Az adózás előtti eredmény – a fúziós költségek figyelmen kívül hagyásával – 11,3 milliárd forint. "Enélkül a rendkívüli kiadás nélkül mindez bankunk adózás előtti eredményének 24%-os növekedését, jövedelmezőség tekintetében (ROE: 22,42%) pedig a magyar bankrendszerben előkelő helyezést jelentett volna" - nyilatkozta Dr. Matthias Kunsch vezérigazgató.
A fúziós költségek 2001. évi ráfordítások teljes egészében való elszámolásával is figyelemre méltó a bank adózás előtti eredménye, amely 9.099 millió forint. „Ezzel bankunk megőrizte pozícióját a legeredményesebb pénzintézetek sorában” – jegyezte meg a vezérigazgató.
A HVB Bank tőkearányos adózás előtti jövedelme (ROE) az IAS rendszerű nemzetközi mérlegben a fúziós költségek ellenére 18,07%, eszközarányos adózás előtti jövedelme (ROA) pedig 1,69%. A Bank tőkeereje szilárd, saját tőkéje 54,9 milliárd forint, a hitelportfóliója kiváló: a kockázatosabbnak ítélt kihelyezésekre képzett céltartalékok aránya nem éri el a hitelállomány 1%-át sem.
A bank üzletpolitikájában továbbra is meghatározó volt a vállalatfinanszírozás, ahol a piaci részesedés futamidőtől és devizanemtől függően 8-10%. A beruházási hitelnyújtásban még ennél is jelentősebb a piaci részarány. A Magyarországon működő nagyvállalatok több mint 50%-a, a középvállalatoknak pedig mintegy 30%-a tartozik a bank kiterjedt ügyfélköréhez.
A nemzetközi hátterére támaszkodva a HVB Bank projektfinanszírozó üzletága is a versenytársak által is elismert, vezető szereplője lett a strukturált hitelek magyarországi piacának. A vállalatok közötti áruforgalom fejlődését a kereskedelem-finanszírozási részleg nemzetközi szintű pénzügyi konstrukciókkal és aktív tanácsadással ösztönözte.
A vállalati üzletág jövőbeli stratégiai céljainak megvalósítására, a bank piaci pozíciójának erősítésére, továbbá az ügyfélkör szélesítésének megalapozására törekszik. Hosszú lejáratú hitelkeret megállapodás aláírására került sor az European Invetsment Bank (EIB) és a Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) bankokkal. Szorosabb együttműködés alakult ki az év során a Hitelgarancia Rt.-vel, az Eximbankkal, valamint a MEHIB-bel.
Államilag támogatott hitelkonstrukciók kialakításával, aktív akvizíciós tevékenységgel bővült az újonnan megcélzott kis- és középvállalkozói ügyfélkör. Kiemelt figyelem irányult a Széchenyi terv célkitűzéseinek banki eszközökkel való támogatására, az exportorientált cégek kedvezményes kamatozású export-előfinanszírozására.
Kiemelt fontossággal szerepel a bank üzletpolitikájában, hogy ügyfelei részére magas színvonalú, megbízható, a nemzetközi standardnak megfelelő pénzforgalmi szolgáltatásokat nyújtson. Az ügyfelek kényelmét a legmodernebb elektronikus banki termékek biztosítják. A vállalati ügyfélkörben ma már a bankátutalások közel 90%-a elektronikus csatornákon keresztül folyik.
A fúzió után a HVB Bank magánügyfeleinek a száma 74 600. Ebből hozzávetőleg 10 000 a vállalkozás. A bank teljes betétállományából 141, 4 milliárd forint nagyságrendű forrást a privát üzletág biztosította, ezzel a bank közel 4,5%-os részesedést ért el a lakossági piacon. A bank forrásainak 42,9%-át jelentő részarány a retail betétek nagyfokú stabilitása miatt kiváló alapot teremt a bank kihelyezési tevékenységének további bővítéséhez. A kitűzött fejlesztések és a megvalósításra váró üzleti stratégia jelentős ügyfélszám-növekedést irányoz elő a privát és a vállalkozói ügyfelek tekintetében egyaránt. A stratégia a csoporton belül meglévő szinergialehetőségek maximális kihasználása mellett, az eddigieknél kiemeltebb hangsúlyt fektet a lakossági és kisvállalati hitelezés felfuttatására, ami a jelenlegi közel 1,4% -os piaci részesedés jelentős növelését eredményezi. A markánsabb piaci jelenlét az értékesítési és ügyfélkiszolgálási csatornák további fejlesztését igényli, ami az elektronikus és internet megoldások mellett a fiókhálózat további bővítését is jelenti.
A HVB Bank nem csak a belföldi ügyfelek körében, hanem a külföldi befektetési szolgáltatások területén is piacvezető szerepet játszik. A magyarországi értékpapír-letétkezelés - custody - üzletágban piaci részesedése 40%; 2001-ben újból kiérdemelte a Global Custodian és a Global Investor című magazinok által az ügynökbankokról készített felmérések alapján Magyarország és a teljes kelet- és közép-európai régió "Legnépszerűbb szolgáltatója" címet. A bank még a GSCS Benchmarkstól, az üzletággal foglalkozó harmadik legnagyobb kiadványtól is megkapta a "Fejlődő piacok legjobb letétkezelője 2001." díjat.
A Treasury számára a 2001. év legjelentősebb piaci eseményei a sávszélesítés, majd röviddel ezután a magyar forint liberalizációja voltak. A liberalizáció óta megnövekedett árfolyam- és kamatkockázat miatt fokozott érdeklődés mutatkozott a vállalati ügyfelek körében az erre megoldást kínáló treasury termékek iránt.
Az ingatlanfinanszírozás üzletág dinamikus növekedést mutatott volumen és hozam szempontjából, melyet továbbra is folytatni kíván. Ügyfelei közé tartoznak a professzionális ingatlanfejlesztők és befektetők mind az ipari, mind a kereskedelmi, továbbá a lakásprojektek területén. Az ingatlanfinanszírozás üzletág továbbfejlesztése és a piaci pozíciók erősítése érdekében a HVB Bank Hungary Rt. 2002. elején 100%-os tulajdonába vette a HVB Jelzálogbankot, mivel a bankcsoport stratégiailag egyre növekvő szerepet szán az ingatlan- és jelzálogfinanszírozásnak.
A pénzintézet 32 egységből álló fiókhálózattal rendelkezik az ország valamennyi üzletileg jelentős nagyvárosában.
A HVB Bank Hungary a HVB Csoporton belül a közép- és kelet-európai piacokért felelős Bank Austria Creditanstalt egyik leányvállalata. A Bank Austria Creditanstalt Csoport messze a legnagyobb bankcsoport Ausztriában, Közép- és Kelet-Európában pedig vezető nemzetközi bank. A HVB Csoport 725 milliárd eurós mérlegfőösszegével Európa harmadik legnagyobb bankja. A bank világhálózatához több mint 40 országban 2.200 fiók, továbbá körülbelül 8 millió ügyfél tartozik.
A HVB a bankok között
Eredményes évet zárt a HypoVereinsbank Hungária Rt. és a Bank Austria Creditanstalt Hungary Rt. fúziójából tavaly ősszel létrejött HVB Bank Hungary Rt. A bank a 2001. esztendőt 539,9 milliárd forint mérlegfőösszeggel zárta, ami 8%-kal haladta meg a két bank 2000. évi együttes mérlegfőösszegét. A HVB Bank piaci részesedése 5,7%, és ezzel az ötödik helyre került a magyar pénzintézetek rangsorában; a vállalati hitelek és a lakossági forrásgyűjtés tekintetében is ezt a pozíciót – a vállalati betétek esetében pedig a negyedik helyet - birtokolja.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.