A magyar a sor végén kullog, de egészségesebb

A közép-kelet-európai régióban az ICEG European Center kutatóintézet előrejelzése szerint 2007-08-ban enyhe lassulás várható, amint a gazdaságok a potenciális növekedési ütemükhöz alkalmazkodnak, illetve az EU importkereslete mérséklődik.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A régió átlagos növekedési rátája idén 6,7%, 2008-ban 5,8% lesz. A lassulás Észtországban lesz a legjelentősebb mértékű, ahol az ingatlanpiaci boom túljutott tetőpontján. Magyarország esetében a fiskális kiigazítás által okozott visszaesésből való helyreállás a vártnál lassabb lesz.

A növekedési kilátásokat több tényező befolyásolja negatív irányban. A nemzetközi pénzpiacok kockázati toleranciája csökkent, és a régió nagy folyó fizetési mérleg hiányaival szemben a befektetők kevésbé lesznek elnézők; a balti államokban továbbra is fennáll egy "kemény landolás" kockázata. Eközben a jelzálog-piaci problémák visszavethetik a nyugat-európai gazdaságokat is, amely áttételesen e régió exportjára is hatással lehet. Végül ismét emelkedik az olaj ára, és a közeljövőben egy újabb energiaár-sokk alakulhat ki.


Gazdasági növekedés

Infláció, kamatok

Az egész régióban gyorsul az infláció: a tavalyi átlag 4,3% helyett idén 5,1% várható a régióban. Az erős kereslet és a rossz időjárás miatt világszerte nő az élelmiszerek ára. Másrészt a közvetett adók és a szabályozott árak emelése több országban fontos szerepet játszik - főként Magyarországon, ahol e tényezők voltak felelősek az infláció 2007. évi megugrásáért. Szintén általános jelentés az erőteljes bérnövekedés, amely elsősorban a szolgáltatások árát viszi magával; e hatás különösen erős a balti államokban és Bulgáriában.

A növekedés enyhülésével és az élelmiszerárak feltételezett lassú mérséklődésével az infláció is csökkenni fog a legtöbb országban, és átlag 4,1% inflációt mérnek majd. Az energiaárak alakulása az egyik fő bizonytalansági tényező a jövő évi inflációra nézve.

A monetáris hatóságok a kamatok emelésével reagálnak az inflációs nyomásra; Magyarország és Románia esetében pedig a vártnál lassabban csökkenhetnek a jegybanki alapkamatok. A balti államok nagy folyó fizetési mérleg hiánya rontotta kockázati megítélésüket, ami a pénzpiaci kamataik emelkedésében is megfigyelhető.

Szlovákia 2009-ben tervezi bevezetni az eurót; az inflációs kockázatok és egy költségvetési egyenleget érintő módszertani revízió miatt e terv veszélybe kerülhet. A régió többi országa számára egyelőre nem várható a maastrichti inflációs kritérium teljesülése.


Infláció

Költségvetések

A térség országainak költségvetési pozíciói továbbra is változatosak. Az egyenleg javul Magyarországon túl Csehországban, Lengyelországban, Lettországban (ahol a deficit többletre vált idén), és Szlovákiában. A magyar kiigazítás egyelőre terv szerint halad, de a hosszabb távú fenntarthatóságával kapcsolatos kételyek továbbra is fennállnak.

Másfelől a költségvetési politika lazul Észtországban, Litvániában, Bulgáriában, Romániában és Szlovéniában. A balti államban ez a növekedés lassulását kiegyensúlyozó lépésként is felfogható; ám fennáll a kockázat, hogy az expanzió lassítja a gazdaság egészséges alkalmazkodását. Bulgária és Románia számára a három balti ország kellene, hogy intő példaként szolgáljon - prociklikus költségvetési politikájuk hozzájárulhat a gazdaság túlfűtődéséhez és egyensúlyi problémáik erősödéséhez, főleg a bérnövekedés felfűtésén keresztül. Románia és Szlovénia esetében a közelgő választások is hozzájárulnak a költségvetési egyenlegek várható romlásához.


Költségvetési egyenleg

Munkaerőpiac

A régió több országában rekord szintekre süllyed a munkanélküliség a munkaintenzív szolgáltatásokat is érintő, belső keresleten alapuló gazdasági növekedés miatt. Ugyanakkor különösen Lengyelországban és Romániában okozhat hosszabb távon problémát a fiatal munkaerő tömeges külföldre vándorlása.

A képzett munkaerő hiánya a legtöbb országban már ma is hozzájárul a bérek növekedéséhez, különösen a gyorsan növekvő gazdaságokban. Bár e bérnövekedés eddig nem ártott érzékelhetően a versenyképességnek, hozzájárul az inflációhoz (főleg a szolgáltatások árán keresztül), és a külkereskedelmi hiányok növekedéséhez (a háztartási fogyasztás dinamizálásával).

A várható gazdasági lassulás ellenére a munkahely-teremtés és a bérnövekedés és viszonylag erős marad 2007-08-ban.


Munkanélküliségi ráta

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo