A KKV-k árat emelnének

A cégek fejlesztési elkötelezettségének trendje, összhangban a likviditás várható gyengülésével, csökken. A beruházási kedv hiánya tartós lehet.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A hazai vállalatok előrejelzéseiben kettős hatás érzékelhető. Az indexet viszonylag magas szinten tartja a globális fejlődéssel összefüggő aktív külpiaci forgalom. A cégek pozitív várakozásait erősítik a konvergencia program sikerei, az államháztartási hiány csökkenése, a strukturális reformok beindítása. A vállalkozások körében ugyanakkor mérsékli az üzleti bizalmat a gazdasági növekedés lassulása, az aszály összefüggésben az inflációt övező bizonytalanság, a lakossági kereslet csökkenése. A kettős hatás "végeredménye": az Ecostat kis- és középvállalati konjunktúra indexe 2007 augusztusában 93,0 százalék, július óta alig változott. A júniusi szélsőséges elmozdulástól eltekintve az elmúlt fél évben a mutató értéke kiegyensúlyozottan, mintegy tíz százalékponttal emelkedett. A hazai vállalkozások fél évre szóló helyzetértékelése összességében kedvező és fokozatosan javul. A gazdasági helyzet stabilitását megteremtő intézkedések első eredményeit látva a kis- és középvállalatok konjunktúra előrejelzéseinek múlt évi romló tendenciája emelkedőre váltott.

A gyorsabb növekedés nem realitás?

A következő fél évre vonatkozóan a hazai gazdaság kilátásait javulónak ítéli a KKV-k 30 százaléka, változatlannak több mint egyharmaduk. A pesszimista vélekedések aránya fele az egy évvel ezelőttinek, 35 százalék. Saját vállalkozásuk helyzetmegítélése nem változott, javuló feltételekben bízik a cégek több mint egyötöde, kiszámítható lehetőségeket vár 46 százalékuk. Vállalkozása működésében negatív fordulat bekövetkezésétől a cégek egyharmada tart. A tevékenységüket bővítő cégek aránya 30 százalék. A KKV-k több mint kétharmada fél éven belül nem lát esélyt a növekedésre, ez az arány megegyezik a nyolc havi átlagmutatóval.

Helyzetüket egy éven belül veszélyeztető verseny erősödését a vállalkozások egynegyede feltételezi, új erős versenytárs megjelenésétől 39 százalékuk tart. A versenyhelyzet romlásával kapcsolatban az aggodalom erősödik, ennek hátterében az elavult termelési háttérrel rendelkező vállalkozások túlélési esélyeinek csökkenése áll. Augusztusban a beszállítói lehetőségek megítélése kedvezőtlenebb, a korábbi 36 százalékkal szemben a vállalkozások 31 százaléka nyilatkozott pozitívan.

Fejlesztés - majd máskor

A vállalkozások szerint tevékenységük bővítését döntően az elégtelen belföldi kereslet, a gazdasági környezet bizonytalansága és a tőkehiány korlátozza. A készletállomány fél éves változásáról szóló prognózisok szerint a késztermékek szintje a cégek kétharmadánál nem változik, 18 százalékuknál növekedhet. A vásárolt készletek csökkentését a KKV-k egynegyede tervezi, szinten tartására 54 százalékuk törekszik. Értékesítési lehetőségeikről belföldi viszonylatban a júliusinál kedvezőtlenebb képet vázoltak a cégek. Hazai piacaikon változatlan lehetőségekkel számol 43 százalékuk, javulást 27 százalékuk vár. Az exportpiaci lehetőségek megítélésekor a KKV-k háromnegyede nem számol változással, bővülő piacokat az előző havival egyezően 22 százalékuk remél.

A jövő év márciusáig terjedő időszakra likviditásuk változatlanságát feltételezi a KKV-k 56 százaléka, pénzügyi helyzetük rosszabbodásával 25 százalékuk kalkulál. A kiadások növelésével előálló finanszírozási feszültségek enyhítésére a vállalatok legtöbbje pénzintézeti hitel felvételét, fejlesztései elhalasztását alkalmazná.

Inflációs - túlzásokkal?

A kis- és középvállalatok augusztusban mért beruházási hajlandósága 58,1 százalék, megegyezik az áprilisi értékkel. A cégek fejlesztési elkötelezettségének tendenciája - összhangban a likviditás várható gyengülésével - egy éve csökken.  A cégek beruházásai tevékenységét akadályozó tényezők sorában első a jövőt övező bizonytalanság, második az elégtelen belföldi kereslet. A következő fél évben a kapacitások kihasználtsága kedvezőbb lehet. Rendelésállományához viszonyítva megfelelő termelési háttér a KKV-k 43 százalékánál, felesleges kapacitás 44 százalékuknál található. Eszközparkja bővítését minden tizedik cégnek kell napirendre vennie.

Augusztusban a hazai vállalatok átlagos inflációs előrejelzése idénre 7,1 százalék, alacsonyabb az elemzői várakozásoknál. A decemberi 12 havi árindex előrejelzése alig változott, irreálisan magas 7,3 százalék. A saját hatáskörű értékesítési áremelési szándék emelkedett, a júliusi 4,9 százalékkal szemben augusztusban 6  százalékra nőtt.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo