Rákot okozhat: hormonként viselkedik a műanyag a testben?

A Bisphenol A, ismertebb nevén a BPA olyan anyag, amivel mindenki érintkezésbe kerül: a műanyag egyik alkotóeleme. Benne van az ételhordóban, a műanyag-tányérban, az ásványvizes palackban, és milliónyi más csomagolóanyagban. Közel tíz éve kutatják ezt a komponenst, több száz tanulmány készült róla, és egyes tudósok esküdnek rá: használata káros az egészségre. Újabban a washingtoni kormány is megfinanszírozott több ilyen vizsgálatot, hogy eldöntse, rendeletileg kell-e korlátozni a BPA használatát?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Állatkísérletek és sejtkultúrák kitenyésztése arra a megállapításra vezette a kutatókat, hogy a BPA képes utánozni az ösztrogén-hormonokat. E viselkedésénél fogva "endokrin bomlasztónak" minősül, vagyis a hormonrendszert megbontó, megzavaró tényezőnek. De hogy az emberekre is káros hatást képes-e kifejteni, az egyelőre nem egészen világos.

BPA
-A BPA vegyi anyag, melyet a polikarbonát és a műgyanta előállításához használnak.
-A BPA feladata, hogy erősítse, keményebbé tegye a polikarbonátot.
-Csak az USA-ban közel egymillió tonnát(!) gyártanak belőle évente.

Mikróba nem szabad tenni

Amerikában nagy vitát keltett a téma. Az USA fél tucatnyi államában betiltották a BPA alkalmazását a gyermekeknek szánt termékekben. Tavaly Obama elnök környezeti és rák témában szakértő bizottsága úgy nyilatkozott "egyre erősebb a kapcsolat" a BPA jelenléte és egyes betegségek előfordulása között. A testület a BPA használatának korlátozását javasolta a folyadékos palackokban, és azt tanácsolta a polgároknak, hogy a mikrohullámú sütőbe ne tegyenek be ilyen tányérokat vagy étel-dobozokat. Ugyanakkor akadtak rákra szakosodott orvosok, akik túlzásnak tartották a szakértői bizottság nézeteit.

Az Amerikában népbetegséggé vált túlsúlyosság problémájának kezelésére létrehozott fehér házi munkacsoport 2010 májusában olyan tanulmányt jelentetett meg, melyben lehetségesnek tartotta, hogy a BPA és más kemikáliák hízásra serkentő elemként aktivizálódnak a szervezetben, mert beleavatkoznak az anyagcsere-folyamatokba, manipulálják a jóllakottság- és éhség-érzést, sőt állítólag magukat a zsírsejteket is növelik.

Politikai vita támadt belőle

A témát kisajátította a két washingtoni párt: a demokraták azt szeretnék, ha országszerte betiltanák a BPA-t. A híres-hírhedt gazdaságserkentő csomag részeként tíz amerikai kutatóintézet kapott állami támogatást arra, hogy vizsgálják a BPA hatását, s a Környezeti Egészségtudomány Intézete (EHS) is dolgozik a témán.

A vizsgálatok eredményei várhatóan két éven belül látnak napvilágot, s ennek fényében fognak határozni az illetékes kormányszervek, hogy engedjenek-e a társadalmi szervezetek nyomásának, és valóban limitálják a BPA ipari, illetve csomagolóanyagokban történő alkalmazását.

A környezetvédők úgy látják, célszerű lenne, ha az USA már a kutatások lezárulta előtt is előzetes óvintézkedéseket vezetne be, ami az Európai Unióban megszokott gyakorlat a vita tárgyát képező anyagoknál és technológiáknál: a "jobb félni, mint megijedni" mottóba sűríthető szabályozás értelmében, amíg nem bizonyosodik be, hogy az adott anyag valóban mérgező, illetve ártalmas az emberi szervezetnek, addig limitálni kell alkalmazását a fogyasztási cikkekben.

Diane Feinstein képviselőasszony azon munkálkodott, hogy olyan törvény kerüljön elfogadásra, mely a csecsemőknek gyártott cumisüvegekből, csepegtetőkből, bébiétel-csomagolásokból kitiltaná a BPA-t. Ám több havi lobbizás után az élelmiszerbiztonságról szóló törvényjavaslatból végül kihúzták ezt a kitételt, hogy a republikánusok is elfogadják a törvényt, és megkapja a kellő számú szavazatot - mert a fő cél az volt, hogy legalább a patogén bacilusok elleni élelmiszerbiztonsági előírásokat szigorítsák.

Férfihormonként is viselkedhet

A hormonok a sejtek receptorait irányítják, azokhoz kapcsolódnak, s a növekedésért, a sejtek differenciálódásáért és más biomechanikai folyamatokért felelősek. Mivel sok sejtnek van receptora az ösztrogénre (a férfihormonra), az ösztrogénként viselkedő BPA beavatkozik a testi folyamatokba, habár nem olyan erősen, mint maga a férfihormon.

Egyes feltételezések szerint az ösztrogénnel még nincs vége a történetnek: felmerült már az a teória is a University of Massachusetts kutatócsoportjánál, hogy a BPA a pajzsmirigy-hormonnal érintkező receptorokat is képes befolyásolni.

Az ösztrogén-problémák többféle betegség okozói lehetnek: mellrák, méhrák, kóros elhízás, viselkedési zavarok, immunrendszer.

Egyéb, hormonrendszert megbillentő vegyi anyagok:  dioxinok, PCB, DDT, phthalate-vegyület, DES.

Marketing-kampány

Amerika-szerte kampány indult, s a "BPA-mentes" jelszó éppolyan marketing-eszköz lett, mint például a "food mile" vagy a "biotermék" felirat.

A Wal-Mart, a Whole Foods, a Sears és más áruházláncok vállalták, hogy kivonják a forgalomból azokat a csecsemők számára készült termékeket, melyek BPA-t tartalmaznak.

A kampány hatására a BPA-gyártó Sunoco cég bejelentette, kizárólag olyan vállalatoknak ad el BPA-t, amelyek garanciát vállalnak rá, hogy nem használják azt gyereknek szánt étel-tartókban vagy italos flakonokban. Az ásványvizes műanyagpalackokat előállító Nalgene fogyasztói panaszokra reagálva kivonta termékeiből a BPA-t.

A plasztik, vagyis műanyag magyar nevéhez illően mesterséges anyag, és mint ilyen nem bomlik le a természetben (kivéve az újfajta, e célra kifejlesztett műanyagokat, melyeket például bevásárlószatyrok gyártásához használnak). Évek óta többféle fejlesztésen dolgoznak világszerte, hogy kukorica és más természetes alapú anyagokkal váltsák ki a műanyag csomagolásokat, melyek elárasztották fogyasztói társadalmunk egészét.

A BPA-botrány hátterében a közvélemény erősödő nézete áll, miszerint tárgykultúránk és eszköz-gyártásunk a természeti ciklusoktól elidegenedett, biológiailag nem lebomló alapanyagokra állt rá, sőt a háztartásokban is elharapózott a kemikáliák jelenléte, melyek nemcsak környezetszennyezők, de az egészségre is ártalmasak lehetnek, főleg az embriók, csecsemők és a kisgyerekek körében.

Mit csinál a BPA a testben?
  • A BPA nagyon kis mennyiségben kiszivárog az élelmiszer-csomagolásokból vagy ételes dobozokból és bekerül a szervezetünkbe.
  • Egy 2008-ban 2517 emberen végzett amerikai kutatásból kiderült, a kísérleti alanyok 93 százalékának vizeletében találtak BPA-t. A gyerekek vizeletében nagyobb mennyiségben fordult elő a BPA. A csecsemők köldökzsinórjában is jelen van.
  • A BPA testünkben -még alacsony mennyiség esetén is- hajlamos hormonként viselkedni.
  • Néhány óra alatt kiürül a szervezetből.
  • Ha az ember vizeletében megtalálják, az még nem jelenti azt, hogy károsította is a testet. Az új vizsgálatok ezt hivatottak majd bizonyítani vagy elvetni.
  • A kutatás problematikája az: hogyan ne tegyék ki veszélynek a kísérleti alanyokat, hiszen nem etikus potenciálisan szennyező anyagot beadni nekik. Áthidaló megoldásként rágcsálókkal kísérleteznek, és a náluk előálló tüneteket úgy könyvelik el, mint ami az emberi testre is érvényes.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo