A májusban megválasztott konzervatív polgármester elődje, Ken Livingstone napi 8-ról 25 fontra (7260 forint) emelte volna a kilométerenként 225 grammnál több széndioxidot kibocsátó, illetve a 3000 köbcentis hengerűrtartalomnál nagyobb motorú autók után fizetendő belvárosi behajtási díjat, a 125 grammnál kevesebbet kibocsátó autókkal viszont ingyen lehetett volna behajtani a belvárosba. A Livingstone-féle városvezetés februári becslése szerint a bő háromszoros díj az autósok 17 százalékát érintené, és alig 2 százalék mentesülne a fizetés alól.
Az új rendszer idén októberben lépett volna életbe, az új polgármester viszont lefújta a tervet. Boris Johnson érvei szerint az emelés aránytalanul terhelné a családokat és a kis- és középvállalkozásokat, a díjfizetés alóli mentesség pedig tovább súlyosbítaná a helyzetet, szaporítaná a közlekedési dugókat. - A javaslat kisautók ezreit engedte volna be ingyen a díjköteles övezetbe. A javaslat elvetésével továbbá súlyos milliókat lehet megspórolni a városnak - mondta Johnson a közszolgálati BBC-nek.
Az előző vezetés tízmillió fontot szánt a rendszer átalakítására, a Porsche autógyárnak pedig szakértők szerint hatszámjegyű összeget kellett volna fizetnie perköltség gyanánt. A német luxusautógyár februárban fordult bírósághoz arra hivatkozva, hogy a tervezett dugódíjreform aránytalanul és igazságtalanul sújtaná a Porsche-tulajdonosokat.
- Mindig is tudtuk, hogy nekünk van igazunk. A Porsche büszke, hogy segített megakadályozni ezt a politikailag motivált adóemelést, amely kárt okozott volna az autósoknak - reagált Johnson bejelentésére Andy Goss, a Porsche brit vezérképvisletének vezetője.
Londonban 2003-ban, a munkáspárti Ken Livingstone első polgármesteri ciklusában vetettek ki behajtási díjat a belvárosba igyekvő autósokra, és ennek következtében 15-20 százalékkal csökkent a forgalom. A fizetőövezetet azóta jelentősen kiterjesztették, a díjat pedig emelték. Johnson már a választási programjában leírta, hogy győzelme esetén nem vezeti be a szigorítást. Livingstone szerint utódjának döntése "újabb csapás Londonra, a klímaváltozás elleni harcban és a környezetvédelemben élenjáró világvárosra".
Nem nő háromszorosára a dugódíj
Elveti elődje tervét Boris Johnson londoni polgármester, a benzinfaló autók után így nem kell háromszoros dugódíjat fizetni, a legkevésbé környezetszennyező kocsik sofőrjei pedig nem kapnak mentességet.
Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?
Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!
2025. július 16. 15:30
Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában
Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?

Rettegnek a fideszes polgármesterek
Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok
Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára
A munkavállalók a lábukkal szavaznak.

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata
Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen
Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.