Leleplezték a kvóta-svindli elkövetőit!

A botrányt kiváltó "használt" emissziós kvótákat a zöld tárca értékesítette márciusban. Azok pár nap múlva illegálisan a párizsi tőzsdén bukkantak fel. Most leleplezték a tetteseket. De a szaktárca nem tudja hol vannak és kinek a kezébe kerültek a kvóták...

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Mint arról beszámoltunk, az EU aggodalmát fejezte ki márciusban, amiért a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium "használt" emissziós kvótákat (vállalatok által a minisztériumnak beszolgáltatott kvóták: Certified Emissions Reductions, CER) adott el külföldre 1,7 milliárd forint értékben, s ezzel uniós joghézagot játszott ki. A szaktárca azonban azzal a kitétellel adott túl e kvótákon, hogy azokat nem árusítják ki újra az uniós kvótakereskedelem keretében.

E kvóták pár nappal később mégis a párizsi BlueNext tőzsdén kötöttek ki. Az Európai Unió Emissziókereskedelmi Rendszere (EU ETS) tiltja az ilyesfajta újraértékesítést, ám a 2012-ig érvényben lévő kiotói egyezmény megengedi elektronikus adásvételüket - ebből is ered a joghézag. A márciusi híradások 1700 Párizsban eladott kvótáról szóltak, a Reuters most 7000-et említ.

Molnár József, a KvVM kabinetfőnöke a botrány kipattanása után azt nyilatkozta az MTI-nek, hogy "hiba" történt, melynek oka, hogy a BlueNext egyik kereskedője szimplán nem kapcsolta be számítógépén aznap azt a rendszert, amely azonosítja a kvótákat. (A két párizsi kereskedő valóban utólag, a tranzakció után fedezte fel, hogy ezek a kvóták nem léphetnek be újra az európai rendszerbe). Két kereskedő érintett az ügyben: egyikük igyekezett legálisan eladható kvótákkal helyettesíteni a "használt" magyar kvótákat, a másik azonban nem volt hajlandó saját költségén korrigálni az ügyletet.

A zöld tárca a Microdyne Ltd. nevű londoni cégre hárította a felelősséget, mert a Total Global Steel (TGS) úgy tájékoztatta a hazai illetékeseket, hogy nem vett részt bármilyen tőzsdei tranzakcióban, ami a párizsi esethez hasonlatos, sőt azt is tagadta, hogy a Microdyne-től vásárolt volna kvótákat.

A Reuters azonban egy neve elhallgatását kérő forrásra hivatkozva nem kevesebbet állít, minthogy a londoni székhelyű TGS volt az értékesítője a párizsi BlueNexten felbukkanó "használt" kvóták egy részének. A TGS-nél állítólag folyamatban van a kvóták visszaszerzése. De a magyar kormány továbbra sem tudja, hol leledzenek a párizsi tőzsdén gazdát cserélt kvóták, véli a Reuters. Az ügy zűrösségét erősíti, hogy az emissziós kvótákat egyre gyakrabban használják adócsalásra.

Kvóta-körhinta a világ körül
A tranzakciók sorozata:
1. A zöld tárca a Deutsche Bank tanácsára 1,74 millió CER-kvóták értékesít az Energy Power Kft.-nek (HEP), 9,10 eurós darabáron. Ezek olyan kvóták, amelyek a hazai vállalatok már beszolgáltattak a minisztériumnak üvegházgáz-kibocsátásaik fejében az ezt regulázó EU ETS előírásainak megfelelően.
2. A magyar HEP a londoni Microdyne-nek adja el a kvótákat.
3. A Microdyne egy hongkongi cégnek értékesíti a kvótákat. A cég kiléte ekkor még nem ismeretes. (Később derül ki: a Mourinio Ltd.-ről van szó.)
4. Március 22-én a HEP levelet kap a Microdyne-től, amelyben a londoni cég biztosítja a HEP-et, hogy a hongkongi kereskedő tudja, nem áramoltathatja a kvótákat vissza az európai kvótakereskedelembe.
5. A hazai illetékesek ezzel szemben azt állítják, hogy a kvóták a HEP-től a TGS birtokába kerültek. Olt Boglárka, a minisztérium sajtószóvivője a Reutersnek úgy magyarázta a tárca eddigi bejelentéseit, hogy egymásnak ellentmondó információkat kaptak.
6. A párizsi BlueNexten 2 kereskedő által értékesített ”használt” kvóták 10 másik kereskedőnél kötöttek ki. Kilétük egyelőre nem ismeretes.
7. A botrány hatására a zöld tárca visszavonta a HEP-től azt a 949 000 kvótát, melyek még a tulajdonában vannak.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo