Ritkaföldfémek: rákot okozhatnak, mégis szükség van rájuk

A ritkaföldfémek elektronizált világunk alapvető építőkövei. A komputerizált eszközök e fontos összetevőinek kitermelésében monopóliuma van Kínának. Berzenkedtek is ez ellen a multik és a környezetvédők. A tervgazdálkodási rendszert követő kommunista kormány illetékesei bejelentették, hogy központilag átalakítják a ritkaföldfém-iparágat. A tervek szerint az ökológiai károkat is orvosolnák, melyeket ezen ásványok kitermelése ró a helyi ökoszisztémákra.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A termelésben érdekelt kínai piaci szereplők -számszerint 155 cég- szövetségbe tömörülnek az Információtechnológiai Minisztérium égisze alatt, hogy átláthatóbb viszonyokat teremtsenek a villámgyorsan növekvő ágazatban. A 155 cég közül azonban csak 13 igazi nagyágyú.

Rákos megbetegedések
Környezetvédők New Jersey-ben és Kínában végzett vizsgálata szerint a finomítóban történő megmunkálás során kibocsátott tórium-sugárzás rákot, leukémiát, tüdőbetegségeket és születési rendellenességeket okozhat. Malajziában például aktivisták egy 1992-ben a Mitsubishi által bezárt ritakföldfém-telepnek tudják be azt, hogy a környéken megugrott a leukémia-betegségek száma, adta hírül a Reuters.

WTO-panasz

Az amerikai importőrök hagyományosan a szállítmányokat limitáló kínai exportkvótákat, a zöldek a talajt tönkretevő bányászati gyakorlatokat kifogásolták. Miközben a belföldi piacon kínai termelők kedvezményes áron értékesítették a ritkaföldfémeket, az EU, az USA és Mexikó 2009-ben bepanaszolták Kínát a WTO-nál a szabadkereskedelmi elvek megsértéséért. (Idén februárban a WTO a kínai bauxit-, magnézium, mangán és cink-exportot illetően már kimondta a szabálysértést a belföldi cégek kedvezményes árral történő előnyben részesítése miatt.) A WTO végül a ritkaföldfém-export korlátozásában is elmarasztalta Pekinget.

A megszorítások különösen azért érintették érzékenyen a nyugati hi tech óriáscégeket, mert az ellátási lánc 90-es évek végére elterjedt optimalizálása jegyében átálltak a valós idejű készletezésre és beszerzésre, vagyis felhagytak az alkatrészek felhalmozásával, mint üzleti gyakorlattal.

Öko-tudatos kvóták?

Peking azzal is védekezett, hogy a ritkaföldfémek kereskedelmét ökológiai megfontolásokból fogták vissza, sőt az egyes ritkaföldfémek árfolyamait is állítólag azért emelték jelentősen (átlagosan a 2009-es árszint hatszorosára, de egyes fajták kilencszer drágábbak lettek), hogy a többletbevételből finanszírozhassák a környezetvédelmi munkálatokat. A kitermelés ugyanis Benső-Mongóliában és Csianghszi tartrományban elszennyezett számos folyót, savakkal és radioaktív anyagokkal tömítve el az egykor tiszta vízkészleteket

A kínai kormány figyelme sokáig nem terjedt ki a kis kohók ökológiai megregulázására, újabban azonban több száz ilyen létesítményt zárattak be az emberi egészségre és a környezetre ártalmas voltuk miatt.

Iparági elemzők azonban rámutattak, hogy Peking valószínűleg azért manipulája az exportot, hogy arra kényszerítse a multikat, Kínába telepítsék a gyártást...

Ritkaföldfémek: áldás és átok
  • A kínai kitermelők a világpiaci igény 97 %-át fedik le. 2011-re 10 %-kal esett vissza a kínai ritkaföldfém-kivitel az export-kvóta 40 %-os csökkentése miatt. A diszprózium-kínálat legalább 2017-ig alulmúlja a keresletet. Tavaly összesen 93 800 tonna ritkaföldfémet exportált Kína. A piac éves felvevőereje 44 ezer tonna, de Kína 2011-ben csak 30 ezer tonnát exportált. 2015-re a ritkaföldfémek iránti éves igény 200 ezer tonnára nőhet.
  • Szállítással együtt a ritkaföldfémek tonnánkénti ára sokáig 10 ezer dollár körül mozgott, ám újabban 35 ezer dollárra ugrott. Egyes fajták tonnánkénti ára elérte a 100 ezer dollárt.
  • Bőségesen hozzáférhető, ezért olcsóbb árszintű ritkaföldfémek: cérium, lantánum
  • Ritkább, drágább ritkaföldfémek: terbium, diprózium, neodímium, prazeodímium, terbium, európium
  • A globális ritkaföldfém-piac összvolumene nem túl nagy, 2009-ben mindössze 1,5 milliárd dollár volt, s a sorozatos áremelkedések ellenére sem lehet nagyobb 10-12 milliárdnál.
Áremelkedések
Alapanyag                 1999-es ár                2009-es ár           2011-es ár
Lantám:                    0,85 dollár/kg.          35 dollár/kg.        130-140 dollár/kg.
Lantánium:                -                             10 dollár/kg.        160 dollár/kg.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo