A válság vége nem látszik, legalábbis nem idén: az előző évi 0,3 százalékos visszaesést követően a német gazdaságot 2024-ben továbbra is a recesszió réme fenyegetheti. A geopolitikai kockázatok a magas kamatlábakkal, a globális gazdaság lassulásával és a belföldi bizonytalanságokkal együtt rontják a vállalati beruházási kedvet. Bár vannak szórványos fénypontok, mint például a csökkenő infláció és a központi bankok közelgő kamatváltoztatása, a kulcsfontosságú növekedési mutatók elemzése túlnyomórészt egy újabb kihívásokkal teli gazdasági év felé mutat.
A helyzet komolysága az ipari termelés vizsgálatakor válik nyilvánvalóvá, amelyben novemberben 4,8 százalékos csökkenés volt tapasztalható az előző év azonos hónapjához képest. A tartósan magas energiaárak kulcsszerepet játszottak a gyártósorok lassulásában. Bár ezek az árak a közelmúltban némileg csökkentek, még mindig az energiaválság előtti szintek felett vannak. Következésképpen nem meglepő, hogy az energiaigényes iparágak 2022 eleje óta több mint 17 százalékkal csökkentették termelésüket.
A termelés visszaesése nem maradt észrevétlen a feldolgozóipari kapacitáskihasználás tekintetében sem, amely tovább csökkent: októberben már csak 82 százalékot ért el, ami 2,9 százalékpontos csökkenést jelent az előző évhez képest. A visszaesés különösen az energiaigényes ágazatokban volt hangsúlyos. Az elektromos ipar kapacitáskihasználtsága 5,5 százalékponttal csökkent az előző évhez képest, míg a fémiparban 4,9 százalékos visszaesés volt tapasztalható. A vegyiparban a kihasználtság 75,1 százalékra zsugorodott, ami 3,8 százalékpontos csökkenést jelent. De a gépgyártás területén is figyelemre méltó volt a 3,1 százalékpontos csökkenés.