Miért szöktek egekbe az élelmiszerárak?

Az Európai Bizottság elnöke a Világbank és az ENSZ Világélelmezési Program nyomására egy olyan tanulmány elkészítését kérte, amely megvizsgálja, hogy van-e bármiféle kapcsolat a bioüzemanyagok használata és a világszerte egekbe szökő élelmiszerárak között.

Az Euvonal tájékoztatása szerint a tanulmányt az elnök személyesen rendelte meg, hogy részletekbe menően megismerhesse az unió új klímavédelmi programja egyik sarokpontjának, a bioüzemanyagok fokozottabb felhasználásának hatásait. A Bizottság ezzel kapcsolatos programját számos kritika érte már különböző szervezetektől, melyek mind arra hívták fel a figyelmet, hogy a bioüzemanyagok használatának és előállításának további fokozása jóval több hátránnyal, mint előnnyel jár.

A program ismertetése óta számtalan civil szervezet is - köztük az Oxfam és a Friends of the Earth - kérte Andris Piebalgs energiaügyi biztost, hogy a Bizottság vezessen be jóval szigorúbb normákat a bioüzemanyagok termelésére vagy mondjon le a kijelölt célokról. A szervezetek szerint a jogszabálytervezet nem biztosít elegendő védelmet, például a szavannáknak vagy a füves területeknek, amelyeket nagyban veszélyeztetne a mezőgazdasági termelés kiterjesztése. A civilek szerint a javaslat nem védi meg a víz- és talajkészleteket sem, és a nagymértékű bioüzemanyag előállítás negatív hatással lehet az élelmiszer- valamint takarmányárakra, és növelheti a vízhiányt is, ami elsősorban a szegényebb rétegeket sújtaná.

Egyelőre csak vizsgálat

A bioüzemanyagokról alkotott nézetek felülvizsgálatához készített tanulmánynak részletesen ki kell majd térnie a közösség bioüzemanyag-politikájának a mezőgazdasági termelésre, az árakra, valamint a fejlesztésre gyakorolt hatására. Barroso egyik szóvivője ezzel kapcsolatban ugyanakkor kijelentette: az elnök csak tisztább képet szeretne kapni a bioüzemanyagokkal kapcsolatban, és egyelőre szó sincs a klímavédelmi programban kitűzött 10%-os cél megváltoztatásáról.

A szállításban használt üzemanyagok bioetanollal történő kiegészítéséről tavaly tavasszal határoztak a tagállamok. A döntés értelmében az unió 2020-ig 10 százalékra szeretné növelni a bioüzemanyagok felhasználását.

Vita egymás közt

A bioüzemanyagok környezetre gyakorolt hatását illetően a Bizottság is megosztott. Míg Michel fejlesztési és Dimasz környezetvédelmi biztos lát összefüggést a bioetanol termelés és az élelmiszerkrízis között, addig Piebalgs energiaügyi biztos és Mandelson kereskedelmi biztos ezzel ellentétesen érvelt. A mezőgazdasági biztos, Mariann Fischer Boel ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a bioüzemanyagok aránya jelenleg annyira alacsony, hogy az nem okozhat élelmiszerár-robbanást.

A tanulmány nyilvánosságra hozataláról a Bizottság elnöke később dönt majd.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo