Turbulens időkben felértékelődik a diverzifikáció szerepe

A háborúról, gazdasági nehézségekről és tőkepiaci turbulenciákról szóló hírek nem jelentik azt, hogy ne lenne érdemes befektetni. A Raiffeisen Alapkezelő az aktív portfólió-kezelésben hisz, és abban, hogy ilyenkor ingatlanbefektetésekkel, kisebb mennyiségű árupiaci termékkel is érdemes színesíteni a portfóliót.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Milyen volt az alapkezelő tavalyi éve?

Gyetvai Károly, a Raiffeisen Alapkezelő vezető értékesítés támogatója: a 2021-es év történelmi év volt a Raiffeisen Alapkezelő életében. A piacok rendkívül támogatóak voltak, a 2020-as Covid-mélypontokról stabil, de töretlen emelkedés bontakozott ki a kockázatos eszközök piacán. Alapjaink ebben a helyzetben nagyon jól szerepeltek. Mi a magunk eszközeivel is igyekeztünk, hogy alapjaink minél vonzóbbak legyenek a befektetők számára.

Két dologra koncentráltunk, az egyik az ESG alapok területe, amelyek értékesítését kommunikációs kampánnyal is támogattunk. Emellett a rendszeres befektetési programot (RBP-t) is ösztönöztük a tavalyi évben, egy díjkedvezmény-kampánnyal megtámogatva. Így a Raiffeisen Alapkezelő által kezelt vagyon a piaci átlagot, azaz a versenytársakét meghaladó mértékben tudott nőni és 235 milliárd forintra emelkedett az év végére.

A vagyon növekedéshez az ESG alapok is hozzájárultak?

Igen. Ebben a szegmensben valójában a bécsi anyavállalatunk tudását hozzuk be Magyarországra. Gyakorlatilag az ottani alapok ESG-szemléletét tudjuk a hazai alapoknál is meghonosítani. Bécsi kollégáink már 15 éve fektetnek be a fenntarthatósági szempontok figyelembevételével, és mind elemzési kapacitásban, mind portfólió-menedzselésben nagyon jól működő hátországot tartanak fent.

Erre a bázisra alapozva 2020 februárjában hoztuk át az első ESG-alapot Ausztriából Magyarországra, kevéssel a járvány előtt. De az első hullám mélypontja után, 2020 március végétől ez az ESG-alap egyre népszerűbb lett. Mind a befektetőink, mind a befektetési bankáraink nagyon megkedvelték ezt a termékkört, amely napjainkban már három alapot foglal magában.

Melyiket tartják a legfontosabb alapjuknak?

Minket a szakma alapvetően ingatlanalapunkról ismer, amely a Privátbankár Klasszis  díjátadón is évről évre a legjobbak között volt. Azonban az értékpapír- alapokban meglévő kompetenciáink is egyre erősebbek, a befektetői pénzek a tavalyi évben például nagyobb részt már ezekbe az alapokba érkeztek.

A legnagyobb kezelt vagyonnal a Megoldás vegyesalap-családunk rendelkezik, amely az idén több díjat nyert a Privátbankár Klasszis díjátadón. Tehát egyre komolyabb értékpapíros kompetenciával is rendelkezünk, amit a befektetők is észrevesznek, elismernek.

Mi változott az idén? Ez sokkal nehezebb évnek ígérkezik.

A piaci környezet és a mozgástér alaposan megváltozott 2022-ben, egyrészt az inflatorikus környezet és a kamatemelések, a jegybankok szigorodó monetáris politikája miatt. Másrészt pedig nyilván az orosz-ukrán háború következtében. Ezek teljesen más megvilágításba helyezik a befektetéseket. Megváltoztatják a befektetőink kockázatvállalási kedvét és természetesen a mi világról alkotott képünket is. Úgy gondoljuk azonban, hogy a termékkínálatunknak vannak olyan elemei, amelyek a jelenlegi, megváltozott piaci körülmények mellett is vonzóak tudnak lenni. Ezt bizonyítja, hogy eddig sikerült komolyabb vagyonvesztés nélkül átvészelni az évnek az eddigi, eléggé turbulens időszakát is.

Ha jól tudom, a Megoldás alapcsalád különböző kockázati szintű vegyes alapokból áll, amelyek különböző kockázati étvágyú befektetők igényeit tudják kiszolgálni.

Így van, az alapcsaládban mind a háromfajta kockázati szintű vegyes alap megtalálható. A Megoldás Start az óvatos, a Megoldás Plusz a kiegyensúlyozott, a Megoldás Pro pedig a dinamikus vegyes alap. Ezek rendkívül széles eszközkitettséget kínálnak, a kötvény- és részvénytípusú eszközök mellett árupiaci- és ingatlan befektetések, más alapkezelők alapjai, valamint különböző származtatott eszközök teljesítményéből is részesedést nyújtanak. Ráadásul a portfóliókat még aktívan is kezeljük, így a részvénysúlyok a piaci várakozásainknak megfelelően változnak.

Az abszolút hozamú alapjuk mennyire kockázatkereső vagy kockázatkerülő?

A portfólió magját egy egyedi részvénykiválasztáson alapuló részvényportfólió adja, amit kollégáim értékalapú elemzéssel válogatnak össze. Végső soron tíz és negyven százalék között változik a részvénykitettség, de ezt úgy oldjuk meg, hogy a részvényekkel szemben indexekre felvett sort pozíciókat is tartunk. A kettő közötti különbség adja a nettó részvénykitettséget.

Tavaly, amikor kedvező volt a részvénypiaci környezet, akkor jellemzően negyven százalék körül volt a részvénykitettség. Jelenleg inkább 20 százalék körül, döntően nyugat-európai és amerikai papírokból összeállítva. A portfólió fennmaradó részét a makrogazdasági helyzetre reagáló pozíciók alkotják. Most például a kamatemelési folyamatra reflektáló kötvénypozíciók vannak benne, valamint arany származtatott pozíciók és némi devizapozíció is.

Mit javasolnának a kis befektetőknek, ilyen turbulens időszakban hogyan fektessek be a pénzüket?

Az egyik alapvető kérdés az, hogy érdemes-e ilyenkor is befektetni. Amikor ennyi bizonytalanság van a világban, amikor háborús helyzet van, amikor alapvetően inkább kedvezőtlen gazdasági hírek látnak napvilágot. Alapkezelőként, befektetési szakemberként azt mondjuk, hogy befektetni mindig érdemes, így van ez most is. A megoldás az ilyen bizonytalan piaci helyzetekben egyrészt az aktív portfólió-menedzsment, amikor azt mondjuk, hogy szakértőkre bízzuk a pénzünket. Nekik az alapon belül is van lehetőségük a portfóliót súlyozni, adott esetben a kevésbé kockázatos eszközöket választani.

Amikor pedig újra érdemes kockázatot vállalni, akkor a portfólió-menedzserek átsúlyozzák a befektetéseket, és ezáltal a kockázatosabb eszközök felé mozdulnak el. Ez már a Covid alatt is jól működött. A mélypontokat, az esés alját eltalálni szinte lehetetlen, de egy aktív menedzsmenttel  lehet tompítani a kedvező időszakok kedvezőtlen hatását. A Covid időszaka jó iskola volt, és bízunk abban, hogy idén, ebben a helyzetben is jól fogunk szerepelni.

Mi a szerepe az ESG-nek a jelenlegi környezetben?

Ahogy említettem, a részvénypiaci hullámokat a kisbefektetők aktívan kezelt abszolút hozamú alapok és vegyes alapok segítségével tudják meglovagolni, de van egy másik befektetési stratégia is, amikor hosszú távú trendekbe fektetnek. Ilyen a fenntarthatóság kérdése is, ha nem lenne Covid és nem lenne háború, akkor erről szólna most elsősorban a befektetések világa. Kevéssé vitatott álláspont, hogy a bolygó sorsával, a fenntartható vállalati működéssel foglalkozni kell. Ezek a befektetések messze túlmutatnak az egy-három éves befektetési időszakokon.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo