Beszélgetőpartnerek:
Fekete István, elnök, Joint Venture Szövetség
Kovács Zoltán elnök, Informatikai Vállalkozások Szövetsége
Műsorvezető: Demcsák Zsuzsa
A kiáltvány megszületéséről
Dávid Ferenc: Még sosem fordult elő, hogy 16 ilyen szervezet egyszerre fordult volna nyilvánossághoz és a kormányhoz.
Fekete István: Most jött el az idő, 16 éves vágyaink keltek életre, érdemi módon szeretnénk befolyásolni a helyzetet. Mind a kormánnyal, mind az ellenzékkel együtt szeretnénk dolgozni, már a kétharmados törvények miatt is.
Kovács Zoltán: fontos üzenete van a politika számára a kiáltványnak. A gazdaság termeli meg a jövedelmet, amit a kormány eloszt, így az ilyen szervezetek hangját meg kell hallgatnia a politikának
Párbeszéd és a politika
Dávid Ferenc: Felvetettük azt a négy témát, amelyeknél a legfontosabb és legsürgősebb tennivalók. Szeretnénk nyíltan beszélni erről a négy témakörről, a kormánnyal, pártokkal, munkaadói és munkavállalói szövetségekkel. Ráadásul a tagságunk is ezekre a kérdésekre szeretne leggyorsabban hiteles válaszokat kapni és gyors cselekvést vár. Az elmúlt években nagyon változékony jogi környezetben volt az ország, a magyar vállalkozók viszont a biztonságot tartják a legfontosabbnak, így még ha rossz hírek is jönnek, akkor is az a jó megoldás, ha ezt mindenki időben megtudja.
Fekete István: A gazdaság hatékonyságához szükség van a párbeszédre. Nekünk nagyon fontos, hogy nagy támogatottságú szervezetek is melléállnak, így a kormánynak is könnyebb helyzete lesz elfogadtatni a szükséges lépéseket.
Kovács Zoltán : egy héttagú ügyvivői testület fogja képviselni az aláírókat a tárgyalásokon. Ahogyan Írország, Spanyolország meg tudta tenni és a politikát és gazdaságot befolyásolni tudó szereplők leültek egymással
Egészségügy, biztosítók
Dávid Ferenc: Nem tudjuk, hogy egy vagy több-biztosítós modell a jó. A magyar munkaadóknak nem mindegy, hogy milyen egészségűek a dolgozók. A magyar átlag munkavállaló 55 évesen megy nyugdíjba a rengeteg rokkantnyugdíjas miatt-. Ilyen egészségügyi állapotokkal nehezebb a vállalkozások helyzete is.
Fekete István: Az egészségügyben tenni kell valamit, legelőször is a járulékok, amelyek eltartják az egészségügyet, magasak. A lényeg viszont a terhek egyenlő elosztása. Nem konzekvens az adók és a járulékok elosztása. Egymillió ember nem fizet, pedig igénybe veszi a szolgáltatásokat. Az egészségügy nem sokkal olcsóbb, mint például Németországban, legfeljebb a fizetésekben nagy a különbség. Ha a jövedelmek viszont növekednek az országban, akkor a csökkenő járulékokkal együtt is több pénz juthat az egészségügyre.
Kovács Zoltán: Két tempójú Magyarország van. Az állami szféra nem ment át azon a modernizációs folyamaton, amin az üzleti szféra már túljutott. Egy ilyen állam viszont visszahúzza az egész országot. Ez pedig igaz az államigazgatásra és az egészségügyre is.
A közszféra átalakítása
Dávid Ferenc: Egy felülvizsgálat megállapíthat egy szükséges létszámot, a kikerülő munkavállalókat pedig felszívhatja a versenyszféra. Számunkra egyébként átláthatatlan a közszféra. Olyan intézményi háttér alakult ki, az elmúlt években, amely nem biztos, hogy szükséges
Fekete István: Azt gondolom, hogy ma Magyarországon mindenki tisztában van, hogy ezek a változások nem váratnak magukra. A kormányprogram megszületésekor ott leszünk, hogy elinduljanak is.