A brit-amerikai Eaststarch és az osztrák Agrana csoport 50-50 százalékos tulajdonában levő Hungrana üzemében a két év alatt megvalósult beruházásnak köszönhetően napi 3.000 tonna kukorica feldolgozása vált lehetővé.
A fejlesztések során bővítették a keményítőt, folyékony, izocukrot, alkoholt, takarmányt és bioetanolt előállító gyár teljes feldolgozósorát, megduplázták az izocukorgyártást, modernizálták az infrastruktúrát.
A beruházás önerőből valósult meg, ahhoz nem vettek igénybe sem direkt állami támogatást, sem hazai, vagy uniós forrást - mondta el az avató ünnepségen Lengyel Attila, ügyvezető igazgató. A Hungrana Kft. tavalyi árbevétele mintegy 45 milliárd forint volt, az idén várhatóan 70 milliárd forint lesz, aminek mintegy 40 százaléka származhat az etanolgyártásból. Tájékoztatása szerint az évi egymillió tonna feldolgozásra kerülő kukorica 30-35 százalékából bioetanolt gyártanak majd.
Az előállított 135 ezer tonna bioetanollal a Hungrana Kft. már most képes lenne kielégíteni az üzemanyagok biomassza eredetű részarányát 2010-ig meghatározó, uniós előírásnak megfelelő teljes magyarországi szükségletet. A cég környezetbarát üzemanyaga már húsz magyarországi töltőállomáson kapható.
A Szabadegyházán előállított bioetanol üzemanyagként való felhasználásával, illetve az annak megfelelő energiatartalommal rendelkező motorbenzin helyettesítésével Magyarország széndioxid kibocsátása évi 150 ezer tonnával csökkenhet.
Az új beruházás avató ünnepségén a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter hangsúlyozta: etanol előállításra Magyarország évi kétmillió tonna gabonát használhat fel. Ez reális cél, amely mellett fejlődhet az állatállomány és jut exportra is.
Abban a filozófiai vitában, hogy szabad-e élelmiszerből ipari terméket készíteni, Magyarország igennel voksol, de csakis a lehetőségeket figyelembe véve és a stratégiát okosan felépítve - mondta. A miniszter úgy vélte, hogy az első magyar bioetanol üzem után 3-4 készül még el. Mint mondta, az etanol gyártás mellett szól a fosszilis energia fogyatkozása és drágulása, az üzemanyagokkal kapcsolatos uniós előírások betartása, továbbá az, hogy általa a gazdák biztos jövedelemhez jutnak, s biztosított a gazdaságok melléktermékeinek a hasznosítása is.