A jegybank döntése az áprilisi 50 bázispontos vágással megegyező volt. A kamatcsökkentést támogatta a még jegybanki toleranciasávon belül maradt inflációs adat, emellett a befektetők kockázatvállalási hajlandósága is kedvezőbben alakult, ami támogatta a forint árfolyamát is. Emellett a kamatvárakozások is mérséklődtek valamelyest: a határidős kamatláb-megállapodások a május elején jellemző 6,5 százalék körüli szintről 6,3 százalék környékére jöttek le, ami jelzi, hogy lehet mérsékelt tere a kamat további csökkentésére idén.
Az MNB kamatdöntése a vártnak megfelelő mértékű volt, így az nem jelentett meglepetést a piaci szereplők számára, az EUR/HUF árfolyam a kamatdöntés bejelentése után is 385,40 körül mozgott.
Az ülésen egyetlen opciót tárgyaltak, az 50-bp kamatcsökkentés lehetőségét, a döntést egyhangúan hozták meg.
Kamatdöntést követő sajtótájékoztató
Virág Barnabás alelnök a döntést követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy az infláció globálisan alacsony szintre került, de a szolgáltatások magas árdinamikája fékezi a dezinflációt a fejlett és a feltörekvő gazdaságokban is. A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság javult, a piaci árazások alapján az EKB előbb kezdheti meg a monetáris lazítást, a Fedhez képest. A Fed és az EKB közötti várható divergencia óvatos monetáris politikát indokolnak a feltörekvő gazdaságokban. Az elmúlt egy hónapban a hazai hozamfelárak csökkentek, részben hazai tényezők nyomán (a gazdasági növekedés az első negyedévben a vártnál gyorsabban újraindult, a folyó fizetési mérleg javult, devizatartalékok historikusan magas szinten vannak).