Mi az a nano?

A világon elsőként az Európai Unió fogalmazta meg azt, hogy mi az a nanoanyag. A bejelentés fontos lépés a polgárok magasabb szintű védelmében, hiszen egyértelműen meghatározza azokat az anyagokat, amelyek az egyes szakterületek szabályozása során különleges bánásmódot igényelnek. 

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nano olyan anyag, amelyben a fő alkotóelemek valamelyik mérete a méter egymilliomod részének az ezredrészétől a méter egymilliomod részének a tizedéig terjedő tartományban van – olvasható az Európai Bizottság ajánlásában. Janez Potočnik európai környezetvédelmi biztos hangsúlyozta, hogy az unió által a világon elsőként megfogalmazott meghatározásra minden szakterület szabályozása hivatkozhat. (A nanotechnológia mára világszerte a legdinamikusabban fejlődő K+F és üzleti területté vált.)

– A definíció megalkotását tudományos vizsgálatok és széles körű nyilvános egyeztetések előzték meg. Az iparnak könnyen átlátható és következetes szabályozásra van szüksége a gazdaság e fontos ágazatában, és a fogyasztók is megérdemlik a pontos tájékoztatást a kérdésben. A definíció megalkotásával nagy lépést tettünk a környezetet és az emberi egészséget illetően esetleg felmerülő kockázatok kezelése felé, miközben azt is biztosítjuk, hogy ez az új technológia beválthassa a hozzá fűzött reményeket. (Korunk mérnökei molekula nagyságú „nanorobotokat" fejlesztettek.)


Janez Potočnik: A definíció megalkotásával nagy lépést tettünk
Fotó: EU

A nanoanyagok a fogkrémektől az akkumulátorokig, a festékektől a ruházati cikkekig már ma is több száz ipari termékben és fogyasztási cikkben megtalálhatók. Innovatív anyagokról lévén szó, fejlesztésük fontos motorja Európa versenyképességének, és számos kiaknázatlan lehetőséget rejtenek magukban például a gyógyászat, a környezetvédelem vagy az energiahatékonyság területén. Mivel azonban számos dolog bizonytalan az alkalmazásukkal kapcsolatban, olyan egyértelmű definícióra van szükség, amely biztosítja a megfelelő vegyipari biztonsági szabályok érvényesülését. Az új meghatározásnak valamennyi érintett szereplő, így az iparági szövetségek is hasznát fogják látni, hiszen a különböző ágazatokban alkalmazott, egymástól jelentősen eltérő definíciók helyett a jövőben egyetlen, egyöntetű meghatározást követhetnek majd. (A magyar nanosikerekről ide kattintva olvashat.)

A definíciót a Bizottság 2014-ben a tudományos és a műszaki fejlődés figyelembevételével felül fogja vizsgálni.

Az ajánlás egyben egy, az Európai Parlamentnek 2009-ben tett vállalás teljesítését is jelenti: akkor a Bizottság olyan egységes fogalommeghatározás kidolgozására tett ígéretet, amely a nanoanyagok kérdésköréhez kapcsolódó valamennyi, EU által szabályozott területen alkalmazható lesz.

Itt az egységes jogszabályok ideje!
A nanoanyagokat jelenleg az EU szintjén és a tagállamokban egyaránt számos különböző jogi előírás szabályozza. Az ezekben található definíciók eseti alapon születtek, és szinte minden ágazatban más a tartalmuk, ami szükségtelen terhet ró az iparra, miközben a szóban forgó anyagok veszélyeivel és előnyeivel kapcsolatos közéleti vitát is akadályozza. A ma elfogadott ajánlásnak köszönhetően a jövőben az EU jogalkotói az új jogszabályok kidolgozása és a meglévők végrehajtása során egyetlen egységes meghatározásra támaszkodhatnak.
A vegyi anyagokat az EU szintjén átfogóan szabályozó úgynevezett „REACH” rendeletben előírt első regisztrációs határidőhöz (2010. november 30.) kapcsolódó tapasztalatok azt mutatják, hogy az érintett cégek számára nem kellően világosak a nanoanyagok kapcsán teljesítendő kötelezettségeik. A „REACH” rendelet kulcsszerepet játszik a nanoanyagok mint vegyi anyagok tulajdonságaival kapcsolatos információk összegyűjtésében. A ma elfogadott definíció megkönnyíti az érintett vállalatok dolgát regisztrációs dokumentációjuk összeállítása során, mint ahogy annak meghatározásában is, hogy pontosan mikor kell terméküket nanoanyagnak tekinteniük.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo