest a külföldiek által lebonyolított tranzakciók 72, illetve 63%-ot képviseltek.

Bár a privatizációs ügyletek száma 19%-kal visszaesett a régióban, a tranzakciók összértéke nagymértékben (2004-hez képest 84%-kal 22,8 milliárd dollárra) emelkedett. (A felmérésben először 2005-ben résztvevő Ukrajna tranzakcióit figyelmen kívül hagyva a növekedés mértéke 44%.) A privatizációs tranzakciók az összes regionális ügylet negyedét tették ki. A privatizációs ügyletek összességében Ukrajnában, Romániában, Csehországban és Magyarországon érték el a legnagyobb összértéket.

A 2005-ös tranzakciók számát tekintve hazánk a regionális átlag felett teljesített. A teljes piac mérete a 2004-es értékhez képest megduplázódott és becslések szerint elérte a 4,6 Milliárd dolláros szintet. Az ügyletek igen magas száma (231 db) ellenére a tranzakciók becsült átlagos értéke 27 millió dollárra csökkent, főként a kis és közepes méretű tranzakciók esetében tapasztalható fejlődés eredményeként.

"Tavaly a belföldi ügyletek aránya (52%) jóval nagyobb volt, mint egy évvel korábban (43%). A külföldiek által indított tranzakciók aránya egyharmad volt az összes ügyleten belül. A legnagyobb befektető ország Ausztria, az Egyesült Királyság és Németország volt" - hangsúlyozta Dezse Margaret.

A teljes piaci értékből a legnagyobb arányban a telekommunikációs és közmű iparágak részesedtek a külföldi befektetők által indított ügyletek körében, míg a külföldre irányuló tranzakciók között a pénzügyi szolgáltatások szektor volt a legnépszerűbb. Az összes tranzakció száma a termelőágazatban, a szolgáltatások terén és az IT-szektorban tapasztalható növekedés eredményeként tudott emelkedni. Az IT-szektor szolgáltatta a legnagyobb meglepetést, hiszen a regionális 5%-os részesedéssel szemben az ágazat Magyarországon 13%-os részesedést ért el.

A két évvel ezelőttihez képest a magyar piacon két további területen sikerült jelentős növekedést elérni: a külföldre irányuló tranzakciók és a privatizáció területén. A kifelé irányuló ügyletek száma megtriplázódott, főleg a Horvátországba, Csehországba, Romániába és Szlovákiába irányuló tranzakcióknak köszönhetően. Magyarországon emellett 11 privatizációs ügylet lebonyolítására került sor, köztük két nagyméretű tranzakcióra (az Antenna Hungária Rt. és a Budapest Airport Rt. eladása), melyek során a tanácsadási feladatokat, illetve a vevők képviseletét is a PricewaterhouseCoopers látta el.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo