„Természetes, hogy a nagyobb vagyonokat tulajdonosaik kockázatmegosztási céllal több országban tartják" - nyilatkozta a HVG-nek Bilibók Botond, a Concorde Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója, akinek kijelentését erősítik az MKB Bank ügyfelei, akik a hazai politikai kockázatokat jelölték meg külföldi vagyonkezelésük okaként. Emellett a külföldön tartott vagyonokért a magas hazai adók is felelősek, ezért Nagy Boldizsár, a BNO Paribas magyarországi vagyonkezelési üzletágának ügyvezető igazgatója szerint az új vállalkozásba befektetett pénzeknek adómentessé kellene válnia.
A Bajnai-kormány a hatalmas összeg visszacsábítására adóamnesztiát hirdetett, amelynek keretében 10 százalékos adó megfizetésével lehetett legalizálni a külföldön megszerzett jövedelmeket, azonban ezzel a lehetőséggel eddig kevesen éltek - számoltak be a hazai privátbankárok a hetilapnak. Ennek oka a válság mellett a hazai adóhatóságokkal szembeni bizalmatlanság, mivel sokan attól tartanak, hogy a 10 százalékos adó megfizetése után is vizsgálódik majd az APEH.
Az adóamnesztiánál ösztönzőbb lehet, hogy világszerte lazul a banktitkok szabályozása, amit jól mutat, hogy Svájc Ausztriával és az adóparadicsomnak számító legtöbb országgal együtt kinyilvánította, hogy „a jövőben nem csupán adócsalás, hanem adótévedés esetén is együttműködik a legfejlettebb államokat tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagjainak adóhatóságaival, elfogadja azok előírásait, s megalapozott indok esetén feltárja állampolgáraik náluk vezetett számláinak adatait" - olvasható a cikkben.