Új hóbort: kövessük az ősember étrendjét!

Érdekes írás jelent meg a New York Times hétvégi mellékletében. A cikkből kiderült, New Yorkban egyre többen hódolnak egy új táplálkozási mániának: egészségük megőrzése érdekében néhány évezredet visszautaznak a történelemben. Legalábbis ami a gyomrukat illeti. És élteti. Csakis olyan dolgokat esznek, amit egykor a barlanglakó ősemberek. Ismerkedjünk meg hát a paleolit (kőkorszaki) étrenddel!

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A cikkben szerepeltetett 26 éves John Durant lakása első ránézésre nem árul el semmi különöset lakója életviteléről. Csak a hatalmas mélyhűtő lóg ki az összképből - a nappaliban virít. A 90 centiméter magas jégszekrényben nem akármilyen élelem lapul: biohús és őzborda.

Paleolit étrend
Mozgalomindító szellemi alap:
Loren Cordain professzor 1985-ös cikke a New England Journal of Medicine orvosi szakfolyóiratban
Paleolit kor: 12 000-15 000 évvel ezelőtt
Kőkorszaki elődeink átlagéletkora: 30 esztendő(!)

Barlanglakó életstílus

A foglalkozására nézve reklámpiaci szakember egy egyre növekvő New York-i szubkultúra tagja. A paleolit kor gasztronómiájához visszatérők sok húst esznek és az étkezések között koplalnak. Akár 24-36 órán át. Mert ezt tették ősapáink és ősanyáink is, akik a vadászatra és gyűjtögetésre voltak rászorulva, következésképp nem tehették meg azt, hogy egész nap nassolnak, mint mi, a fogyasztói társadalom elkényeztetett egyedei.

Az ősemberi étrendbe beleférnek a zöldségek és a gyümölcsök, ám őseink New York-i szellemi (és testi) rokonai tartózkodnak a kenyértől és minden olyan ételkülönlegességtől, amely a szervezett mezőgazdálkodás előtti időkben nem létezett. A modernkori ősember-diéta követői úgy hiszik, az emberi test jelenlegi formájában a vadászó-gyűjtögető életmódra fejlődött ki, és napjaink tobzódó étkezési szokásai az egészséges földi lét útjában állnak. Egyes gasztronómusok vallják: a cukorbetegség népbetegséggé válása annak köszönhető, hogy evolúciós értelemben letértünk az utunkról, és az állandó, napi gyakoriságú édesség-evéssel sokkal több cukrot viszünk szervezetünkbe, mint amit az képes lenne kezelni.

"Evolúciós fitnesz"

Az új trend hívei a sportolásra is nagy hangsúlyt fektetnek, de úszás vagy tenisz helyett a futást és az ugrándozást részesítik előnyben. Hiszen elődeink is így menekültek a nagy ragadozók elől a természetben.

New York bővelkedik a vegetáriánus éttermekben és a jóga-stúdiókban, de az "urbánus ősemberek" valahogy mégsem illenek a falaik közé. Mert egyfajta macho-életstílust testesítenek meg. A szóban forgó Durant afféle guruvá nőtte ki magát ideológiai elvtársai és gyomortársai körében. Rendszeresen szervez nekik vacsorákat. Árulkodó jel, hogy a csoportnak egyetlen nőnemű tagja van.

Többen De Vany blogján ismerkedtek meg az újnak tetsző gasztronómiai gondolatokkal. A nyugdíjas közgazdász-professzor "evolúció fitnesznek" nevezi az általa leírt életvitelt. A 72 éves férfi úgy véli, az ősember olyan akrobatikus mutatványokra volt képes, amelyek láttán elsápadnának a mai konditermek látogatói. Hívei szerint az öregúr is képes ezekre. (Arról nem szól a fáma, hogy bárki látta volna ilyen mozdulatsorokat végrehajtani.)

Az őskor-mánia a fősodorból is szerez rajongókat. A 38 éves francia fitneszguru, Erwan Le Corre, akit a Men's Health magazin a világ legfittebb emberei között tart számon, decemberben meglátogatta a New York-i "ősemberek" szószólóját, Durantot. Egy hideg téli éjszakán mezítláb és fedetlen felsőtesttel futottak végig Manhattanen és a Brooklyn hídon.

A Le Corre által szervezett fitnesz-turizmus tele van őskori gyakorlatokkal: rohangálás a bokrok között (eszementen korai és késői órákban), kőhajítás, sziklák közti ugrálás stb. De a konditermek falai között is, a CrossFit gimnasztika módszer oktatói -országszerte közel 1200 szakember- szintén kőkorszaki étrendre buzdítják kuncsaftjaikat.

A modernkori "kőkorszaki szakik" körében megszokott dolog, hogy időnként vért adnak kórházaknak, mert a természetben járkáló ősembert is gyakran sértették fel a kövek vagy dulakodás közben a (később) elejtett vad - az esti vacsora, amíg életben volt. És még egy közös tulajdonságuk van: ki nem állhatják a vegákat. Szerintük a húsevés elengedhetetlen az egészséges élethez. Sőt gyakran nyersen eszik meg a húst! (Ám a többség csak a sushit hajlandó megenni nyersen.)

Az más kérdés, hogy a modernkori állattenyésztés ökológiai lábnyoma túl nagy, túl sok földterületet és erőforrást (vizet, takarmányt, kalóriát, energiát stb). vesz el a természetből, miközben a népesség egészének élelmezését kellene azokkal az erőforrásokkal megoldani...

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo