Az állományváltozások értékelésénél figyelembe kell venni a forint mintegy 7,5 százalékos erősödését az év során, ami egyformán befolyásolta a vállalati összes hitel és betétállomány, illetve a lakossági összes betétállomány kimutatott dinamikáját is, ahol a devizaállományok még mindig számottevő súlyúak (rendre 35, 22 ill. 25 százalék).
A szektor mérlegfőösszege 2000 decemberéhez viszonyítva 12,5 százalékkal (reálértéken 3,3 százalékkal) növekedett. Ugyanakkor az üzleti aktivitást jobban tükröző korrigált mérlegfőösszeg 21,1 százalékkal nőtt 2001-ben.
Nőtt a bankok mérlegen kívüli aktivitása is, a határidős ügyletek területén 68 százalékos, a függő kötelezettségek esetében pedig 49 százalékos volt a nominális növekedés.
A mérlegen belül a legnagyobb tételt jelentő ügyfélhitelek állománya 19,5 százalékkal bővült, és így részesedése a teljes eszközállományon belül az egy évvel korábbihoz képest 2,9 százalékkal 54,5 százalékra növekedett.
Legdinamikusabban a lakossági hitelek állománya bővült az elmúlt egy év során 62,8 százalékkal, míg a vállalati hitelek állománya 12,1 százalékkal gyarapodott. A vállalati hitelek így a mérlegfőösszeg 36,9 százalékát teszik ki, ugyanakkor a lakossági hitelek a dinamikus növekedés ellenére még mindig csak 5,8 százalékát.
A hiteleken belül a jegybanki és hitelintézeti kihelyezések állománya a tavaly december végi állapothoz képest 20,7 százalékkal bővült, ennek következtében részaránya is a teljes eszközállománynak 2,3 százalék-át érte el. A forgatási célú értékpapír állomány nominálisan 21,1 százalékkal mérséklődött, ezen belül a deviza viszont az egy évvel ezelőttinek 85,3 százalék-ával emelkedett. A befektetési célú értékpapír-állomány pedig 35,0 százalékkal nőtt, ezek eredőjeként az értékpapír-portfoliók részaránya eszközoldalon gyakorlatilag változatlan szinten maradt (0,1 százalékkal 15,7 százalékra csökkent). A jegybanknál és a bankközi piacon elhelyezett betétek lényegében nem növekedtek, így a mérlegfőösszegen belüli részaránya az - értékpapír-portfolióhoz hasonlóan - 15,7 százalékot tett ki december végén. Kiemelkedő a növekedés a vagyoni érdekeltségeknél (45,6 százalék).
Forrásoldalon folytatódott az ügyfélbetéteknek az ügyfélhitelek növekedésétől több, mint 4 százalékkal elmaradó, nominálisan 15,2 százalékos dinamikája. A vállalati betétek 2000 év vége óta 19,0 százalék-al bővültek, míg a lakossági betétállomány ettől valamivel elmaradva 14,4 százalékkal. A vállalati betétállomány megugrása, a hitelállománynál magasabb dinamikája az utóbbi időben egyfajta dekonjunkturális jelzőként működött, mindazonáltal átmeneti jelenség, amely a növekedési kilátások javulása esetén gyorsan megváltozik. A hitelezési aktivitás felfutását figyelembe véve (lakás, autó, személyi kölcsön) szembetűnő a lakossági betétállományok ilyen kiugró gyarapodása. A kihelyezett lakáshitel-állomány mintegy 130 Mrd Ft-ot tett ki 2001-ben, míg közel 150 ezer új autó értékesítésével 2001 a gépjármű-hitelezésben is minden eddiginél kedvezőbb év volt (ez utóbbinál a saját erő minimum 20 százalékos).
A betétállomány mindezek ellenére imponáló növekedését véleményünk szerint több tényező magyarázza. Egyrészt a reálkeresetek számottevő (átlagosan 6,4 százalék) növekedése 2001-ben, ezen belül a közalkalmazotti, köztisztviselői rétegnél viszont még ennél is magasabb volt a növekedés. Ezen réteg megtakarításai pedig jellemzően inkább a bankokhoz és sokkal kevésbé a tőkepiaci instrumentumokba vándorolnak.
Egy másik kedvező folyamat volt a kivonásra kerülő uniós valuták beváltása euróra, illetve forintra (ami eddig otthon tartott megtakarításokat is a bankrendszerbe áramoltatott), ez egyszeri hatásként megdobta a széles földrajzi lefedettséggel rendelkező bankok állományát. A forrásgyarapodást ösztönző hatása volt azon erőfeszítéseknek is, melyet a bemutatóra szóló papíros forrásaik átkonvertálása érdekében tettek a korábban ilyenekkel rendelkező bankok. Nyilvánvalóan itt kell említést tenni az egyszeri díjas életbiztosításoktól való elfordulás, illetve a hektikus részvénypiaci mozgások banki megtakarítások gyarapodására gyakorolt hatásairól is.
A bankközi betétek állománya valamelyest csökkent (1,87 százalék), ezzel párhuzamosan azonban megnövekedett a különböző pénzügyi közvetítők (nem hitelintézetek) betétállománya. A hitelezői jogot megtestesítő értékpapírok állománya nominálisan közel duplájára növekedett, igaz részaránya a források között még így sem éri el a 4%-ot (3,2%). A nem ügyfelektől származó felvett forinthitelek volumene 13,5 százalékkal növekedett tavaly decemberhez képest, részaránya ennek megfelelően lényegében nem változott.
A szektor egészére fennáll a deviza eszközök és források (különösen utóbbi) arányának visszaszorulása a forintállományok javára, mely a forint felértékelődésének hatását figyelembe véve kisebb mértékű, de így is figyelemreméltó. A hitelintézetektől származó FX források közel 20 százalékkal mérséklődtek, a bankközi FX kihelyezések viszont mindössze 2,6 százalékkal csökkentek. A hitelállományokon belül szintén csökkent a devizahitelek aránya a vállalati hiteleknél, míg a lakossági hiteleknél valamelyest nőtt a devizahitelek aránya az euró alapú lakáshiteleknek és személyi kölcsönöknek köszönhetően, bár súlyuk így is csak 4,2%.
A forint eszközök súlya mintegy 2 százalékkal nőtt és a mérlegfőösszeg 63,6 százalék-át tette ki, a forintforrások aránya szintén 2,0% körül bővült, 63,4 százalékos részarányt érve el, ezzel párhuzamosan értelemszerűen a deviza állományok részaránya egyaránt 1,8-1,9 százalékkal mérséklődött. Az éven túli lejáratú forinthitelek iránti növekvő kereslet tendenciája változatlanul fennmarad középtávon, a forint ügyfélhitel dinamika a deviza és lejárati pozíciót tágítva növeli a tőkepiaci forintforrás bevonás iránti igényt, különösen, ha a lakossági betétállomány említett alakulását tekintjük. Ezért a pénzintézetek által kibocsátott középlejáratú adósságpapírok további növekedésére lehet számítani.
A saját tőke 20%-ot meghaladó növekedése jelentősen meghaladja az éves infláció (9,2%) mértékét a mérleg szerinti eredmény dinamikus bővülésének köszönhetően.
A nettó kamateredmény a 2000. évinél 11,7 százalékkal magasabb, azaz 3% körüli reálnövekedést ért el 2001 során.
Ennél is erőteljesebben 21,7%-kal bővültek a nettó díj- és jutalékbevételek, igazolva, hogy a bankok több mint egy éve stabilizálódott kamatrés mellett próbálják az egyéb jövedelemelemek súlyát növelni. A kamatrés leegyszerűsítetten kalkulált 3,5 százalékos értéke változatlan a 2000 évi értékhez képest.
A főbb jövedelemelemek bővülése tükrében figyelemre méltó, hogy a banküzemi költségek, legalábbis a megfigyelt körben a tavaly év végihez képest alig növekedtek (1,8 százalékkal). Ebben elsődlegesen szervezet- és ahhoz kapcsolható létszám racionalizálás húzódik meg (csak a minta bankjainál több mint 700 fővel csökkent az alkalmazotti létszám, a tényleges létszámzsugorodás ennél nagyobb mértékű), de várhatóan 2002-ben is számolni kell komolyabb fiókhálózat racionalizálások hatásaival, főleg a magas költségszintű, relatíve alacsonyabb hatékonyságú bankoknál.
A banküzemi költségek kedvező alakulása mögött a személyi jellegű költségek inflációtól elmaradó növekedése, valamint a fizetett bérleti díjak és értékcsökkenésnek a tavaly év végi értékhez képest jelentősnek mondható csökkenése áll (19,8% ill. 10,3%). A fúziókkal is összefüggésben a banküzemi ingatlan (jelentős részben fiók-) racionalizálás a fizetett bérleti díjak csökkenése irányába mutat.
Az előzetes eredmények a szektor szintjén a portfolió javulására utalnak, az országkockázati céltartalékok (ez csak a bankok egy szűkebb részénél volt csak számottevő mértékű) és hitelezési veszteségre képzett céltartalékok átlagosan 30-40 százalékkal elmaradnak a 2000 év végitől, ezért az előrejelzett adó előtti eredmény a tavaly decemberi értékhez képest számottevően, 49%-kal magasabb értéket mutat. A javuló eredményeknek köszönhetően a kalkulált éves szintre vetített ROAA az egy évvel korábbi 1,0 százalékról 1,3 százalékra, a ROAE pedig 12,1 százalékról 15,0 százalékra javult az elmúlt esztendőben, a bankszektor egésze szintjén, természetesen változatlanul jelentős egyedi eltérésekkel.
A kereskedelmi bankok korrigált mérlegfőösszege a bővülő üzleti aktivitásnak köszönhetően az ügyfélhitelek dinamikájához hasonló mértékben 21,1%-kal nőtt az időszak során, de a szavatoló tőke ettől valamelyest elmaradva 20,0 százalékkal növekedett, ezért a vezető bankok tőkemegfelelési mutatójának átlaga mintegy 0,2 százalékkal csökkent. (A tőkemegfelelési mutatók számításakor az évközi eredményeket a szavatoló tőke esetében egyik időpontra sem kalkuláltuk bele.)
Forrás:MKB gyorsjelentés
Kapcsolódó táblázatok
A bankszektor 2001. évi teljesítményéről
A bankszektor összes eszközének több mint 80 százalékát lefedő bankok, ezen belül az üzleti volumenük alapján meghatározó nagybankok előzetes adatai alapján 2001 a szektor egésze számára rekordév az eredményesség tekintetében. A világgazdasági recessziónak a meghatározó hazai nagyvállalati kör tevékenységére gyakorolt hatása csak az utolsó negyedév korábbi években jellemzően kiemelkedő dinamikáját fékezte, miközben a lakossági állományok növekedése végig lendületes maradt.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.