Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára szerint látszik a törekvés a reformokra, de kétséges, hogy ezeket következetesen végigviszi-e a kormány. Utalt arra, hogy a VOSZ bátorította a kormányt a nagy elosztó rendszerek - az oktatás, az egészségügy, a közigazgatás - reformjára, támogatta abban, hogy a stabilizációs programot végre kell hajtani, de szerintük ezek eszközrendszere nem megfelelő. Példaként említette a főtitkár, hogy a VOSZ szerint a helyes célok elérésére nem jó eszköz az elvárt adó, a házipénztár adó vagy a televíziókészülék üzembentartási díjának változása.
Elszalasztott lehetőségek
A VOSZ főtitkára szkeptikus véleményt fogalmazott meg az uniós források pályázati rendszeréről, mert a rendszer bonyolult és így a kis- és középvállalkozások helyzetén nem biztos, hogy segíteni tud. A VOSZ szeretné, ha a Széchenyi Kártya nemcsak forgóeszközt finanszírozna, hanem beruházást is.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke szerint a kormány a megszorító intézkedéseivel sikeresen elkerülte a pénzpiaci összeomlás közvetlen veszélyét, de kedvezőtlen, hogy ez alapvetően adóemelések révén sikerült. Emiatt nagyon erősen lehűlt a gazdaság, "a kormány feláldozta a gazdasági növekedés dinamikáját". A kamarai vezető szerint nem sikerült a gazdasági növekedés és a egyensúly feltételrendszerét megteremteni. A kamara elnöke a gazdaság kitörési pontját az európai uniós fejlesztési források megfelelő felhasználásában látja, de úgy véli, hogy ezt a lehetőséget elszalasztja az ország.
Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnöke úgy vélekedett, hogy az egyensúly- és a konvergenciaprogram terheit nem megfelelően osztották meg a kormány az állam, a lakosság és a vállalkozások között, a mikro-, kis- és középvállalkozásokat ezek az intézkedések jelentősen sújtják. A lánctartozás felszámolására sem született még megoldás, ez idáig a IPOSZ tagságánál 260 milliárd forint kintlévőség keletkezett - hívta fel újra a problémára a figyelmet Szűcs György.
Nehezített helyzet
Az IPOSZ elnöke úgy értékelte, hogy egyelőre nem érzik az "Üzletre hangolva" program hatását, holott az adminisztráció könnyítése fontos a kisvállalkozásoknak. Az IPOSZ elengedhetetlennek tartja, hogy az állam megvédje a legálisan működő vállalkozásokat a feketegazdaság ellen. Szűcs György szerint az uniós forrásokból kevés jut a mikro-, kis és középvállalkozásoknak, nehezíti a helyzetet, hogy a pályázatokba gazdaságtól idegen elemeket építettek be, ami lehetetlenné teszi a kisebb vállalkozások számára a pályázat elnyerését. (Kóka János éppen két napja próbálta ennek ellenkezőjéről meggyőzni a vállalkozásokat...)
Wimmer István, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) főtitkára elmondta, hogy támogatták a konvergenciaprogramot, a költségvetés konszolidációját, de nem értettek egyet annak tartalmával, részleteivel. A kormánynak a költségvetési egyensúly megteremtésére hozott intézkedései meghozzák az eredményt a költségvetés szempontjából, de a versenyképesség és a vállalatok rövid távú jövője szempontjából nem előnyösek.