A Gini-index számszerűsíti a társadalom leggazdagabb és legszegényebb tagjai közötti vagyoni különbségeket. A nullás pontszám a tökéletes egyenlőséget jelenti (mindenki egyenlő vagyonnal rendelkezik), a 100 pedig a maximális egyenlőtlenséget (egy ember rendelkezik az összes vagyonnal, a többieknek nincs semmije).
Az index kiszámítása úgy történik, hogy egy népesség jelenlegi kumulatív jövedelemeloszlását a tökéletes egyenlőség forgatókönyvéhez hasonlítják, és a két eloszlás közötti különbség az egyenlőtlenség mértékét jelenti.
Top-10 a vagyoni egyenlőtlenség alapján
A Top-10 egyik csoportja a feltörekvő piacok, mint például Dél-Afrika, Brazília, India, Mexikó és Indonézia. Ezekben az országokban gyakori az egyenlőtlen gazdasági fejlődés, az oktatáshoz és az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, valamint a városi és vidéki területek közötti jelentős jövedelemkülönbségek.
A másik csoport az olajban gazdag közel-keleti országok, például az Egyesült Arab Emirátusok és Szaúd-Arábia. Jelentős vagyont termelnek, e vagyon eloszlása pedig rendkívül egyenlőtlen, gyakran egy kis elit körében koncentrálódik.
Az előrejelzések szerint 2024-ben az Egyesült Arab Emírségek vonzzák majd a legtöbb milliomost, a becslések szerint az év végéig 6700-an költöznek oda.
2022-ben az Egyesült Arab Emírségekben élő felnőttek felső 1 százaléka birtokolta az ország teljes vagyonának 43,5 százalékát.