Fenntartható fejlődés. Sokat hallani ezt a kifejezést, amelyről elsősorban Kína juthat eszünkbe, hiszen hatalmas gazdasági növekedést produkál az ázsiai ország, miközben a környezet megóvásával kevésbé törődnek. Persze, fejlődést itthon is tapasztalhatunk, melynek környezeti szempontból ára van. Egyre több tanyás térségbe jut el az áram, így a gyertyát le lehet cserélni villanykörtére, és lehet tervezni hűtőszekrény vásárlását is.
Pótolják a kivágott fákat
A Dél-alföldön a régió legnagyobb cége (a TOP100-ról itt olvashat bővebben), a Délmagyarországi Áramszolgáltató Zrt. (Démász) állítja fel a vezetékeket, vagy cseréli le a téeszes időkből megmaradt, sokszor gazdátlan hálózatot. A fejlődésnek sajnos környezetromboló hatása is van. A vezetékek nyomvonalán - amely sokszor aszfaltutak mentén fut - fasorokat vágnak ki, hiszen azok nem nőhetnek a vezetékekre. A Piac és Profit megtudta, hogy a társaság a villamos energia törvény szerint vezetékjogi engedélyt villamosenergia-hálózat(ok) létesítésére akkor kap, ha az illetékes hatóságok (önkormányzatok, útkezelők stb.) erről nyilatkoznak. Ha az engedélyezési eljárás során fasorok pótlására az igény felmerül, akkor azt a Démász teljesíti. Ha a hatóságok előírják a fapótlást, akkor annak eleget tesznek az áramszolgáltatók. Néhány esetben fapótlási díjat kérnek, ebben az esetben a cég fizet. (Korábban azt írtuk, hogy a vállalatok nem használják ki a fenntarthatósági programokban rejlő üzleti előnyöket.)
javul az ország fával való ellátottsága, a belőlük kikerülő faanyag felhasználása csökkenti a fosszilis energiahordozók felhasználásának mennyiségét, a kiszolgáltatottságunkat;
növekszik a vidék turisztikai vonzereje, rekreációs lehetősége és szépsége.
Gazdasági hasznot hoznak
Persze a mezőgazdaságból élők ezen okból még nem kezdeményezik a fasorok újbóli létrehozását, hiszen a vadak a földeken megtermett növényeket is tápláléknak tekintik.
Többet nyomhat a latban, hogy az erdősávok is jelentős mennyiségű széndioxidot kötnek meg, temperálják az időjárási szélsőségeket, levegőtisztító, por-, zajvédő hatásuk kedvező. Ezek mind olyan tulajdonságok, melyeknek "kézzel fogható" hasznuk nincs. Azt viszont már minden gazda megérzi, ha a szélvédő funkcióval is bíró fasorok eltűntével a futóhomok mozgásba lendül, eltűnik a termőréteg a földekről. Az erdősávok haszna még, hogy a szél lecsillapításával a védett területeken kevésbé szárad a talaj, jobb annak mikroklímája. Kevesebbet kell öntözni, amellyel eleve óvjuk a környezetet, és jobb lesz a termés is. A fenntartható fejlődés tehát nem egy távoli dolog, amelyet másoknak kell megvalósítani, hanem mi magunknak is feladatunk.