A cukorrépa-termesztők jogai

Április elejétől a gyakorlatban is a kvóta alapú szabályozásra tértek át a magyar cukorágazatban. A Cukor Terméktanácsban a cukorrépa-termesztők és a feldolgozók vezetői ünnepélyes keretek között átadták a szállítási jogokról szóló tanúsítványokat azoknak a cukorrépa-termesztő gazdálkodóknak, akik ezentúl biztosan számíthatnak terményük átvételére. A szabályozással az ágazat jelentős lépést tett az EU-alapú elszámolási rendszer felé.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szállítási jogokat igazoló okleveleket a Cukorrépa-termesztők Országos Szövetsége nevében Szőke Géza elnök, az ipar nevében Fischer Béla, a Cukoripari Egyesülés Igazgató Tanácsának elnöke közösen adták át a területi cukorrépa-termesztő szövetségek elnökeinek. A kvótarendszer alapján 752 termelő összesen 2,4 millió tonna cukorrépa szállítására kapott jogot.

„A cukorágazatban a répatermesztők és a cukoripar egymásra vannak utalva, kölcsönösen egymás munkájától és hatékonyságától függenek. A szállítási jogok gyors és zökkenőmentes elosztása jó példát mutat arra, hogy a répatermesztők és a cukoripar az ágazat jövője szempontjából alapvető kérdésekben képes megállapodni” – hangsúlyozta Fischer Béla az ünnepségen. Az esemény egyben a hazai cukorágazat EU-érettségét is jelképezi, hiszen az EU-ban a szállítási jog a cukorrépa-termesztés alapja, és a termesztők biztonságának fontos garanciája. A magyarországi cukorágazat szereplői most azon munkálkodnak, hogy az ágazat az EU csatlakozás esetén képes legyen az EU cukorrendtartás alkalmazására.

A kvótarendszer bevezetését a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter termékpálya-szabályozásról szóló 88/2001. (X. 29.) sz. rendelete tette lehetővé. A rendelet a cukorrépából készült cukorra vonatkozólag 400 000 tonnás országos értékesítési kvótát határoz meg (1. ábra), amelyet felosztottak a három Magyarországon működő cukoripari társaság között. A rendelet előírja, hogy a cukorrépa-termesztők kiszámítható gazdálkodása, valamint a gyárak biztonságos ellátása érdekében meg kell határozni azoknak a termelőknek a körét, akik jogosultak cukorrépát termelni, és valamely kvótajogosult társaság egy adott gyára számára értékesíteni. A rendszer lényege, hogy változó feltételek (pl. világpiaci ár hullámzása, időjárási anomáliák) közepette is mindig biztosítsa a hazai fogyasztásnak megfelelő belföldi termelést ebből a stratégiai fontosságú termékből.

A kvótarendszer egyaránt biztonságot jelent a cukorrépa-termesztőknek, - feldolgozóknak és a fogyasztóknak. A termesztők biztosan számíthatnak arra, hogy terményüket átveszi a cukorgyár, hosszú távra tervezhetnek (pl. beilleszthetik a cukorrépát a vetésforgóba), illetve jelentősebb beruházásokra is fordíthatnak pénzt (pl. betakarító gépeket vásárolhatnak). A cukorgyárak pontosan megtervezhetik kampányukat, számíthatnak a megfelelő mennyiségű és minőségű cukorrépára a meghatározott időben, s a szabályozott piac következtében hosszú távra ruházhatnak be ebben a rendkívül tőkeigényes iparágban. A fogyasztók döntően hazai alapanyagból készült minőségi termékekhez jutnak, és a rendszer megvédi őket a rendkívüli világpiaci áringadozásoktól is.

A rendelet megjelenését követően a Cukor Terméktanács Elnöksége 2001. decemberében meghatározta a szállítási jogok felosztásának módszerét. Alapelvként azt fogadták el, hogy elsődlegesen azok a termelők kapjanak szállítási jogot, akik az elmúlt három év mindegyikében termeltek cukorrépát, az általuk előállított zöldcukor mennyisége elérte vagy meghaladta a gyárkörzet három éves, egy hektárra eső átlagának 80 százalékát, és tagjai a Cukor Terméktanácsnak. Ezek a termelők alanyi jogon jutnak szállítási joghoz. A fennmaradó szabad szállítási jog elosztásának módszereiben az adott gyár és a gyárhoz tartozó térségi cukorrépa-termesztő szövetség közösen állapodtak meg.

A rendelet 16 százalékos cukortartalmú, utánfejelt cukorrépára vonatkozóan írja elő a szállítási jogok meghatározását, így a számítások eredményeképpen Magyarország területén 752 termesztő összesen 2,4 millió tonna cukorrépára kapott szállítási jogot. Ez azt jelenti számukra, hogy a jövőben a szállítási jog alapján, a piaci helyzet függvényében jogosultak cukorrépát termeszteni, és ezt az adott cukorgyár köteles – a kétoldalú termeltetési és értékesítési szerződésben, és megszületése esetén a Szakmaközi Egyezményben rögzített feltételek szerint – átvenni.

Az utóbbi évek kölcsönös erőfeszítéseinek következtében jelentősen javultak a magyarországi cukorrépa-termesztés mezőgazdasági eredményei. Emelkedett a termésátlag, nőtt a digestio (répa cukortartalma), és a fehércukor-hozam. 2001-ben országos átlagban a fehércukor-hozam 6,29 tonna volt hektáronként (2. ábra). Bár ez alatta van az uniós tagországok által az elmúlt öt évben elért hektáronkénti 7,67-8,38 tonnának, mégis komoly előrelépés jelent a 90-es évekre jellemző 3,12-5,51 tonnás fehércukor-hozamhoz képest.

A versenyképesség javulását nagymértékben elősegítette az a szelekciós folyamat, amely a termelők számának csökkenésével és a termőterület koncentrációjával egy stabil, jól felkészült termelői kört hozott létre. Amíg a privatizáció első éveiben a termelők száma egyre emelkedett, és a 90-es évek közepén meghaladta a 4000-et, addig mára a termelők száma 752-re csökkent (3. ábra).

A cukorágazat szereplői üdvözlik, hogy a kormányzat évek óta preferálja a minőségi termelést: a 6,6 t/ha feletti zöldcukor-hozamot elért termelők három éve minden évben 360 millió forint támogatást kaptak. A cukorrépa-termesztés napjainkban korszerű, zárt termesztéstechnológiával dolgozik, amelynek minden egyes lépése gépesített. Ez pedig erősen tőkeigényessé teszi az ágazatot. A 360 millió Ft mára már veszített értékéből, és nem biztosítja a termelőknek ugyanazokat a lehetőségeket, mint 3 évvel korábban. Ezért jó lenne, ha az állam nagyobb támogatással tudná segíteni a termelőket abban, hogy beruházásaikat megvalósíthassák, lehetőségük legyen a korszerű termesztéstechnológia alkalmazására, és nagyobb esélyük legyen felvenni a versenyt az unió cukorrépa-termesztőivel az EU csatlakozást követően.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo