Van még tennivalónk!

Az Európai Unió hivatalos honlapján tagállamonként, vállalatokra lebontva publikálja az egyes kibocsátók számára allokált kibocsátható széndioxid-mennyiséget, illetve a tényleges (hitelesített) kibocsátási adatokat. A Deloitte környezetvédelmi munkacsoportja a lista alapján készítette el a kibocsátás változásának összehasonlító, régiós értékelését. Természetesen fontos figyelembe venni, hogy az első két év változásaiból hosszútávra ható következtetéseket csak korlátozottan lehet levonni, ennek ellenére a részeredmények elemzése is fontos közös jövőnk szempontjából.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A régióban több mint kétezer telephely széndioxid kibocsátását regisztrálják. A számukra engedélyezett összkibocsátás megközelíti az évi 440 millió tonnát. A ténylegesen kibocsátott, hitelesített mennyiség 2005-ben 367 millió, 2006-ban 374 millió tonna volt, ami figyelemre méltó (15 százalék körüli) tartalékot mutat.

A régió összkibocsátása 2006-ban 2 százalékkal több volt, mint az előző évben, ugyanakkor örömteli, hogy Magyarország azon három ország között van (Észtországgal és Litvániával együtt), ahol 1-2 százalék csökkenést regisztráltak. A változások mértékének érzékeltetésére: a régióbeli növekedés nagyjából az egyik magyar erőmű teljes évi kibocsátásával azonos, a magyar csökkenés pedig egy magyar nagyváros fűtőműve által kibocsátottal.

Jobb a gazdaság, mint a kibocsátás

A kibocsátás változások belső szerkezete rendkívül színes képet mutat: A 2013 regisztrált telephely közel 40 százalékában (791) nőtt a kibocsátás, 60 százalékában (1215) csökkent. A nagymértékű (10 százalékot jelentősen meghaladó) változások mind a növekedés, mind a csökkenés esetében a telephelyek felét érintik. Magyarországon a regisztrált 240 telephely esetében 96-nál növekedés, 134-nál csökkenés volt tapasztalható. A kibocsátások változását elemezve az a következtetés vonható le, hogy nagy, és meghatározó mértékű kibocsátás-csökkentő intézkedések még nem értek be egyetlen területen sem.

A 10  százalékot meghaladó változások a piac mozgását követő termelés-változásból, berendezés leállításból, újraindításból adódtak. Az ennél kisebb változások (főleg az energiaiparban) a meteorológiai viszonyok változásához is köthetők (pl. enyhe tél).

Örömteli megfigyelés, hogy a GDP növekedésének régióbeli átlaga és a széndioxid kibocsátás növekedése között közel egy nagyságrend a különbség a GDP javára: a GDP lényegesen gyorsabban nőtt, mint a széndioxid kibocsátás. Ez azt jelenti, hogy egységnyi GDP növekedés kevesebb energia felhasználás mellett valósult meg, mint korábban. Másik (nem meglepő) érdekesség, hogy mind az allokált, mind pedig a tényleges kibocsátás több mint 70 százalékát a telephelyek alig 4  százaléka (85) adja. Ezek döntő többsége természetesen erőmű.

Energiacsökkentés

Az első két évben néhány iparág a biomassza használatával ért el kibocsátás csökkentést: a tégla és cserépiparban nőtt a fűrészpor felhasználása, egyes szilárd tüzelőanyaggal működő erőművekben a lehető legszélesebb körből elérhető biomassza (növényi granulátum, faggyú, húsliszt, fa, stb.) tüzelésével csökkentik a széndioxid kibocsátást. Ugyanez figyelhető meg a cementiparban is (szennyvíziszap, papíriszap energiafű stb.).

(A biomassza sem feltétlenül megoldás: nemrégiben éppen a túlzott telepítés mellett érvelétek...)

#page#

Az első két év eredményei alapján megerősíthető az a korábbi feltételezés, hogy a széndioxid kibocsátás területén érdemi, messze ható eredmények egyrészt a megújuló energiák szélesebb körű használatából, másrészt az energiaigény (jelentős) mérséklésétől várható.

Éppen ezért döntött úgy a Deloitte, hogy az idei évtől kezdődően, az immár hagyományosan kiosztásra kerülő Közép-Európai Környezeti Jelentési Díj, vagyis Zöld Béka Díj bírálati súlypontjába a széndioxid kibocsátás csökkentését állítja. A bírálati szempontok csekély megváltoztatásával - a zsűri a CO2 kibocsátás csökkentését a többi szempontnál magasabb pontszámmal honorálja -, a fenntartható fejlődés mellett elkötelezett Deloitte a 2008-2012 között időszakra Magyarország által vállalt 6 százalékos üvegház-kibocsátás-csökkentésre kívánja felkészíteni a pályázó vállalatokat.

1992-ben Rio-de Janeiro-ban az ENSZ tagállamai aláírták az Éghajlatváltozási Keretegyezményt (Framework Convention on Climate Change, FCCC), amelyet 1997-ben a tagállamok vállalásait szigorító Kiotói Jegyzőkönyv (Kyoto Protocol) aláírása követett. Az országoknak a kibocsátás-csökkentéseket 2008-2012 között kell végrehajtaniuk; Magyarország azt vállalta, hogy ezen időszak átlagában üvegházgáz kibocsátásait 6 százalékkal csökkenteni az 1985-87-es évek átlagához képest.

Zöld békát a cégekmek

A Deloitte 2001-ben azzal a céllal hozta létre a Zöld Béka díjat, hogy a régió vállalatait felkészítse az EU környezeti vagy fenntarthatósági pályázatain való részvételre. "Azzal, hogy 2007-től a pályázatok elbírálásakor a többi szempontnál súlyozottabban értékeljük a vállalatok széndioxid kibocsátását, fel kívánjuk hívni a részvevő vállalatok figyelmét arra, hogy a Kiotói Jegyzőkönyv vállalásai a jelenleginél intenzívebb energia megtakarítással érhetők el." - mondta Reiniger Róbert, a Deloitte Zrt. Környezetvédelmi szolgáltatások üzletágának igazgatója.

A Zöld Béka pályázatokat évről évre egy független, szakmai zsűri bírálja el, és vizsgálja meg minden részletre kiterjedően. A díj odaítélésének szempontjai pontosan megegyeznek az Európai Unió hasonló díjával. 2005-től már olyan fenntarthatósági jelentéssel is pályáztak a vállalatok, amelyek az EU legújabb (Global Reporting Initiative - GRI) irányelveit követve készültek.

Itt megnézheti, hogy az EU által az egyes magyar kibocsátók
számára 2007-re allokált kibocsátható széndioxid-mennyiséget, illetve a tényleges
(hitelesített) kibocsátási adatokat.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo