A Bölcsek nagyjából egyetértenek

A Konvergencia Tanács a Kormány felkérését elfogadva megismerkedett Magyarország Aktualizált Konvergencia Programjával, és megfogalmazta álláspontját a Program készítői számára. A vélemény megalkotásánál a gazdasági egyensúly visszaállítását, majd a fenntartható gazdasági fejlődéshez fűződő érdekeket helyeztük a középpontba.

A Tanács szerint sem a felkérés, sem pedig a rendelkezésünkre álló szaktudás és információ nem volt elégséges ahhoz, hogy a Program társadalmi hatásait részleteiben, mélységében elemezzék. Ezzel együtt is tudatában vannak annak, hogy az elmúlt évek számos vonatkozásban hibás és összehangolatlan államháztartási, jövedelem, és monetáris politikájának társadalmi és szociális értelemben is fájdalmasan magas ára van.

Az elmúlt közel hat év során a hivatalban lévő kormányok, rövidtávú, vélt vagy valós választási érdekeiket szem előtt tartó, az ország hosszú távú fejlődését, európai felzárkózását és a tartós egyensúly követelményeit jórészt figyelmen kívül hagyó, sok tekintetben felelőtlen gazdaságpolitikát követtek. Ennek eredményeként Magyarország a közelmúlt európai gazdaságtörténetében kivételesen magas külső és belső pénzügyi egyensúlyhiányt halmozott fel. Ennek gyors ütemű és haladéktalan felszámolása nem elsősorban az Euró magyarországi bevezetése miatt szükséges. Ennél sürgetőbb feladat a gazdaság stabilitásának megőrzése, a további fejlődés ellehetetlenülésének megakadályozása, és egy átmeneti növekedési ütem-visszaesés után, ismételt felzárkózás a környező, az Európai Unióhoz velünk együtt csatlakozott országok növekedési üteméhez. Az ehhez vezető út elsősorban az államháztartás olyan drasztikus korrekcióját igényli, amely sok tekintetben precedens nélküli és ezért jelentős kockázatokat hordoz.

A Program több mint az Európai Unió által megfogalmazott nominál-konvergencia feltételeknek való megfelelés programja, egyúttal betekintést ad a kormánynak a jövő magyar társadalmáról alkotott elképzeléseibe és különösen az állam, valamint az állam működését finanszírozó, illetve az állam által nyújtott szolgáltatásokat igénybe vevő vállalatok és állampolgárok viszonyáról kialakított stratégiai elképzeléseibe.

A Program nem tartalmaz konkrét céldátumot az Euró magyarországi bevezetésére. Céldátum megjelölése nem kötelező tartalmi eleme a konvergencia programoknak, mindazonáltal a csatlakozó országok többsége hasznosnak tartotta saját programjában annak megjelölését. Céldátum megnevezése számunkra akkor lehetne előnyös, ha a tőkepiacok a kitűzött időpontot reálisnak, hitelesnek fogadnák el és azt mintegy beépítenék a forint kamatok jövőbeni mozgásáról kialakítandó várakozásaikba.

A Konvergencia Tanács egyetért azzal, hogy a program kiterjed mind az államháztartás egyensúlyának helyreállítására, mind pedig a hosszú távú stabilitáshoz és fenntartható növekedéshez vezető államháztartási reformsorozat megindítására. #page#

A megfogalmazott célok teljesítéséhez a Programnak legalább három fő feltételt szükséges teljesítenie:

a. A Programban megfogalmazott eszközrendszer legyen összhangban a célokkal és így legyen képes a megfogalmazott célok elérésére.

b. A Program mutasson kellő elkötelezettséget és tartalmazzon biztosítékokat arra nézve, hogy az ott megfogalmazott és a jövőben bevezetendő intézkedések, illetve az esetleg csak felvázolt, de még nem kellően kidolgozott reformértékű átalakítások kellő időben és a célokkal konzisztens módon megvalósulnak.

c.  A Program tartalmazzon megfelelő elemzést a jövőbeni kül- és belgazdasági folyamatok a várakozásoktól eltérő alakulására és tartalékokat az ezekből fakadó esetleges kockázatok kezelésére.

A Tanács szerint elismerés illeti a Kormányt, hogy végre hozzákezdett az elmúlt 6 évben kialakult külső és belső egyensúlyhiány rendbetételéhez, a probléma súlyára és nagyságrendjére azonban jellemző, hogy a gondok orvoslására egy drasztikus, sok tekintetben precedens nélküli intézkedéscsomag vált szükségessé. A már bejelentett intézkedések megfelelő alapot adhatnak az államháztartás és ezen keresztül a gazdaság fenntartható fejlődési pályára állításához, mindazonáltal a célok megvalósulásához és a hitelesség visszaállításához az egyes intézkedéscsomagoknak a Program szellemében való további részletes kidolgozása, bevezetése és következetes végrehajtása szükséges.

Az ország felzárkózása, amely egy több kormányzati cikluson átívelő feladat megköveteli, hogy a kérdésben az öt parlamenti párt az ügy fontosságát, súlyát megillető felelősséggel foglaljon állást. A valós problémákra reális megoldási javaslatokat tegyenek, működjenek együtt, hogy az államháztartás mindenkori helyzetéről hiteles kép alakuljon ki. (Ez utóbbi természetesen elsődlegesen a mindenkori, hivatalban lévő kormánykoalíció felelőssége.) Ne próbálják meg az állampolgárokat, az ország hosszú távú érdekeivel nyilvánvalóan ellentétben álló álmegoldásokkal és ábrándokkal elkápráztatni.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo