A finnek kilépnének
A finnek elégedetlenebbek, mint valaha az Európai Unióval - írja az EUbusiness.com. 1200 megkérdezett közül csak 25 százalék lelkesedik továbbra is az Unióért, 31 százalék pedig ellenérzéséit fejezte ki a tagság feltételei kapcsán. Az elégedetlenség fő okai a legnagyobb tagállamok túlzott dominanciája, a bürokrácia szerepének növekedése és a demokratikus döntéshozás hiánya. Az euró 2002-es bevezetése az emberek 44 százalékának csalódást okozott, hiszen többnyire a fogyasztói árszínvonal növekedésével járt. Finnország EU-szkeptikus hangulata könnyen befolyásolhatja a többi tagállamot is, hiszen július 1-én, a finnek átveszik Ausztriától az uniós elnökséggel járó feladatokat.
Közös katonai fejlesztések
Az uniós tagországok honvédelmi miniszterei pénzügyi alapot hoznának létre a tagországok hadi kutatásainak finanszírozására. A szükséges pénzforrást a tagállamok biztosítanák, a kifizetések pedig az Európai Védelmi Ügynökségen keresztül történnének. A lépés komoly haladást jelentene a közös biztonságpolitika fejlesztésében, nem beszélve arról, hogy ösztönözné az országok együttműködését a kutatás-fejlesztés területein. Jelenleg a katonai fejlesztések költségeinek 75 százalékát Nagy Britannia és Franciaország finanszírozzák, ezért a két ország különösen értékelné, ha a többi tagállam is hozzájárulna egy közös katonai büdzséhez - jelent meg a BBC oldalán.
Lázonganak a francia KKV-k
A Kis- és Középvállalkozások Minisztériumához fordult a héten a francia KKV-kat képviselő szakszervezet egy törvény miatt, amelyben a Minisztérium megemelte a cégautók után fizetendő adót. Az intézkedés egyes számítások szerint átlagosan 4 százalékától fosztja meg a KKV-kat a nettó nyereségüknek. Az adó összege az autók teljesítményétől függően változik. A költségvetéshez való hozzájárulás a cégalkalmazottak saját autójára is kötelező, amennyiben gazdájuk több mint 5000 km erejéig használja őket egy évben - írja a Le Figaro.
Az Unió beavatkozna
Utoljára figyelmezteti az európai tőzsdéket a Bizottság a jutalékrendszerük átalakítására - közölte az EurActiv.com. A tőzsdék és elszámoló házak ellen eljárást indíthat az Unió, amennyiben nem csökkentik tranzakciós díjaikat és egyéb szolgáltatásaik árát. Neelie Kroes, versenyügyi biztos és Charles McCreevy belpiaci biztos szerint még nyár előtt módosulhat a pénzügyi szolgáltatásokat érintő uniós szabályozás, amennyiben a piac önmaga nem állítja helyre az egyensúlyi helyzetet.