Az infláció nemcsak az átlagemberek körében, de még a hazai dollármilliomosoknál is új rendet vágott, szerényebb lett a gazdagok utánpótlása – kommentálta a hazai vagyonkezelési piac vezető elemző cége, a Blochamps Capital által összegyűjtött privátbanki adatokat Karagich István ügyvezető. Egy év alatt nagyjából 5 százalékkal, 2000-rel, 46 ezerre csökkenhet a hazai szolgáltatók által kezelt privátbanki számlák száma, mivel kérdéses mennyi új vagyonos érkezik a privátbanki piacra a prémium szegmensből az elmúlt év szegmensigazításai után.
A vagyonnövekedés ellenfelei: Infláció, recesszió, spekuláció
A kétség okai között a Blochamps az infláció önmagában is vagyonpusztító hatása mellett a korábbi évekhez képest számottevően megnehezülő befektetési környezetet, az emelkedő belépési limiteket, illetve a vagyonosok portfóliószerkezetét is okolja. Sokan megégették magukat például a 2019-ben befektetési csodaként ünnepelt Magyar Állampapír Plusszal, mivel aki nem szállt ki időben a papírból tetemes reálhozam csökkenést volt kénytelen benyelni – emlékeztet a cég ügyvezetője, hozzátéve, hogy azok, akik kicsit mohóbban még spekuláltak is és az állampapír fedezetre lombard hitelt is vettek fel, összességében rá is fizettek az ügyletre, tetemes mínuszba is kerültek.
Az alapvető muníciója azonban a prémium szegmens irányából a friss vagyonosoknak mindig is a sikeres kkv tulajdonosok köre volt, márpedig az elmúlt évek ennek a csoportnak több tízezres körétől tolták távolabbra a vagyoni szintlépés idejét.