A magyar IT-szektor a fúziók és privatizációk éllovasa

Még több tranzakció, nagyobb összértékű privatizációk és a legnépszerűbb iparágak közötti hasonlóságok jellemezték a régió és a FÁK országok fúziós és felvásárlási piacát tavaly.

A PricewaterhouseCoopers legfrissebb tanulmánya szerint a fúziók és felvásárlási tranzakciók összértéke - minden előzetes várakozást felülmúlva - 91,2 milliárd dollárt tett ki a közép-kelet-európai régióban és a FÁK országokban. A PricewaterhouseCoopers 1997 óta elemzi a közép-kelet-európai régió fúziós és felvásárlási piacának legfontosabb trendjeit. A tavalyi évben a régió tíz vizsgált országában (Bulgária, Horvátország, Csehország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Oroszország, Szlovákia, Szlovénia és első ízben Ukrajna) 1848 nyilvánosan bejelentett tranzakcióra került sor. Tavaly a tranzakciók átlagos becsült összértéke 52,1 millió dollárról 71 millió dollárra nőtt. Ugyanez az érték a 100 millió dollár feletti tranzakciók esetében 473,4 millió dollárt tett ki. "A tavalyi évben a tíz legnagyobb tranzakcióból öt esetében az érték meghaladta a 2004-es második legnagyobb tranzakció összegét. A nagyméretű tranzakciók továbbra is kiemelt jelentőséggel bírnak, hiszen az ügyletek 15%-a 100 millió dollár feletti összegre vonatkozott, szemben a 2004-es 11%-kal" - emelte ki a felmérést irányító Margaret Dezse, a PwC cégtársa.

Az egyes iparágon belüli tranzakciók száma nem nagyon változott az elmúlt évek során. A legnépszerűbb ágazat továbbra is a termelő szektor (a 384 ügylet 2005-ben 21%-os részesedést jelent), majd a pénzügyi szolgáltatások (13%), az energia és közműipar (10%), illetve az élelmiszeripar (9%) következik.

Tavaly a vizsgált országok közötti határon átnyúló ügyletek száma háromszor annyi volt, mint egy évvel korábban. Ennek ellenére az összes tranzakció 56%-a országhatáron belül került lebonyolításra. Ezt a statisztikát az orosz adatok dominálták, ahol a belföldi fúziós és felvásárlási ügyletek 72%-os arányt képviseltek. A másik végletet Románia és Szlovákia szolgáltatta, ahol a 40%-os regionális átlaghoz képest a külföldiek által lebonyolított tranzakciók 72, illetve 63%-ot képviseltek.

Bár a privatizációs ügyletek száma 19%-kal visszaesett a régióban, a tranzakciók összértéke nagymértékben (2004-hez képest 84%-kal 22,8 milliárd dollárra) emelkedett. (A felmérésben először 2005-ben résztvevő Ukrajna tranzakcióit figyelmen kívül hagyva a növekedés mértéke 44%.) A privatizációs tranzakciók az összes regionális ügylet negyedét tették ki. A privatizációs ügyletek összességében Ukrajnában, Romániában, Csehországban és Magyarországon érték el a legnagyobb összértéket.

A 2005-ös tranzakciók számát tekintve hazánk a regionális átlag felett teljesített. A teljes piac mérete a 2004-es értékhez képest megduplázódott és becslések szerint elérte a 4,6 Milliárd dolláros szintet. Az ügyletek igen magas száma (231 db) ellenére a tranzakciók becsült átlagos értéke 27 millió dollárra csökkent, főként a kis és közepes méretű tranzakciók esetében tapasztalható fejlődés eredményeként.

"Tavaly a belföldi ügyletek aránya (52%) jóval nagyobb volt, mint egy évvel korábban (43%). A külföldiek által indított tranzakciók aránya egyharmad volt az összes ügyleten belül. A legnagyobb befektető ország Ausztria, az Egyesült Királyság és Németország volt" - hangsúlyozta Dezse Margaret.

A teljes piaci értékből a legnagyobb arányban a telekommunikációs és közmű iparágak részesedtek a külföldi befektetők által indított ügyletek körében, míg a külföldre irányuló tranzakciók között a pénzügyi szolgáltatások szektor volt a legnépszerűbb. Az összes tranzakció száma a termelőágazatban, a szolgáltatások terén és az IT-szektorban tapasztalható növekedés eredményeként tudott emelkedni. Az IT-szektor szolgáltatta a legnagyobb meglepetést, hiszen a regionális 5%-os részesedéssel szemben az ágazat Magyarországon 13%-os részesedést ért el.

A két évvel ezelőttihez képest a magyar piacon két további területen sikerült jelentős növekedést elérni: a külföldre irányuló tranzakciók és a privatizáció területén. A kifelé irányuló ügyletek száma megtriplázódott, főleg a Horvátországba, Csehországba, Romániába és Szlovákiába irányuló tranzakcióknak köszönhetően. Magyarországon emellett 11 privatizációs ügylet lebonyolítására került sor, köztük két nagyméretű tranzakcióra (az Antenna Hungária Rt. és a Budapest Airport Rt. eladása), melyek során a tanácsadási feladatokat, illetve a vevők képviseletét is a PricewaterhouseCoopers látta el.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo