A befektetők és a politika

Sokan féltek attól – főleg a korábbi példák alapján –, hogy a választások miatt a tőzsdei árfolyamok esni fognak. Ezért inkább a túlzott óvatosság a jellemző, ami viszont – a voksolást követően – könnyen jelentős emelkedést okozhat.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nyolc évvel ezelőtt, 1994 tavaszán a piac éppen túl volt egy szép, év eleji felfutáson – ez volt az első igazi hossz a parketten –, amit rögtön februárban ugyanolyan gyors visszaesés követett. A kiábrándulás egybeesett a kampánnyal és a választásokkal, az árfolyamok pedig még a voksolás után is estek, több mint egy évig. A nagy hossz a Bokros-csomag bejelentését több mint fél évvel követően, 1996 elején indult.

Fordulónkénti fordulatok

Négy évvel később, az 1998-a választások előtt igen optimistának tűnt a hangulat: az 1997-es ázsiai válság után gyorsan felpattantak az árfolyamok, és a befektetők éppen kezdték elhinni, hogy az október végi–november eleji események már csak a rossz emlékek közé tartoznak. A tőzsdei elemzők nem nagyon foglalkoztak a választásokkal, amiben minden bizonnyal nagy része volt annak, hogy a közvélemény-kutatások szerint a börze által ekkorra már elfogadott baloldali koalíció tűnt inkább a befutónak.
Az első forduló után azonban az árfolyamok esni kezdtek. Az eredmény ugyanis meglepően szoros volt, s eluralkodott a bizonytalanság. Nem lehetett tudni, hogy a mérleg nyelve lesz-e a tőzsde által rettegett MIÉP, és hogy a kisgazdák összeállnak-e a Fidesszel. A helyzet értékelése ugyanakkor nem volt rögtön egyértelmű a befektetők előtt: a tőzsde az első fordulót követő hétfőn csak minimális eséssel nyitott, majd a nap folyamán kezdett a veszteség egyre csak nőni.

A második forduló előtt az árfolyamok ismét emelkedésnek indulnak, úgy tűnt, hogy a börze teljesen nyugodt az eredményt illetően. Ez a reakció már akkor is meglepő volt. Kétségtelen, hogy a szakértőknek, illetve a befektetőknek nem kötelességük ismerni a magyar választási rendszer részleteit, de azt az újságokból már a kisgazdák egyéni jelöltjeinek visszaléptetése után is tudni lehetett, hogy fej-fej melletti harc várható, sőt a jobboldal áll kicsit jobban. A választási eredmény az első fordulóban kialakult erőviszonyok és a visszalépések tükrében elvileg nem okozhatott volna nagy meglepetést, a piac mégis pánikkal válaszolt.
A mai napig nem világos, hogy a megelőző héten mire fel vásároltak a befektetők. Arra már könnyebb a válasz, hogy miért adtak el pánikszerűen a teljesen papírforma-eredmény láttán. (9000 pont közeléből 8500-ig esett a BUX.) Bekövetkezett ugyanis a tőzsde egyik legnagyobb ellensége: a bizonytalanság. Mivel a Fidesznek egyedül nem volt meg az 51 százaléka, jött a koalíciókeresés, a befektetőknek pedig nem tetszettek a kisgazdák. Ráadásul maga a Fidesz sem volt még kormányon, senki nem tudta, hogy hatalomra kerülésük mit is jelent pontosan.

Kormányzati beavatkozások

A piac végül akkor kezdett megenyhülni, amikor a Fidesz elismert szaktekintélyeket nevezett ki a pénzügy-, illetve a gazdasági miniszteri posztra Járai Zsigmond volt tőzsdeelnök és Chikán Attila egyetemi professzor személyében. Ez a pont jelentette a bizonytalanság végét, s innen kezdve sokáig ismét nem érdekelte a piacot a politika.
Nem kellett azonban négy évet várni arra, hogy befektető, bróker és elemző ismét politizáljon. A kormány ugyanis a piacgazdaság fogalmát elég érdekesen értelmezte: a lakossági érdek védelmében beleavatkozott az árszabályozásba, s a tőzsdei cégeknek jelentős kárt okozva érte el, hogy a polgárok kevesebbet fizessenek a gázért, a gyógyszerekért vagy éppen a villamos energiáért.

A legkirívóbb a gázárkérdés: a Mol két év alatt mintegy 250 milliárd forintot vesztett amiatt, hogy a kormány által rákényszerített áron, jócskán világpiaci beszerzési ára alatt volt kénytelen eladni a földgázt mind a lakosságnak, mind a nagyfogyasztóknak. Ez természetesen tükröződött is a Mol-részvény árfolyamán, s egyre többen gondolták úgy, hogy a tőzsde rendkívül gyenge 2000–2001-es szerepléséért jócskán terheli felelősség a kormányt. Mindez az ország vezetőit láthatólag hidegen hagyta, maga a miniszterelnök is közölte, hogy ő nem értékeli túl sokra a tőzsde szerepét.
A Mol-részvényeseknek két igen rossz évet okozó gázárkérdésben Horn Gyula volt miniszterelnök tett egyedül piacbarát bejelentést. Szerinte a gázárakat közelíteni kell a világpiaci szinthez, a lakosságot pedig az államnak kell kompenzálnia. Az MSZP gazdasági kabinetje gyorsan sietett leszögezni: a lakosság terheit ők sem szándékoznak növelni, de a Fidesz gyorsan leütötte Horn magas labdáját, és elfelejtkezve az állami kompenzációról szóló ígéretről, vezetői közölték, hogy ezentúl sem lehet szó inflációt meghaladó gázáremelésről.

A kárpótlási jegyek állam által történő felszívásáért indított kisbefektetői harcra a mai ellenzék természetesen ígéretekkel válaszolt, mondván, hatalomra kerülésük esetén mindenképp rendezik a helyzetet. (Hogy ezt miért nem tették 1994–98 között, arra nincs válasz, de tény, hogy abban az időben történt a legtöbb részvény–jegy csere.) A jelenlegi koalíció láthatóan lavírozik: egyrészt közölte, hogy a spekulánsok csak ne akarjanak nyerészkedni a tőzsdén azzal, hogy olcsón vett jegyeiket eladják az államnak, másrészt homályos ígéretet is tett: a megoldás kidolgozása folyamatban van.

Májusra vége

A Portfólió.hu on-line gazdasági újság 22 szakértő megkérdezésével végzett felmérést, s ez azt mutatta, hogy a jelenlegi koalíció győzelme semleges hatással lenne a piacra, s egy MSZP–SZDSZ kormány alakulása hatna a legjótékonyabban az árfolyamokra. Ennél valamivel rosszabb, de még mindig pozitív forgatókönyvként ítélték meg azt, ha az MSZP egyedül is kormányt tudna alakítani, a lehető legrosszabb pedig az lehet szerintük, ha a MIÉP is bekerül a hatalomba. Lapzártánkkor nagyjából fej-fej mellett halad a két nagy párt, ám ha több választókerületben már az első fordulóban eldől a harc, lehet, hogy a tőzsde április 7-e után nyomban reagálni fog a valószínű eredményre.

Magyarországon még nem teljesen mindegy, hogy melyik párt nyeri a választásokat, s ennek éppen a jelenlegi kormány tőzsdeellenes intézkedései az oka. Emiatt természetes jelenség, hogy ha a Fidesz áll nyerésre akár az első, akár a második forduló adatai után, az kis kiábrándultságot okozhat. Ez azonban minden bizonnyal időleges lesz, mint ahogy a baloldali győzelem esetén adandó azonnali emelkedés is.
Valószínű, hogy a választás hatását a piac május elején már egyáltalán nem fogja érezni. Az egyetlen kivétel az, hogy ha a MIÉP is bekerül a koalícióba. Az ezzel kapcsolatos félelem azonban él, ráadásul a befektetők tanulni akarnak a négy évvel ezelőtti baklövésükből. Aki alapvetően nem így látja a helyzetet, az is tudja, hogy a többség így látja, s a tömeg ellen menni nem éppen szerencsés dolog. Emiatt van, hogy a választások közeledtével nagy a bizonytalanság, a vevők visszahúzódnak, az árfolyamok pedig esegetnek.

Az eredmények ismeretében azonban várható, hogy épp ellentétes lesz a reakció, mint négy évvel ezelőtt. Sokan elfelejtik, hogy a most nyerésre álló pártokat már mind ismerjük, nem úgy, mint négy évvel ezelőtt. Miután kiderül, hogy – a MIÉP-faktort itt kizártuk – a választás lezajlott, és stabil kormány tud alakulni, a sok részvény nélkül maradt befektető elkezdheti visszavásárolni papírjait. Jó esély van arra is, hogy még a jelenlegi koalíció győzelme esetén is emelkedéssel reagáljon a piac, ami persze nem a Fidesznek szól, hanem a bizonytalanság megszűnésének.

Kézirat lezárva: 2002. március 30.
Megjelent a Piac és Profit 2002. áprilisi számában


Ács Gábor

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo