A modern világ egyik legnagyobb mérnöki csodájának tartott Panama-csatorna átalakította a globális kereskedelmet azzal, hogy csökkentette az Atlanti-óceán és a Csendes-óceán között árukat szállító hajók utazási távolságát, idejét és költségeit. A 2023 közepe óta tartó aszály azonban mindent tönkretehet. A mintegy 82 km hosszú Panama egy kifinomult zsiliprendszert használ. A nagy hajókat a csatorna egyik végén felemelik, a másik végén pedig leeresztik. A rendszer működtetéséhez a zsilipeket több millió liter vízzel kell elárasztani a közeli tavakból. A vízszint azonban kritikus mélypontra esett a Gatun-tóban, amely a legfontosabb vízellátója a csatornának.
Válaszul a panamai hatóságok szigorították a csatorna használatát. A napi tranzitszállítások számát 2023 novembere óta csökkentették. A szokásos 40 áthaladás helyett 24-27-re. A korlátozások hosszabb várakozási időt eredményeznek. A konténerhajók elsőbbséget élveznek, ezért a tartályhajók drága aukciókon vesznek részt, hogy előbbre jussanak a sorban.
A Panama-csatorna korlátozásai megváltoztatták a globális hajózási útvonalakat. A hajótulajdonosok megkezdték a csatorna megkerülését. A Földközi-tengert a Vörös-tengerrel összekötő egyiptomi Szuezi-csatorna volt az LNG-szállító tartályhajók fő alternatív útvonala 2023 novemberében. Miután 2023 decemberében felerősödtek a húszi támadások a Vörös-tengeren, több Ázsiába tartó amerikai LNG-hajó hosszabb utat választott. Az afrikai Jóreménység-fok felé indultak. Az Egyesült Államokból a Panama-csatornán keresztül 7 százalékkal csökkent az Ázsiába tartó LNG szállítmányok száma 2023 végén az előző évhez képest. Márciusban már az Egyesült Államokból Ázsiába tartó LNG-hajók nem is használták, se a Szuezi- se a Panama-csatornát. Maradt számukra a nagy kerülővel elérhető Jóreménység foka.