Tanúsítás: lakásonként 30 ezret kifizetnénk!

2009 januárja a végső határidő arra, hogy Magyarország életbe léptesse az épületek energetikai tanúsítását szabályozó kormányrendeletet. Erre egyébként az épületek energetikai jellemzőiről szóló 2002/91/EK direktíva kötelezi az Unió tagországait. Az új jogszabály bevezetése évek óta késlekedik, és a jelek arra mutatnak, hogy a jogalkotók továbbra is nehezen birkóznak meg a feladattal: a tanúsításról jelen pillanatban sincs elfogadott rendelet. A kormány a miniszterelnök hatáskörébe utalta a döntést arról, hogy a megadott határidőre bevezessük-e az épületek energiatanúsítási rendszerét, vagy vállaljuk a mulasztással járó uniós jogsértési eljárást. Az Enegia Klub ezért nyílt levélben hívja fel Gyurcsány Ferenc figyelmét a döntés fontosságára.

Tisztelt Miniszterelnök Úr!

Mint az Ön előtt is ismert, hazánk számára is kötelező az épületek energetikai tanúsítási rendszerének bevezetése a 2002/91/EK direktíva nyomán. Az erről szóló jogszabály életbe lépésének végső határideje 2009. január 1. Ismereteink szerint a hazai joganyag előkészítése megtörtént, elfogadása azonban még várat magára.

Levelünk célja, hogy a jogszabályról való döntés előtt ismertessük szakmai érveinket a tanúsítvány bevezetése mellett. Érveinket nemzetközi tapasztalatokra, szakértői véleményekre valamint a tanúsításhoz kapcsolódó szakmai programjaink eredményeire alapozzuk.

Az épületek energiatanúsítási rendszere számos európai országban sikeresen bevezetésre került. A tanúsítás legfontosabb haszna, hogy laikusok számára is könnyen értelmezhető, hiteles piaci információt jelent az ingatlanpiacon, azaz - ahogyan a háztartási gépek piacán már megszokott - a vevők az "energiacímke" alapján előre tájékozódhatnak leendő lakásuk energiahatékonyságáról.

Az energiatanúsítvány sikeres bevezetése esetén, informatív szerepével több szempontból is jótékonyan hat a piacra, ezáltal érdemben befolyásolja az épületállomány energiahatékonyságának szintjét:

  • A tanúsítványban szereplő egyedi, lakásra szabott energetikai beavatkozási javaslatok segítik a tulajdonosokat ingatlanjuk energetikai korszerűsítésében, azaz elősegítik a tényleges energiamegtakarítást, azaz csökkentik a háztartások energiaköltségeit.
  • A hiteles információ piactisztító hatással bír, visszaszorítja a vevők esetleges félretájékoztatását a várható energiafogyasztásról.
  • A középületek esetében a tanúsítás amellett, hogy az üzemeltető számára nyújt hasznos ismereteket, szerepet kap az intézmények által szolgált lakosok, iskolások stb. energiatudatosságának növelésében.
  • Érdeklődést generál a jobb energetikai paraméterekkel rendelkező lakások iránt, így hosszú távon a hazai épületállomány energiahatékonyságának javításához is hozzájárul. A javulás az ország szintjén is érezhető változásokat hoz a jobb ellátásbiztonság, versenyképesség és az éghajlatvédelem területén.
  • Növeli a lakosság érdeklődését az energiahatékonysági szolgáltatások, termékek illetve a megújuló energiák felhasználása iránt, ezáltal élénkíti a piacot.
  • A fellendülő energiahatékonysági és megújuló energia piac munkahelyteremtő hatással is bír.

A fenti hasznok ellenére az új jogszabály bevezetését számos szakmai és politikai vita kíséri, melynek fókuszpontjában a tanúsítás lakosságra háruló költségei állnak. Az ellentmondások abból adódnak, hogy a tanúsítás a Magyarországon kidolgozott módszertan szerinti szigorú műszaki felkészültséget, sokéves mérnöki tapasztalatot kíván, ez a követelmény azonban olyan magas költségeket róna a lakosságra, amely egyfelől vállalhatatlan, másfelől nem állna arányban a tanúsításból eredő előnyökkel és hasznokkal. Az árak állami eszközökkel való mesterségesen alacsonyan tartása viszont a piac megüresedéséhez vezethet.

A fentiekből következően megalapozottan állítható, hogy a tanúsítás bevezetésének érdemi akadálya ma a tanúsítvány elkészítésére jogosultak szűk köre. Az új jogszabály tehát akkor lehet sikeres, ha arra olyan létszámú szakértői háttér áll rendelkezésre, amely már képes valódi versenyt generálni. Ennek legfontosabb feltétele a jogosultsági kör kiterjesztése.

Nyugat-európai tapasztalatok alapján a tanúsítás egy jól működő, megfelelő számú versenyzővel ellátott szakértői piacon az árak lakásonként 100-150 euró és családi házanként 200-300 euró körül alakulnak. Az árak viszonylagos alacsonyan tartásához hozzájárul az is, hogy számos országban nem kötik felsőfokú energetikai végzettséghez a tanúsítást, csak speciális szakvizsgához.

Az Energia Klub véleménye szerint, ha a tanúsítás ára a piaci versenynek köszönhetően csupán töredékét jelenti majd egy-egy lakás eladási vagy éves bérbeadási árának, és a lakosok megfelelően széleskörű tájékoztatást kapnak róla, továbbá érzékelik majd a belőle származó előnyöket, az új jogszabály bevezetése nem ütközik majd a társadalom ellenállásába.

Tisztelt Miniszterelnök Úr!

Bízunk benne, hogy fenti szakmai érvek meghallgatásra találnak a jogalkotásban, és az energiatanúsításról szóló születendő jogszabály az épületek energiahatékonyságának javulását, ezáltal az ország közös érdekét szolgálja majd.

Tisztelettel:

Budapest, 2008. június 23. 
Király Zsuzsanna
energiahatékonysági programvezető

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo