Megfizetik a kivágott fák pótlását

Az áramosítás miatt fákat vágnak ki a tanyás térségekben. A fejlődésnek tehát ára van. Szerencsére a növényzet pótlására megvan a szándék és a forrás. Ha a hatóságok előírják a fapótlást, akkor annak eleget tesznek az áramszolgáltatók. Ha fapótlási díjat kérnek, akkor a cégek fizetnek.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Fenntartható fejlődés. Sokat hallani ezt a kifejezést, amelyről elsősorban Kína juthat eszünkbe, hiszen hatalmas gazdasági növekedést produkál az ázsiai ország, miközben a környezet megóvásával kevésbé törődnek. Persze, fejlődést itthon is tapasztalhatunk, melynek környezeti szempontból ára van. Egyre több tanyás térségbe jut el az áram, így a gyertyát le lehet cserélni villanykörtére, és lehet tervezni hűtőszekrény vásárlását is.

Pótolják a kivágott fákat

A Dél-alföldön a régió legnagyobb cége (a TOP100-ról itt olvashat bővebben), a Délmagyarországi Áramszolgáltató Zrt. (Démász) állítja fel a vezetékeket, vagy cseréli le a téeszes időkből megmaradt, sokszor gazdátlan hálózatot. A fejlődésnek sajnos környezetromboló hatása is van. A vezetékek nyomvonalán - amely sokszor aszfaltutak mentén fut - fasorokat vágnak ki, hiszen azok nem nőhetnek a vezetékekre. A Piac és Profit megtudta, hogy a társaság a villamos energia törvény szerint vezetékjogi engedélyt villamosenergia-hálózat(ok) létesítésére akkor kap, ha az illetékes hatóságok (önkormányzatok, útkezelők stb.) erről nyilatkoznak. Ha az engedélyezési eljárás során fasorok pótlására az igény felmerül, akkor azt a Démász teljesíti. Ha a hatóságok előírják a fapótlást, akkor annak eleget tesznek az áramszolgáltatók. Néhány esetben fapótlási díjat kérnek, ebben az esetben a cég fizet. (Korábban azt írtuk, hogy a vállalatok nem használják ki a fenntarthatósági programokban rejlő üzleti előnyöket.)


A fejlődés okozta környezeti kár kijavítható

Mit ér az erdő?
a mezőgazdaságilag nem jól hasznosítható területeken, parlagterületeken, újabb jövedelemforrási és munkalehetőségek jönnek létre;
javul az ország fával való ellátottsága, a belőlük kikerülő faanyag felhasználása csökkenti a fosszilis energiahordozók felhasználásának mennyiségét, a kiszolgáltatottságunkat;
növekszik a vidék turisztikai vonzereje, rekreációs lehetősége és szépsége.
Ezek szerint az áramszolgáltatók részéről megvan a hajlandóság a természeti értékek megőrzésére. (Hogyan lehet környezettudatos egy cég? Itt megtudhatja.) Annak beteljesüléséhez az önkormányzatokon keresztül a földtulajdonosoknak kell tenniük, ha nem a saját tőkéjükből kívánják a fákat telepíteni. Amire szükség is van a Nagyalföldön. A mezővédő (hófúvás, szél ellen védő) erdősávok telepítésének, fásításoknak gazdasági-társadalmi haszna van, tudtuk meg az Alföldi Erdőkért Egyesület titkárától, Szulcsán Gábortól. A fasorok (és természetesen a nagyobb kiterjedésű erdők) miatt az élővilág állapota kedvezőbbé válik. Ökológiai folyosók, zöld sávok jönnek létre (élőhelyet teremtenek, táplálkozó és búvóhelyet biztosítanak).

Gazdasági hasznot hoznak

Persze a mezőgazdaságból élők ezen okból még nem kezdeményezik a fasorok újbóli létrehozását, hiszen a vadak a földeken megtermett növényeket is tápláléknak tekintik.

Többet nyomhat a latban, hogy az erdősávok is jelentős mennyiségű széndioxidot kötnek meg, temperálják az időjárási szélsőségeket, levegőtisztító, por-, zajvédő hatásuk kedvező. Ezek mind olyan tulajdonságok, melyeknek "kézzel fogható" hasznuk nincs. Azt viszont már minden gazda megérzi, ha a szélvédő funkcióval is bíró fasorok eltűntével a futóhomok mozgásba lendül, eltűnik a termőréteg a földekről. Az erdősávok haszna még, hogy a szél lecsillapításával a védett területeken kevésbé szárad a talaj, jobb annak mikroklímája. Kevesebbet kell öntözni, amellyel eleve óvjuk a környezetet, és jobb lesz a termés is. A fenntartható fejlődés tehát nem egy távoli dolog, amelyet másoknak kell megvalósítani, hanem mi magunknak is feladatunk.

Véleményvezér

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?
Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo