Brian Luke, az S&P Dow Jones Indices árupiaci, ingatlan- és digitális eszközök részlegének vezetője áttekintette az áru- és részvényindexek történelmi teljesítményét a választásokat követő évben. Bár lehetetlen tudni, hogy a piacok hogyan reagálnak majd egy esetleges Donald Trump- vagy Kamala Harris-kormányzatra, a történelmi minták érdekesek.
Luke elemzése azt mutatja, hogy az S&P GSCI, amely nagyjából nyomon követi az árupiacokat, történelmileg pozitív irányba fejlődött a választásokat megelőző 100 napban. Azokon a választásokon, ahol egy republikánus nyer, az S&P GSCI 9 százalékot gyarapszik a választások előtt, míg a demokrata győztes választásokon 8,8 százalékot. A választást követő évben az árupiacok jellemzően jól teljesítenek, az S&P GSCI átlagosan 11,2 százalékot erősödött, bár a republikánus kormányzás alatt valamivel magasabb a nyereség. Az S&P 500 részvényindex is jó átlagos növekedést mutat a választásokat követő évben, de a demokratikus kormányzás alatt valamivel jobban teljesít.
Ha mélyebbre ásunk mindkét fő jelölt várható politikai javaslataiban, számos piaci fejleményre kell figyelni. Például a második Trump-adminisztráció alatt az olajszankciós politika nagyot változhat. Az Irán elleni szankciók szigorodhatnak, az Oroszország elleni szankciók pedig lazulhatnak. Eközben a Harris-adminisztráció megpróbálhat alkut kötni Iránnal, miközben szankciókkal nyomást gyakorol az orosz gazdaságra.
Harris valószínűleg folytatni fogja a Biden-igazgatási politikát, amely a megújuló energiával kapcsolatos beruházásokat részesíti előnyben. Tim Walz minnesotai kormányzó választása azt jelzi, hogy a környezet- és klímabarát politikák továbbra is prioritást élveznek az új demokrata kormányzatban. Mindeközben a Heritage Foundation által kidolgozott Project 2025 politikai tervezete a második Trump ciklusban csökkentené a klímavédelem jelentőségét. Előnyben részesítené a hagyományos fosszilis tüzelőanyag-érdekeket a megújuló energiaforrásokkal szemben.