Természetesen az elvi megoldásokkal majd’ mindenki tisztában van. Általánosságban a versenyképesség úgy növelhető, ha csökkentjük a Magyarországi beruházások költségeit. Ennek pedig az egyik útja az adók, és adókulcsok radikális csökkentése lenne, úgy a vállalkozásokat sújtó, és forgalmi-, mint a személyi jövedelemadók tekintetében. Ilyen jellegű, nagyságrendi változtatás azonban (bár szinte minden politikai tömörülés propagál ilyen kijelentéseket) belátható időn belül nem várható. Mind eközben szomszédaink egyre másra hozzák a gazdaságélénkítő intézkedéseket (gondoljunk a szlovákiai, egységesen 19%-os szja kulcsra). Mindenkiben felvetődik a kérdés: mit lehetne mégis tenni, a jelen adó- és gazdálkodási rendszer keretein belül (vagy ellenére)?
Vida Norbertnek, az ISH Magyarország Kft. vezetőjének van elképzelése: A Cafeteria rendszert külön már talán nem kell bemutatni, de nem biztos, hogy az érintettek ebből az aspektusból is átgondolják a rendszerben rejlő lehetőségeket. Mert ha egy cégek egy jelentős része a bérek, illetve juttatások egy részét ebben a metódusban adja dolgozóinak, az igen hamar a gazdaság egészére is élénkítő hatással lehet. Ugyanis ha egy munkavállaló alkalmazásának költségei csökkennek, az jó hatással lehet mind a foglalkoztatásra, mind az életszínvonalra. Ugyanakkor, ha azonos számú dolgozót olcsóbban lehet alkalmazni, az a gazdaság versenyképességére is hatással van. Az ISH Magyarország Kft. pedig éppen ennek a meghonosításán dolgozik azzal, hogy a Cafeteria rendszer bevezetését vállalja cégek számára.
Tehát ha az adórendszer megreformálásáért egy-egy cég külön-külön nem is tehet semmit, a saját, illetve a gazdaság, és a munkavállalók érdekeit is szolgálja azzal, ha a bérköltségek egy részét ezen a rendszeren keresztül juttatja el. Így talán – hosszú távon– a nemzetgazdaságra közvetve gyakorolt hatások is előnyösek lehetnek, a vállalkozások az országért is tehetnek valamit a nélkül, hogy saját költségeiket növelnék.
Hiszen a jogalkotók az általuk a Cafeteria rendszeren belül támogatott elemeket nem véletlenül választották ki. Az ilyen módon kifizetett pénzek azért élvezhetnek adómentességet, mert ezen területek népszerűsítése mindenképpen lakossági érdek. A kultúra, az egészségesebb életmód, a pihenés az étkeztetés, vagy a különféle, önsegélyezés címen felvehető támogatások mind olyan területek, amire a magyarok nem költenek eleget, de jó volna, ha jövedelmük egy nagyobb hányadát fordítanák rá. A rendszer ezt is segíti.
Tehát összességében elmondható, hogy bár szlovák jellegű „adóparadicsom” (már a hazai viszonyokhoz képest) még egy darabig nem lesz az országban, azért van lehetőség arra, hogy a munkavállalók nagy tömegei, és a gazdaság szinte minden szereplője jobban érezze magát.
Forrás: ISH Magyarország Kft
A Cafeteria és a versenyképesség
Másról sem hallani mostanában, mint hogy romlik az ország versenyképessége, csökken a beruházási kedv. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy az elemzők a csatlakozás után a foglalkoztatási mutatók romlását jósolják (ebben az egyben ugyanis még elég jól állunk, ha a statisztikáknak hinni lehet, de sokak szerint a számok félrevezetők), elég elszomorító a kép.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.