3-3,5 százalék közötti gazdasági növekedéssel számol a Kopint

Az OECD-országok túljutottak a dekonjunktúra mélypontján – áll a Kopint-Datorg most közzétett Konjunktúrajelentésébe. Eszerint 2001-ben a GDP az Egyesült Államokban alig több mint 1 százalékkal, az Európai Unió 15 tagországában 1,6 százalékkal nőtt, Japánban csökkent. Az Egyesült Államokban azonban a negyedik negyedévben növekedést tapasztaltak.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A javulás folytatódik, s a kutatók mérsékelt ütemű – 1,5-2 százalékos – amerikai GDP-növekedést várnak 2002-ben, még mindig csökkenő beruházások, de továbbra is növekvő személyi fogyasztás mellett. Az EU-ban a gazdasági növekedés üteme az elmúlt évinél alacsonyabb lehet (1,2-1,4 százalék), ezen belül a magyar szempontból legfontosabb német gazdaság 0,7 százalékos várható növekedéssel a stagnálók közé tartozhat. Japánban a GDP idén is visszaesik.

A munkanélküliség a fejlett országokban ismét nő. A prognózisok szerint a már 2001-ben is lassuló infláció tovább mérséklődhet. Az eurózóna országaiban az euró kizárólagos használatára történő áttérés 2002 elején azonban egyszeri áremelkedést váltott ki, az olajárak pedig a konjunkturális javulás és a közel-keleti feszültség újbóli növekedése nyomán gyorsan emelkednek, s április elején meghaladták a hordónkénti 27 dollárt. Erősödő olajárak mellett az infláció a jelenlegi várakozásoknál magasabb lehet. Továbbra sem valószínű az euró jelentős erősödése a dollárhoz képest. Az Európai Unió jövőjének bizonytalanságai – a keleti kibővülés módját, időpontját is beleértve – sem erősítik a közös valutát. A nemzetközi kereskedelem a 2001. évi stagnálás után idén szerény mértékben (4-5 százalékkal) bővülhet.

A rendszerváltó országok gazdaságában harmadik éve általános a növekedés, de az irányzat kevés kivétellel lassuló. A kelet-közép-európai országok, köztük Magyarország, a világgazdasági és főként a nyugat-európai dekonjunktúrával szemben meglepően ellenállónak bizonyultak. Csehországban és Szlovákiában a növekedés 2001-ben még gyorsult is, Lengyelországban azonban a GDP alig nőtt, az ipari termelés stagnált. 2002-ben a kutatók csökkenő infláció mellett 3-3,5 százalék közötti növekedést várnak ezekben az országokban, de Lengyelországban csak 1,5 százalék körülit.

A magyar gazdaságot 2001-ben Nyugat-Európa recesszióhoz közeli helyzetén kívül egymással ellentétes hatású belföldi gazdaságpolitikai változások befolyásolták: a forint jelentős felértékelődését eredményező (a termelők és exportálók ár- és költség-versenyképességét próbára tevő) új árfolyamrendszer, valamint a korábbi szűkítő politikát felváltó, a belföldi keresletet élénkíteni kívánó költségvetési politika. A GDP belföldi felhasználásának növekedési üteme ugyanakkor 2000-hez képest kevesebb mint a felére (2,1 százalékra) esett vissza: a magánfogyasztás (az év végén, különösen az állami szférában, jelentős jövedelem-kiáramlás ellenére) csak 4 százalékkal volt magasabb, mint az előző évben, a beruházások mindössze 3,1 százalékkal nőttek. (Ez az elmúlt négy évben a legalacsonyabb ütem.) Erősen lassult az export és – még nagyobb mértékben – az import növekedése. A 3,8 százalékos GDP-növekedés a korábban dinamikusan fejlődő ipar hozzáadott értékének stagnálás közeli változása mellett a mezőgazdaság és az építőipar gyors, a szolgáltatások mérsékelt ütemű gyarapodásából tevődött össze. Az infláció éves átlagban (9,2 százalék) alig különbözött a megelőző két év áremelkedési ütemétől, de az év derekától kezdve enyhült. A külső egyensúly az év végéig javult. Az államháztartás helyzete a hivatalos adatok szerint ugyancsak kedvező volt, az alrendszereken kívüli kiadásokat és bevételeket számba véve azonban a deficit nagyobb és növekvő. A kimutatott munkanélküliség kismértékben csökkent, de a foglalkoztatottság az év egészében csak minimális mértékben nőtt.

A Kopint-Datorg 2002-ben az elmúlt évinél alacsonyabb, 3-3,5 százalék közötti gazdasági növekedéssel számol. Mivel a tavalyi év gazdaságpolitikai változásai jórészt idén hatnak, és mert a világgazdasági javulás Magyarországon fokozatosan érezteti majd hatását, a belföldi felhasználás főbb elemeinek a növekedése meghaladhatja a tavalyit (a magánfogyasztás 4,5 százalékos, a beruházások 4 százalékos növekedését prognosztizálják), de az import növekedési üteme nagyobb lesz az exporténál. Emiatt elkerülhetetlen a külkereskedelmi és a folyó fizetési mérleg romlása; a külkereskedelmi deficit 4-4,5 milliárd euró, a folyó fizetési deficit 2 milliárd euró körül alakulhat – ha az év első hónapjaiban kimutatott, a vártnál nagyobb hiány nem bizonyul tartósnak. A foglalkoztatottak létszáma az idén nem nő. Az infláció 5,5-6 százalékos intervallumban jelezhető előre. A világpiaci árváltozásokon kívül az idényjellegű élelmiszerek áralakulása, a hatóságilag szabályozott árak (gáz) tervezett emelésének mértéke, valamint a forintárfolyam előre nem látható alakulása térítheti el a belföldi fogyasztói árakat ettől a sávtól.

A hazai gazdaságpolitikával kapcsolatban a kutatók egyrészt arra figyelmeztetnek, hogy továbbra is szükség van határozott antiinflációs politikára, de fontos, hogy az ne váljék olyan minden más gazdaságpolitikai célt háttérbe szorító prioritássá, amely veszélyeztethetné a számottevő mértékű gazdasági növekedés fenntartását, a foglalkoztatottságot, avagy a külső és/vagy a belső egyensúly fenntartását. Másrészt arra, hogy az államháztartási elszámolások rendszerét az uniós csatlakozás és az állampénzügyek fokozott átláthatósága érdekében közelíteni kell az Európai Unióban érvényben lévőhöz.

A Kopint-Datorg 2002/2. prognózisa - magyar gazdaság

A Kopint 2002/2. prognózisa - nemzetközi gazdaság

Makrogazdasági mutatók és a Kopint-Datorg prognózisa (letölthető táblázat)

Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo