Ön min spórol?

A felesleges (energia)fogyasztás visszafogása, a munkatársak autóhasználatának észszerű csökkentése, mind több újrahasznosított anyag használata, kevesebb papír az irodában - példák, mindennapi lehetőségek a társadalmi felelősségvállalás terén. A felismerés, hogy a profittermelés, a munkaerő alkalmazása vagy az adófizetés mellett mást is tehet egy vállalat a szűkebb és tágabb környezetéért, a fenntartható fejlődésért, általános szemléletté vált, mérettől és iparágtól függetlenül. A multinacionális cégek mellett a kisebb vállalatok is beálltak a sorba.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy vállalkozás - definíciója szerint - arra jön létre, hogy a rendelkezésére álló szellemi és anyagi tőkével, a piacon a kockázatokat felvállalva, tevékenysége során folyamatosan fejlődjön, növekedjék, és tulajdonosai számára lehetőleg minél több nyereséget termeljen. Az utóbbi évtizedben azonban jelentősen megváltozott a cégek hozzáállása: a vezetők, tulajdonosok holisztikusabb, a vállalat napi működésén túlmutató célokat is kialakítottak. A cég közvetlen környezete - a partnerek, az alkalmazottak, a versenytársak és a helyi közösség - mellett fontossá vált a hosszú távú tervezés és a környezet iránti felelősség is.

Szemléletváltás

A folyamat úgy is értelmezhető, hogy a vállalatok a társadalmi felelősségvállalás terén kialakított stratégiájukat (CSR) egy átfogóbb, a fenntartható fejlődést szem előtt tartó szemlélettel bővítették.

A felelősen működő vállalkozások tudatos gazdálkodásukkal sokat tesznek önmaguk és környezetük jobbá tételéért. Az újrahasznosított anyagok használata, az erőforrások hatékony felhasználása, a tudatos működés egyéb megjelenései nemcsak rövid távú anyagi érdekek miatt térülnek meg, hanem hosszú távon fenntartható fejlődést tesznek lehetővé. A termelés, a gazdálkodás környezetbaráttá formálása, a termékek és szolgáltatások természetet szolgáló - és nem romboló - átalakítása elindult. (Az üzleti magatartás megváltozásának elemzése nem tartozik e cikk tárgykörébe.)

A cégek, kormányok, országok - és polgáraik - hozzáállásában 2007-ben jelentős előrelépések történtek. Február és május között - több szakaszban - az ENSZ Kormányközi Testülete nyilvánosságra hozta jelentését az éghajlatváltozásról (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC). Az Európai Unió állam- és kormányfői pedig márciusban elfogadták azt a kezdeményezést, hogy az EU 2020-ra az 1990-es szinthez képest 20 százalékkal csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását, és a megújuló energiaforrások aránya az unió teljes energiafogyasztásában érje el a 20 százalékot.

Ennek érdekében nem csupán a törvényhozó és a végrehajtó hatalom tehet lépéseket, hanem - a kényszerű korlátozások és előírások bevezetése előtt - a vállalatok, intézmények és maguk a fogyasztók is.#page#

Globális felszólítás

Az ENSZ 2000-ben indította útjára Globális Egyezség (Global Compact) programját, hogy előmozdítsa az üzleti világban a munkakörülmények javítását, az emberi jogok és a környezetvédelem ügyét, valamint a korrupció elleni harcot. A programhoz 2007 júliusáig 116 ország 4200 vállalata, társadalmi szervezete, alapítványa, kormányzati intézménye csatlakozott, Magyarországról tíz szervezet és vállalkozás, köztük multinacionális cégek helyi érdekeltségei (Ernst & Young, Coloplast), magyar nagyvállalatok (Mol, Magyar Posta), Budapest Főváros Önkormányzata, a Rádió C, a Demos Magyarország, az Adecco Személyzeti Tanácsadó Kft. és a Levegő Munkacsoport.

Ugyancsak 2007 júliusára világszerte 153 vállalat kötelezte magát, hogy csökkenti a tevékenysége során keletkező szén-dioxid-kibocsátást, egyúttal felszólítja az országok kormányait, hogy tegyenek többet az éghajlati változások enyhítéséért. A világ vezető nagyvállalatainak (nehéz- és építőipar - Alcoa, Lego, Airbus, IKEA, Lafarge; élelmiszeripar - Coca-Cola, Unilever, Cadbury; szolgáltató cégek - Deloitte, Allianz, Japan Airlines, China Containers; ITK szektor - British Telecom, Deutsche Telekom, Ricoh, SAP, Telefonica; energiaipar - OMV, Senoko Power) képviselői, valamint 53 amerikai, ázsiai és európai kis- és középvállalat által aláírt, a kiotói jegyzőkönyvhöz készült útmutatón alapuló dokumentumhoz (Caring for Climate) cégek ezrei csatlakozhatnak majd.

Magyarországon is elindultak az ENSZ és az EU fenntartható fejlődést elősegítő programjai. Így például a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, a Tisztább Termelés Magyarországi Központja és a REC Magyar Iroda által elindított Fenntartható termelési eljárások és fogyasztási szokások keretprogram célja olyan termelési eljárások és fogyasztási szokások támogatása, amelyek csökkentik a környezet terhelését. A keretprogram ma is folyó vitái után határozzák meg a programok finanszírozási lehetőségeit és az akciótervek részleteit.

A mindennapok lehetőségei

Bár a világméretű kampányban magyar cég egyelőre még nem vállalt szerepet, itthon is történtek előremutató lépések a klímaváltozás elleni fellépésben. Például a Pannon kezdeményezésére tavaly alapított Társadalmi Felelősségvállalás Napján idén júniusban nyolc nagyvállalat tett felajánlást szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésére a napi működés és a cég tevékenységének egyes mozzanataiban: a mobilszolgáltató például a nem használt számítógépek kikapcsolására, az üres helyiségekben a villany lekapcsolására, a Nokia az irodai berendezések éjszakai kikapcsolására kötelezte magát, a Richter üzemeiben energiatakarékos izzók, alkonykapcsolók használatával és a víz újrahasznosításával oldja meg a környezetterhelés csökkentését.

Te is tedd meg!
A Környezettudatos Vállalatirányítási Egyesület (Követ) szakértőinek bevonásával készített ajánlásokat a Pannon a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése lehetőségeinek feltárására. A javaslatok kis- és középvállalatok és a háztartások számára is alkalmazhatók.
  • Üzleti utak
    500 kilométeren belüli repülő igénybevételének mellőzése
    Legalább évi egy nemzetközi utazás kiváltása internetes eszközökkel (videotelefon-konferencia)
  • Gépjárműhasználat
    A gépkocsiflotta beszerzéseknél a szén-dioxid-kibocsátási érték figyelembevétele (max. 160 g/km, az EU előirányzatnak megfelelően)
    A felsővezetők számára hibrid hajtású autók beszerzése
  • Munkába járás (10 kilométerenként naponta 3 kiló szén-dioxid-csökkenést érhető el)
    "Telekocsi-rendszer" bevezetése (az egy irányból érkezők egy autóval mennek dolgozni)
    Az autóhasználat kiváltása tömegközlekedéssel (belső programok: autómentes napok kijelölése, zárható biciklitárolók, zuhanyozók építése, dolgozók ösztönzése stb.)
    Távmunka-lehetőségek felmérése
  • Papírfelhasználás
    Újrahasznosított papír bevezetése (100 kg/40 csomag újrahasznosított papírral megtakarítunk 410 kW elektromos energiát, 2650 liter vizet; 2,7 m3-rel kevesebb szemét, megmentünk 1,7 fát)
    Kétoldalas nyomtatás bevezetése (erre alkalmas nyomtatókon ez legyen az alapbeállítás)
    Csak a legszükségesebb dokumentumok kinyomtatása, faxolása
  • Csomagolás (egy átlagos háztartás esetén is 10 százalék hulladékcsökkentéssel évente 550 kiló szén-dioxid-csökkenést érünk el)
    Nagyobb kiszerelések használata
    Visszaváltható palackok használata
    Szelektív hulladékgyűjtés megszervezése, szélesítése (ha egy átlagos háztartás egyéves hulladékának felét szelektíven gyűjtik, 1 tonna szén-dioxid-csökkenést érünk el)
  • Eszközhasználat
    1 óránál hosszabb eltávozáskor a számítógép kikapcsolása
    Estére minden számítógép, nyomtató, fénymásoló kikapcsolása ("standby" üzemmódé is)
  • Világítás
    Energiatakarékos fényforrások használata (évente izzónként 70 kg csökkenés)
    Üres szobákban, mellékhelyiségekben használat után a villany lekapcsolása
    A munkavégzéshez ideális fényerősség meghatározása és betartása
  • Hűtés-fűtés (1 fokos mérséklés 5 százalékos költségmegtakarítás)
    24 Celsius-fok alatti kinti hőmérséklet esetén ne legyen bekapcsolva a klímaberendezés
    22 Celsius-fok alá ne hűtse a helyiségeket a klíma (kivéve a speciális igényeket)
    20 Celsius-foknál melegebbet ne produkáljon télen a fűtőberendezés
  • Felmérés
    A szén-dioxid-kibocsátás szintjének általános felmérése a cégen belül, és a meghatározott szint alapján további százalékos csökkenés vállalása meghatározott idő alatt
  • Kibocsátáskompenzáció
    Faültetés (egy fa 1 tonna szén-dioxidot semlegesít élete során)
    A klímaváltozást valóban mérséklő programok támogatása (technológiák fejlesztése megújuló energiaforrások kihasználására, szelektív hulladékgyűjtés stb.)

    Forrás: www.pannon.hu
  • Teljes cikk a Piac és Profit magazin nyári számában.

    Véleményvezér

    Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

    Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

    A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
    Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

    Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

    A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
    Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

    Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

    Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
    Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

    Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

    Az elmaradt reformok tragédiája.
    Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

    Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

    Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
    Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

    Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

    Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

    Info & tech

    Cégvezetés & irányítás

    Piac & marketing


    Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo