Szeged legnagyobb szabású beruházása a következő három évben a közösségi közlekedés teljes átalakítása, korszerűsítése lesz. Az Európai Unió 21 milliárdos támogatásával és a város 4 milliárd forintos hozzájárulásával teljesen átrajzolják Szeged közlekedési térképét - olvasható a város honlapján. A Tisza-parti város közlekedésfejlesztési programjának legfontosabb eleme a szegedi troli- és villamoshálózat korszerűsítése és bővítése.
A tervek szerint az uniós pénzből 2008 és 2010 között új villamos vonal épül, miközben a régieket felújítják. Meghosszabbítanak egy trolibusz útvonalat, de újat is indítanak. A beruházás keretében vásárolnak kilenc új villamost és tíz új trolibuszt is. A kiegészítő beruházások közé tartozik egy forgalmas csomópont átépítése lámpás körforgalommá, valamint az Anna-kúti kereszteződés teljes felújítása.
A nagyok játéka
Az elképzelések részei a Közlekedési Operatív Program tíz nagy közlekedési projektének, melynek keretéből mintegy százmilliárd forint uniós támogatása várhatóan már az idén október-novemberben lehívható lesz. Mivel a szegedi projekt legnagyobb részt vasútépítés, ezért a helyi kis- és középvállalkozások nem igazán vonhatók be a beruházásba. Őket inkább a kapcsolódó telephely-építés érinti, amelyet több darabban fog megpályáztatni a város - tudtuk meg Nagy Sándortól, Szeged városfejlesztési alpolgármesterétől.
A térség építőipari cégeit a belépési küszöb alacsonyan tartásával lehet segíteni. Az sem kizárt, hogy a kivitelező vasútépítő cégek egy-egy közlekedési csomópont kivitelezését alvállalkozónak adják át. Igaz, semmi nem kötelezi őket arra, hogy ez helyi cég legyen. A városvezetés elképzelései szerint a beruházás már az idén nyáron elkezdődik, az Anna-kúti csomópont felújításával. Erre egy-két héten belül kiírják a pályázatot - mondta Nagy Sándor, hozzátéve, hogy a további kiírások őszre várhatóak. Az alpolgármester bízik benne, hogy 4-5 pályázó megpróbálkozik a munkálatok megszerzésével.
Autópálya a román határig
Kiemelt program még Csongrád megyében az M43-as út még az idén megkezdődő építése. Ameddig ezt nem adják át a forgalomnak, addig a - Románia uniós csatlakozása után megháromszorozódott - tranzitforgalom, több településen, közöttük Szegeden vezet keresztül. Várhatóan 2010-re elkészül a Szeged-Makó közötti négysávos pálya. Óriási méretű beruházásról van szó, hiszen a négysávos út mellett hidat is kell építeni a Tiszán, a Szeged és a román határ közötti szakasz megvalósítása a számítások szerint közel kilencvenmilliárd forintba kerül majd.
Ez a környék homokbánya tulajdonosainak jelenthet majd komoly bevételt, hiszen az autópálya-építések során is ritka, hogy helyi munkaerőt alkalmaznak a fizikai munkákhoz. Várhatóan azt Észak-magyarországi, olcsó munkásokkal oldják majd meg a lebonyolító cégek. Azonban a homokbányák kapcsán komoly problémák tapasztalhatóak, amelyre az Élet és Irodalom Rásprinteltek a homokra című, Tódor János tollából született írás világít rá.