A Gripen ellentételezési program teljesítése az időarányosnál lényegesen gyorsabb ütemben halad, 72% a végrehajtás szintjét jelző mutató - jelentette be a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium. Az összes teljesítésből 96 milliárd forint export, 42 milliárd forint pedig befektetések formájában valósult meg. A teljesítési ütem mellett kiemelésre méltó az a pozitív hatás, amelyet a program a termelő beruházások, a beszállítói tevékenység fejlődéséhez való hozzájárulás, a munkahelyteremtés, valamint a magas hozzáadott értékű, tudás alapú tevékenységek útján a magyar gazdaságra gyakorol.
Előzményekre is emlékeztet a tárca közleménye. Így arra, hogy 2001. december 20-án a magyar és a svéd védelmi tárcák megbízottai 14 darab JAS39 Gripen típusú harcászati repülőgép bérletére vonatkozó szerződést írtak alá. Ezzel egyidejűleg kötötték meg a bérlethez csatlakozó ellentételezési megállapodást is. A felek a bérleti szerződést 2003. február 3-án módosították (a repülőgépek műszaki képességei változtak). Emelkedett a bérleti díj, ezért szükségessé vált az ellentételezési kötelezettségek harmonizálása is. Az ellentételezés új összege 114 milliárd forintról 191 milliárd forintra, a befektetési hányad értéke pedig 34 milliárd forintról 55 milliárd forintra nőtt. Az ellentételezési program futamideje az eredeti 12 évről 14 évre hosszabbodott.
A program teljesítését részletezve a GKM megállapítja, a Gripen ellentételezési megállapodásban rögzítésre került, hogy a befektetési, illetve exportteljesítés tekintetében az aláírásától számított 8 éven belül kell a svéd félnek - kötbérfizetés terhe mellett - kötelezettségei 50%-át mind értékben, mind struktúrában teljesíteni. Az Ellentételezési Tárcaközi Bizottság által 2001. december óta eltelt időszakban jóváírt teljesítési adatok alapján megállapítható, hogy - a 191 milliárd forint értékű összes kötelezettséggel szemben - a Gripen International és partner vállalatai 2006 márciusig összesen, nettó értéken - azaz szorzók nélkül számítva - 138 milliárd forint értékű teljesítést realizáltak. Az adatok a program igen gyors előrehaladását tanúsítják; a program első 4 és egy negyed éve alatt az időarányosnál jóval magasabb, 72 % a végrehajtás szintjét jelző mutató. Az összes teljesítésből 96 milliárd forint export, 42 milliárd forint pedig befektetések formájában valósult meg. A megállapodás a befektetések értékét külön is rögzíti, a teljesítés üteme itt is mérhető: 2006. márciusig 75 %-ot sikerült a svéd félnek elérnie, tehát az ütem itt is jóval az időarányos előtt jár.
A program dinamizmusa elsősorban a Magyarországon már korábban megtelepedett - és az elő-ellentételezésben részt vett - svéd nagyvállalatok tevékenységével függ össze. A 2005. év kiemelkedő eseménye is a program "zászlós hajójához", az Electroluxhoz fűződik; 2005 januárjában lépett üzembe a Nyíregyházán, 65 millió euró értékű zöld mezős beruházással létesített gyár, amely hűtőszekrényeket állít elő a legkorszerűbb technológiával. Az évi 600 ezer darab termék döntő részét exportálják, s a termelés felfutásával az új munkahelyek száma eléri a 600 főt. Jelentős a hazai beszállítás is, elsősorban a Bakony Művek és más alvállalkozók részvételével. A Gripen International képviselőivel közösen a tárca folyamatosan szorgalmazza, hogy a nagy cégek mellett több figyelmet és lehetőséget kapjanak a kis és középvállalatok is. Ezek bevonása munkaigényes, az első eredmények már érzékelhetőek. A beszállítás mellett az exportban és az ellentételezésként elismerhető befektetésekben is megjelentek a műanyagfeldolgozás, csomagolóanyag gyártás, a járműipari alkatrészipar, ipari légszűrők, parketta gyártás terén működő kis és közepes cégek. Számos más ipari termék piaci bevezetése is folyamatban van, ezeket az ellentételezési bizottság várhatóan 2006 első félévében tekinti át.
#page#
Új ellentételezési irányelveket fogadott el a GKM vezetése 2004 májusában, amelyben az offsetnek a tudásalapú gazdaság fejlesztéséhez való hozzájárulására került a hangsúly. Ennek értelmében a technológia-fejlesztést, az innovációt, a kutatás-fejlesztést, a tudásközpontok és a regionális logisztikai szolgáltató központok betelepedése kerül az ellentételezési programok előterébe. A Gripen ellentételezési program végrehajtásában részt vevő svéd vállalatok között különösen az Ericson és az Astra Zeneca magyarországi tevékenysége járul hozzá ezen célok valóra váltásához. Az Ericsson a szoforintverfejlesztés, a szoforintverexport terén jelentős, ellentételezési teljesítésként elszámolható munkát végez, ehhez járul azon támogatása, amelyet a magyarországi felsőoktatás (BMGE) kutatóhelyei részére nyújt. Az Astra Zeneca klinikai gyógyszerkutatásainak kelet-közép európai regionális központját hozta létre Magyarországon, a tevékenységgel kapcsolatos, növekvő beruházásai az ellentételezési program új elemét jelentik. A Magyarországon 1991 óta jelen lévő svéd vállalat jelentős kutató-fejlesztő tevékenységet végez a klinikai gyógyszerkutatás terén a gyógyszerforgalmazás mellett. A törökbálinti ipari parkban működő modern létesítményben magasan képzett magyar kutatók, orvos-specialisták látják el a több száz hazai klinikai vizsgálati egységben folyó munka irányítását és tudományos kiértékelését. A létesítmény egyben kelet-közép európai regionális központként működik; innen koordinálják a zónabeli 6 további országban (Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Románia, Bulgária, Oroszország) folyó hasonló tevékenységet. A hazai létesítmény a második legnagyobb klinikai kutatóközpont az Egyesült Államokbeli után.
Az ellentételezési program keretében 2006 elején egy újabb svéd cég a Semcon létesített magyarországi leányvállalatot, amely autóipari tervező-fejlesztő, illetve tanácsadó tevékenységet végez.