A „Tegyünk együtt a gyermekekért” egy keretprogram, amelynek égisze alatt valósítja meg a Danone Kft. nagyszabású, célzott támogató programjait és kezdeményezéseit. A program keretében 2002-ben, a Magyar Gyermekonkológiai Hálózaton keresztül, a daganatos beteg gyermekek rehabilitációját támogatta a vállalat. A programban 23,3 millió forint gyűlt össze, amelyet a Hálózat öt budapesti valamint a miskolci, debreceni, szegedi, pécsi, szombathelyi és bakonyszűcsi onkológiai és rehabilitációs központjai használtak fel. Az intézmények a támogatásból 17,3 millió forintért életmentő orvosi berendezéseket vásároltak, 5,5 millió forint felhasználásával rehabilitációs – a gyermekek egészséges társaik közé történő visszailleszkedését segítő – rendezvényeket szerveztek, 500 ezer forint ráfordítással pedig létrehoztak egy orvos-szakmai honlapot, a Tumorregisztert, amelyet az orvos-technikusok idén tesznek látogathatóvá a belső, szakmai célközönség számára valamint a daganatos beteg gyermekek szülei részére.
„Tavaly megbizonyosodtunk arról, hogy egy ilyen célzott támogatás valóban hatékonyan és eredményesen képes segíteni a daganatos beteg gyermekek rehabilitációját.” – mondta Kim Small, a Danone Kft. ügyvezető igazgatója. „A „Tegyünk együtt a gyermekekért” program kedvező társadalmi hatásai a kezdeményezés folytatására ösztönöztek bennünket. A daganatos beteg gyermekek rehabilitációjának közvetlen támogatásán túlmenően az idén is célunk, hogy a terület problémáira felhívjuk és ráirányítsuk az emberek figyelmét.” – tette hozzá az ügyvezető igazgató.
A „Tegyünk együtt a gyermekekért” program kedvező fogadtatásra talált minden érintett körében. A gyermekek gyógyítását és rehabilitációját végző orvosok körében a program elsősorban hiánypótló szerepe miatt talált elismerésre. A daganatos beteg gyermekek szülei a „sorstársakkal” való találkozási lehetőségeknek örültek, míg a gyermekek számára a program támogatásával megvalósult rendezvények a betegségből való kiutat jelenítették meg. A kezdeményezéshez vásárlásaik révén szívesen csatlakozott a lakosság is, hiszen a program – az eladott termékek után - úgy gyűjtötte az 1 forintokat, hogy ez valójában többletköltséggel nem járt számukra. A Hálózat orvosai örömmel tapasztalhatták azt is, hogy a „Tegyünk együtt a gyermekekért” programot övező média érdeklődés segítségével a Gyermekonkológiai Hálózat számára nyújtott lakossági és intézményi támogatások összege megnőtt, jelentős mértékben segítve, támogatva ezzel a szervezet működését.
Magyarországon jelenleg is mintegy 2.000 gyermek szenved daganatos megbetegedésekben. Szomorú tény, hogy hazánkban évente kb. 100 gyermek fiatal életének elvesztéséért felelősek a daganatos és leukémiás betegségek, az orvosok pedig évről-évre 300 új megbetegedést regisztrálnak. Szerencsére a daganatos gyermekbetegségek az esetek több mint 70%-ában teljes mértékben gyógyíthatók, de a felépülés és a rehabilitáció nagyon lassú folyamat, amely akár 5 évig is eltarthat. Ez pedig nemcsak a kicsiket, de környezetüket és családjukat is megviseli, hiszen számos lelki stresszel és fizikai igénybevétellel jár.
A Danone Kft. a június elején induló programban minden megvásárolt tejtermék és ásványvíz után 1 forintot, de összesen legalább 28 millió forintot ajánl fel a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat számára. Az idei támogatásból vásárolt eszközök is a gyermekek gyógyulását és rehabilitációját segítik. A Gyermekonkológiai Hálózat 5 budapesti intézménye egy ambuláns mentőkocsi beszerzését tervezi, míg a regionális központok infúziós pumpákat, valamint betegfigyelő rendszereket és berendezéseket vásárolnak majd. A támogatás felhasználásával az idén is megvalósulnak olyan rendezvények, amelyek a gyermekek egészséges társaik közé történő visszailleszkedését segítik.
Dr. Hargittai Mária, az Egészségügyi-, Szociális és Családügyi Minisztérium egészségügyi helyettes államtitkára, az idei program indító sajtótájékoztatóján elmondta: „A Minisztérium szívesen áll minden olyan kezdeményezés mellé, amely szimbolizálja a civil és a gazdasági szféra együttműködését és segíti, támogatja az egészségi állapotuknál vagy szociális helyzetüknél fogva hátrányba került embertársainkat.”
„Remélem, hogy csakúgy mint tavaly, a program az idén is követendő példával szolgál nemcsak magánszemélyek, de intézmények és vállalatok számára is, és ezáltal jelentős lépést tehetünk a hátrányos helyzetű gyermekek esélyegyenlőségének megteremtése útján.” – tette hozzá Mesterházy Attila, Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium politikai államtitkára.
A „Tegyünk együtt a gyermekekért” program kedvezményezettjei a Semmelweis Egyetem I. és II. számú Gyermekklinikáján, a Bethesda Gyermekkórházban, a Madarász utcai Gyermekkórházban, a Heim Pál Gyermekkórházban, a Debreceni Egyetem Gyermekklinikáján, a Pécsi Tudományegyetem Gyermekklinikáján, a Miskolci B-A-Z Megyei Kórház onkológiai központjában, a Szegedi Tudományegyetem onkológiai központjában, a Szombathelyi Vas Megyei Kórház onkológia osztályán valamint a bakonyszűcsi Daganatos Betegek Lelkiotthonában kezelt daganatos beteg gyermekek.
„A Magyar Gyermekonkológia Hálózat szívesen fogad minden segítő szándékot és kezdeményezést, amely a daganatos beteg gyermekek érdekeit szolgálja és gyógyulásukat segíti.” – mondta Dr. Garami Miklós, a Semmelweis Egyetem II. sz. gyermekklinikájának adjunktusa. „A közvetlen támogatás mellett nagyon örülünk annak, hogy ez a program igyekszik közelhozni a beteg gyermekek problémáit az emberekhez, akik megértve és átérezve ezeket a jövőben jobban tudják majd segíteni a fiatal életüket ilyen jelentős hátránnyal kezdő gyermekeket.” – tette hozzá a szakember.