Továbbra is jól megfigyelhető a fizikai és szellemi munkaerő fizetése közötti különbség, hiszen amíg a testi munkát végzők nettó 83,700 forintot visznek haza átlagosan, addig a mentális munkát végzők majdnem kétszer annyit 144,900 forintot keresnek - olvasható a KSH legújabb tanulmányában.
A dokumentum megállapítja, hogy a legalább ötfős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók száma január-júliusban 2 millió 776 ezer volt, melyből 759 ezren dolgoznak a közszférában, míg a maradék 1 millió 942 ezer ember a versenyszférában helyezkedett el. Ide tartozik, hogy a közalkalmazottak száma az elmúlt egy évben 4,6 százalékkal csökkent, úgy, hogy az összes idetartozó ágazatnál alacsonyabb lett a létszám.
Bár a munkahelyek száma csökkent a költségvetési intézményeknél, a tanulmány megállapította, hogy a 206,700 forintos bruttó keresetükkel még mindig többet keresnek, mint a teljes munkaidőben (181,500), illetve a vállalkozásoknál dolgozók (172,100). Ezzel ellentétes arányt mutatnak a fizetések növekedései, hiszen amíg a közalkalmazottak átlagkeresete 4,5 százalékkal nőtt, addig a versenyszférában 10,6 százalékkal nagyobb jövedelmeket regisztráltak.
Az utóbbi évben legjobban az építőiparban dolgozók bére nőtt, ők 18,9 százalékkal visznek több pénzt haza, de átlagon felüli emelkedés volt az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás (12,6%), a kereskedelem, javítás (11,4%), valamint a szálláshely-szolgáltatás, és vendéglátás (10,9%) területén is. (Az ezekre a területekre elhelyezkedni kívánóknak segíthet a "Lépj egyet előre" program, mely során 22 ezer embert képeznek ki ingyenesen, bár van aki inkább képzett külföldieket hozna Európába) A tanulmány megállapítja, hogy a keresetek ilyen mértékű növekedésében nagy szerepet játszott, hogy bevezették a minimum-járulékalapot. Érdekesség, hogy a legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozásoknál a bruttó átlagkereset növekedése alacsonyabb volt, mint a kisebb szervezeteknél.