A belpiac veszélyesebb

Az optimista várakozások aránya a kkv-szektorban 3 %-kal 32 %-ra csökkent, a borúlátóké 11 %-ról 30 %-ra emelkedett. A pesszimisták harmada helyzetének jelentős romlásától tart.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai kis- és középvállalatok a termelés alapvető feltételeiben kedvezőtlen változással számolnak. Ezt látszik igazolni a várakozásaikról szóló konjunktúra-index. A Ecostat - mely a nagyvállalatok és a lakosság szondázása során hasonló eredményre jutott - a kkv-k második negyedévi konjunktúra-indexe esetében 49,3 százalékot mért, s a júniusi konjunktúra index 47,2 százalékra csökkent az előző havi 51 százalékról.

A KKV szektor tevékenységének bővítését a korábbinál erőteljesebben mérsékli a belföldi kereslet elégtelensége. A vállalkozások tevékenységének bővítésére vonatkozó előrejelzések szerint a cégcsoport háromnegyede nem számol a teljesítményének növelésével a korábbi 54-60 százalékkal szemben, vélhetően a lanyha kereslet miatt. A vállalati tevékenység bővítését akadályozó tényezők között - súlyában jelentős növekedéssel - második helyre került a gazdasági környezet bizonytalansága, a harmadik pozíciót a tőkehiány foglalja el.

A külpiaci értékesítés megítélésénél összességében kedvező. Az élénk exportkeresletet és a forint árfolyam gyengülését mérlegelve javuló értékesítési feltételekkel számol 29 százalékuk. A külföldi értékesítés stabilitásával számol a kis-és középvállalatok fele, lanyhuló kereslettől 18 százalékuk tart.

Az üzleti várakozásokkal összhangban 46 százalékról 27 százalékra csökkent a termelése bővítésére esélyt látó vállalkozások aránya. A teljesítmények várható stagnálását a cégek a szűkülő belföldi kereslettel és az alacsony beszállítói lehetőségekkel magyarázzák. Az üzleti prognózisok szerint a kis- és középvállalatok közel 60 százaléka a készletállomány stabilizálására törekszik. A cégek 18 százaléka saját előállítású készletei növelését, egynegyedük csökkentését tervezi. A szektor beruházási hajlandósága 2006-ban csökkent, az index értéke az áprilisi és májusi 42 százalékról júniusban 35 százalékra esett vissza.

A hazai vállalkozások 2006 második félében makro és mikro szinten szűkebb mozgástérrel számolnak. Az év hátralévő részében az ország fejlődési esélyeit a gazdaságpolitika hitelességének visszaállítása, a befektetői bizalom növelése javíthatja. Ennek feltétele az államháztartási hiány folyamatos csökkentése, majd a nagy ellátórendszerek átalakítása. A nemzetgazdaság javuló kilátásaiban, illetve a jelenlegi helyzet fennmaradásában a vállalatok kétharmada bízik. A pesszimista cégek aránya 37 százalékra nőtt.  Saját vállalkozásuk fejlődésének rövid távú kilátásait a korábbinál rosszabbnak ítélik a vállalkozások. Az optimista várakozások aránya májushoz viszonyítva 3 százalékponttal 32 százalékra csökkent, a borúlátóké 11 százalékról 30 százalékra emelkedett. A pesszimista cégek egyharmada helyzete jelentős romlásától tart. Fél éven belül működését veszélyeztető verseny kialakulásától a vállalkozások 18 százaléka tart. Értékesítési piacain a cégek 31 százaléka számol új, erős versenytárs megjelenésével. Két évvel az uniós csatlakozás után a hazai cégek versennyel kapcsolatos várakozása és magatartása stabilizálódott. A beszállítói lehetőségek megítélése ingadozó, legutóbb a KKV-k 30 százaléka jelezte, hogy fél éven belül alvállalkozói megbízás elnyerésében bízik.

 

Júniusban a KKV-k éves inflációs előrejelzése 4,0 százalék, mintegy 0,6 százalékponttal meghaladta az egy hónappal korábbit. Az év utolsó hónapjára vonatkozó prognózis 4,6 százalék, majdnem másfél százalékkal magasabb a májusi prognózisnál. A cégek széles körét érzékenyen érinti a költségek várható növekedése, emiatt éves áremelési törekvésüket a korábbinál magasabb szinten, mintegy 3,0 százalékban határozták meg.


Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo