Mi az a nano?

A világon elsőként az Európai Unió fogalmazta meg azt, hogy mi az a nanoanyag. A bejelentés fontos lépés a polgárok magasabb szintű védelmében, hiszen egyértelműen meghatározza azokat az anyagokat, amelyek az egyes szakterületek szabályozása során különleges bánásmódot igényelnek. 

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nano olyan anyag, amelyben a fő alkotóelemek valamelyik mérete a méter egymilliomod részének az ezredrészétől a méter egymilliomod részének a tizedéig terjedő tartományban van – olvasható az Európai Bizottság ajánlásában. Janez Potočnik európai környezetvédelmi biztos hangsúlyozta, hogy az unió által a világon elsőként megfogalmazott meghatározásra minden szakterület szabályozása hivatkozhat. (A nanotechnológia mára világszerte a legdinamikusabban fejlődő K+F és üzleti területté vált.)

– A definíció megalkotását tudományos vizsgálatok és széles körű nyilvános egyeztetések előzték meg. Az iparnak könnyen átlátható és következetes szabályozásra van szüksége a gazdaság e fontos ágazatában, és a fogyasztók is megérdemlik a pontos tájékoztatást a kérdésben. A definíció megalkotásával nagy lépést tettünk a környezetet és az emberi egészséget illetően esetleg felmerülő kockázatok kezelése felé, miközben azt is biztosítjuk, hogy ez az új technológia beválthassa a hozzá fűzött reményeket. (Korunk mérnökei molekula nagyságú „nanorobotokat" fejlesztettek.)


Janez Potočnik: A definíció megalkotásával nagy lépést tettünk
Fotó: EU

A nanoanyagok a fogkrémektől az akkumulátorokig, a festékektől a ruházati cikkekig már ma is több száz ipari termékben és fogyasztási cikkben megtalálhatók. Innovatív anyagokról lévén szó, fejlesztésük fontos motorja Európa versenyképességének, és számos kiaknázatlan lehetőséget rejtenek magukban például a gyógyászat, a környezetvédelem vagy az energiahatékonyság területén. Mivel azonban számos dolog bizonytalan az alkalmazásukkal kapcsolatban, olyan egyértelmű definícióra van szükség, amely biztosítja a megfelelő vegyipari biztonsági szabályok érvényesülését. Az új meghatározásnak valamennyi érintett szereplő, így az iparági szövetségek is hasznát fogják látni, hiszen a különböző ágazatokban alkalmazott, egymástól jelentősen eltérő definíciók helyett a jövőben egyetlen, egyöntetű meghatározást követhetnek majd. (A magyar nanosikerekről ide kattintva olvashat.)

A definíciót a Bizottság 2014-ben a tudományos és a műszaki fejlődés figyelembevételével felül fogja vizsgálni.

Az ajánlás egyben egy, az Európai Parlamentnek 2009-ben tett vállalás teljesítését is jelenti: akkor a Bizottság olyan egységes fogalommeghatározás kidolgozására tett ígéretet, amely a nanoanyagok kérdésköréhez kapcsolódó valamennyi, EU által szabályozott területen alkalmazható lesz.

Itt az egységes jogszabályok ideje!
A nanoanyagokat jelenleg az EU szintjén és a tagállamokban egyaránt számos különböző jogi előírás szabályozza. Az ezekben található definíciók eseti alapon születtek, és szinte minden ágazatban más a tartalmuk, ami szükségtelen terhet ró az iparra, miközben a szóban forgó anyagok veszélyeivel és előnyeivel kapcsolatos közéleti vitát is akadályozza. A ma elfogadott ajánlásnak köszönhetően a jövőben az EU jogalkotói az új jogszabályok kidolgozása és a meglévők végrehajtása során egyetlen egységes meghatározásra támaszkodhatnak.
A vegyi anyagokat az EU szintjén átfogóan szabályozó úgynevezett „REACH” rendeletben előírt első regisztrációs határidőhöz (2010. november 30.) kapcsolódó tapasztalatok azt mutatják, hogy az érintett cégek számára nem kellően világosak a nanoanyagok kapcsán teljesítendő kötelezettségeik. A „REACH” rendelet kulcsszerepet játszik a nanoanyagok mint vegyi anyagok tulajdonságaival kapcsolatos információk összegyűjtésében. A ma elfogadott definíció megkönnyíti az érintett vállalatok dolgát regisztrációs dokumentációjuk összeállítása során, mint ahogy annak meghatározásában is, hogy pontosan mikor kell terméküket nanoanyagnak tekinteniük.

 

Véleményvezér

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo