A belpiac veszélyesebb

Az optimista várakozások aránya a kkv-szektorban 3 %-kal 32 %-ra csökkent, a borúlátóké 11 %-ról 30 %-ra emelkedett. A pesszimisták harmada helyzetének jelentős romlásától tart.

A hazai kis- és középvállalatok a termelés alapvető feltételeiben kedvezőtlen változással számolnak. Ezt látszik igazolni a várakozásaikról szóló konjunktúra-index. A Ecostat - mely a nagyvállalatok és a lakosság szondázása során hasonló eredményre jutott - a kkv-k második negyedévi konjunktúra-indexe esetében 49,3 százalékot mért, s a júniusi konjunktúra index 47,2 százalékra csökkent az előző havi 51 százalékról.

A KKV szektor tevékenységének bővítését a korábbinál erőteljesebben mérsékli a belföldi kereslet elégtelensége. A vállalkozások tevékenységének bővítésére vonatkozó előrejelzések szerint a cégcsoport háromnegyede nem számol a teljesítményének növelésével a korábbi 54-60 százalékkal szemben, vélhetően a lanyha kereslet miatt. A vállalati tevékenység bővítését akadályozó tényezők között - súlyában jelentős növekedéssel - második helyre került a gazdasági környezet bizonytalansága, a harmadik pozíciót a tőkehiány foglalja el.

A külpiaci értékesítés megítélésénél összességében kedvező. Az élénk exportkeresletet és a forint árfolyam gyengülését mérlegelve javuló értékesítési feltételekkel számol 29 százalékuk. A külföldi értékesítés stabilitásával számol a kis-és középvállalatok fele, lanyhuló kereslettől 18 százalékuk tart.

Az üzleti várakozásokkal összhangban 46 százalékról 27 százalékra csökkent a termelése bővítésére esélyt látó vállalkozások aránya. A teljesítmények várható stagnálását a cégek a szűkülő belföldi kereslettel és az alacsony beszállítói lehetőségekkel magyarázzák. Az üzleti prognózisok szerint a kis- és középvállalatok közel 60 százaléka a készletállomány stabilizálására törekszik. A cégek 18 százaléka saját előállítású készletei növelését, egynegyedük csökkentését tervezi. A szektor beruházási hajlandósága 2006-ban csökkent, az index értéke az áprilisi és májusi 42 százalékról júniusban 35 százalékra esett vissza.

A hazai vállalkozások 2006 második félében makro és mikro szinten szűkebb mozgástérrel számolnak. Az év hátralévő részében az ország fejlődési esélyeit a gazdaságpolitika hitelességének visszaállítása, a befektetői bizalom növelése javíthatja. Ennek feltétele az államháztartási hiány folyamatos csökkentése, majd a nagy ellátórendszerek átalakítása. A nemzetgazdaság javuló kilátásaiban, illetve a jelenlegi helyzet fennmaradásában a vállalatok kétharmada bízik. A pesszimista cégek aránya 37 százalékra nőtt.  Saját vállalkozásuk fejlődésének rövid távú kilátásait a korábbinál rosszabbnak ítélik a vállalkozások. Az optimista várakozások aránya májushoz viszonyítva 3 százalékponttal 32 százalékra csökkent, a borúlátóké 11 százalékról 30 százalékra emelkedett. A pesszimista cégek egyharmada helyzete jelentős romlásától tart. Fél éven belül működését veszélyeztető verseny kialakulásától a vállalkozások 18 százaléka tart. Értékesítési piacain a cégek 31 százaléka számol új, erős versenytárs megjelenésével. Két évvel az uniós csatlakozás után a hazai cégek versennyel kapcsolatos várakozása és magatartása stabilizálódott. A beszállítói lehetőségek megítélése ingadozó, legutóbb a KKV-k 30 százaléka jelezte, hogy fél éven belül alvállalkozói megbízás elnyerésében bízik.

 

Júniusban a KKV-k éves inflációs előrejelzése 4,0 százalék, mintegy 0,6 százalékponttal meghaladta az egy hónappal korábbit. Az év utolsó hónapjára vonatkozó prognózis 4,6 százalék, majdnem másfél százalékkal magasabb a májusi prognózisnál. A cégek széles körét érzékenyen érinti a költségek várható növekedése, emiatt éves áremelési törekvésüket a korábbinál magasabb szinten, mintegy 3,0 százalékban határozták meg.


Véleményvezér

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo