A budapesti vesetranszplantáció 30 éves, sikeres szakmai működését ünnepelte a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinika és a Fujisawa Magyarország. A magyarországi veseátültetés első mérföldkövét Németh András tette le Szegeden, az első műtétet 1962. december 23-án végezte. 1972-ben, Európában negyedikként, megszületett a szervátültetéseket szabályozó hazai törvénykezés. A négy hazai transzplantációs központ Szegeden, Debrecenben, Pécsett és Budapesten működik. A budapesti vesetranszlpantációs központ 1973-ban, pontosan 30 éve kezdte meg működését. 1973. november 16-ról 17-re virradó éjjel a budapesti I. számú Sebészeti Klinikán történt az első sikeres veseátültetés, melyből az egyik beteg három nappal később szívelégtelenségben meghalt, a másik beteg 22 évig élt a beültetett vesében és végül daganatos megbetegedésben hunyt el. Ettől az évtől a veseátültetések száma folyamatosan nőtt, majd 1994-ben a munkacsoport a II. számú Sebészeti Klinika épületébe költözve megalapította a Transzplantációs és Sebészeti Klinikát. Az évforduló alkalmából Prof. Dr. Járay Jenő, a Transzplantációs és Sebészeti Klinika vezető professzora köszöntötte az első, transzplantált vesével tartós egészséges életet élő beteget, valamint orvosát, Prof. Dr. Perner Ferencet, aki 28 évvel ezelőtt a műtétet elvégezte.
A 30 éves működés során összesen 2359 veseátültetés történt, az élő donoros átültetések száma 113, a halottból származó vesék száma 2246 volt. A veseátültetettek nagyobb arányban a felnőttek közül kerültek ki, összesen 2259-en, míg 100 gyermek kapott új vesét a három évtized alatt. A legfiatalabb szervátültetett beteg 4, a legidősebb 75 éves volt a műtét időpontjában.
„Nemzetközi összehasonlításban az élő donoros transzplantáció igen alacsony arányt képvisel hazánkban.” – mondja Prof. Dr. Járay Jenő. „Mindezen túl, a donor-kérdés összességében, mind szakmai szempontból, a kórházak és intézmények együttműködését tekintve, mind az érintettek érzelmi aspektusai oldaláról további kihívásokat tartogat számunkra.” – teszi hozzá a szakember. A Transzplantációs és Sebészeti Klinika jelenleg 1261 beteget kontrollál. A vesetranszplantációra váró betegek száma Magyarországon ma 1022. A klinika további tervei között szerepel a májültetések számának növelése, évente mintegy 50-60 májátültetés elvégzésével, valamint a hasnyálmirigy és a vese együttes átültetésének és a béta-sejt átültetésnek a beindítása is.
A vesetranszplantáció költségeit az Országos Egészségbiztosítási Pénztár fedezi. Egy veseátültetés átlagos költsége a gyógyszeres kezelés költségeit is beszámítva 4,3 millió forint. A vese funkcióit pótló dialízis kezelés, amely donorok hiányában a betegek nagy részénél átmeneti, illetve állandó megoldásként működik, hosszú távon jóval nagyobb költségeket implikál. A transzplantáció egyszeri költségét 12,6 hónapnál hosszabb kezelés esetén a dialízis költségigénye meghaladja.
A transzplantáció túlélési arányszámai és időhorizontja folyamatos javulást mutat a teljes időszakban, de kiemelkedő javulási tendencia jellemző az elmúlt 10 évre. „Az ugrásszerű javulás elsősorban a korszerű, a transzplantált szerv beilleszkedését segítő, korszerű gyógyszeres terápiáknak tudható be.” – mondja Prof. Dr. Járay Jenő. „A transzplantáció után alkalmazott gyógyszeres kezelések a beteg tartós egészségjavulásával, munkaképességének biztosításával jelentősen hozzájárulnak az átültetés dialízishez képesti jelentős költséghatékonysági előnyéhez.” – teszi hozzá a szakember.
A transzplantáció utáni gyógyszeres kezelés egyik vezető képviselője, a Fujisawa magyarországi képviselete értékes, az orvosok munkáját nagyban segítő adományt adott át a budapesti vesetranszplantáció 30. évfordulója alkalmából. Dr. Grózli Csaba, a Fujisawa Gmbh. Magyarországi képviseletvezetője 12 db speciális Zeiss lencsés operációs szemüveget adott át a Transzplantációs és Sebészeti Klinikának. Az adomány értéke 2,5 millió Ft.
„A Fujisawa hosszú távú szakmai elkötelezettséget ápol a transzplantáció területe iránt, termékeinek meghatározó része erre a szakmai területre specializálódott.” – mondja Dr. Grózli Csaba. „A speciális szemüvegek kétszeres nagyítás mellett gyorsabb tájékozódást és pontosabb látást tesznek lehetővé. A szemüvegek a klinika sebészeinek a látásához egyedileg igazítva készültek el Németországban.” –teszi hozzá a Fujisawa hazai képviseletvezetője.
„Az időtényező a szervátültetés szempontjából kiemelten fontos.” – mondja Prof. Dr. Járay Jenő. „Az operációs szemüvegeket az orvosok saját, mindennapi szemüvegének dioptriájával megegyezően alakították ki. A speciális szemüvegek a pontos, precíz látás mellett elsősorban a műtéti sebesség növelését segíti elő.” – teszi hozzá a szakember.
A vesetranszplantáció 30. évfordulója egy sikeres szakmai időszak határát fémjelzi, a stabil hazai és nemzetközi elismerésnek örvendő szakterület előtt azonban komoly, az orvosilag lehetséges és a gazdaságilag megengedhető dilemmájának mentén megoldandó kérdés tornyosul a jövőre nézve.