Lejáratják az uzsorások a mikrohitelezést

Napokon belül hazánkba látogat a 2006-os Nobel békedíj kitüntetettje, Muhammad Yunus, a Budapest Klub tiszteletbeli tagja. A 70 éves bangladesi közgazdász-professzor honosította meg széles körben a mikrohitelezést, amely lehetőséget adott a szegény országok lakosságának felemelésére. Az addig csak segélyből tengődő vagy egyenesen éhező családok az apró kölcsönökből kis vállalkozásokat indítottak, melyek révén anyagilag önállóvá váltak. Újabban azonban harácsolók kezdték ki a nemzetközi elismertségnek örvendő módszert.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jó ideje a mikrohiteleket tartják az egyik legjobb, fair és fenntartható módszernek arra, hogy az elmaradt országok népességét kihúzzák a csávából. Ha segélyekkel támogatják ezeket a nemzeteket, attó még nem fejlődik a vállalkozói kultúra, ha kölcsönnel segítik ki ezeket az államok, azzal az eladósodás és a kamatterhek ördögi körébe zuhannak, arról nem is beszélve, hogy a kormányzati korrupció és sikkasztás is gyakran jókora összegeket "lenyel" a kölcsönökből, mielőtt az az ínségben szenvedőkhöz kerülne.

Nemes koncepció

A mikrohitel metodikája olyannyira felkapott lett, hogy 2005-ben még önálló évet is kapott az ENSZ-től (2010 például a biológiai sokszínűség éve), valamint olyan sztárok népszerűsítették a koncepciót, mint Natalie Portman és Michael Douglas.

A "mikrocredit" lényege, hogy azok részesülnek hitelben, akik túl szegények ahhoz, hogy a hagyományos bankoktól kölcsönhöz jussanak. Több okból: mert a csekély összegű hitel visszafizetésének esélye oly alacsony, s a hitelhez folyamodók elhanyagolható értékű vagyont tudnak felmutatni, ami jelzáloggal lenne terhelhető.

Yunnus a kis falvakat járva 1976-ban fedezte fel, hogy a kis kölcsönök látványos eredményekhez vezethetnek. Élete első hitelét a saját pénzéből nyújtotta 42 asszonynak. Mindegyik 2 cent profitot termelt belőle. Ugyanebben az évben a Janata Banknál kezdett el egy mikrohitel programot, majd megalapította a Grameen Bankot (Falu Bank), amely fontos intézmény lett az akut szegénység felszámolásában. A 80-as évektől kezdve már közmű- és mezőgazdasági projekteknek is hitelezett, majd a mobiltelefonok elterjesztésével is foglalkozott. 2007-ig a pénzintézet 6,38-7,4 milliárd dollár közötti összeg erejéig nyújtott hitelt, 94 százalékban nőknek és javarészt kis csoportoknak (úgynevezett szolidaritási csoportok), amelynek tagjai kezesei egymásnak.

Yunusnak és kollégáinak tevékenységét sokan kifogásolták. A balos közgazdászok azért helytelenítették a mikrohitelezést, mert szerintük azokat a jóléti funkciókat és azt a biztonsági hálót privatizálja, amelyet a kormányzatnak kellene ellátnia; az iszlám vallás papsága pedig egy időben kijelentette, hogy a Grameen-kölcsönt felvevő nőket nem temetik el muszlim szertartással.

Mikrohitelezés a nagyvilágban
60 milliárd dolláros globális volumen
60 százaléka bankok kezében
35 százalékát NGO-k (nem kormányzati szervezetek) folyósítják
5 százalékát takarékszövetkezetek és vidéki bankok nyújtják
Eddig összesen 150 millió ember jutott mikrohitelhez a világban

Tényleg sikeres?

Egyes körökben meghonosodott a nézet, hogy a mikrohitelezés a nincstelenek függetlenné, önellátóvá tételének kulcsa, s mint ilyen, a társadalmi változás letéteményese. Közgazdászok azonban vitatják, hogy a "társadalmi befektetésnek" is nevezett módszer -amit sokszor adományokból kell finanszírozni, ha a hitelezés nem termel nyereséget- valóban képes kiemelni az emberek a szegénységből? Többen úgy vélik, nem univerzális csodaszer, hiszen nem minden ember képes vállalkozást beindítani és felfuttatni. Yunus azt tapasztalta, hogy a kisvállalkozók nagy része időben törlesztett, s csak kis hányaduk maradt el a fizetéssel.

A legtöbb mikrohitel-intézet 80 százalékos sikerességi rátát emleget, de szakértők szkeptikusak ezzel kapcsolatban, és meg vannak róla győződve, hogy az adatok jócskán kozmetikázottak. Annyit tudni, hogy amikor a 80-as években a Grameen asszisztált egy amerikai bank mikrohitel-programjához Arkansasban, a kölcsönök 30 százaléka bebukott. A fiaskóból kiderült, hogy gyakran a tőkénél fontosabb az iskoláztatás, a munkaképesség fejlesztése és a munkhaelyek teremtése. Az Acción, amely közel 20 éve a Grameen mintájára működik az Egyesült Államokban, a mai napig nem tudott profitot kisajtolni a mikrohitelezésből. Az ilyen bankoknál alkalmazott csoportos hitelezésnek nem pusztán anyagi hasznai vannak: az egymás kezeseiként kölcsönt felvevő társulások tagjai (többnyire nők összejárnak, besegítenek egymás üzletébe, kuncsaftokat irányítanak egymáshoz, jóval azután is, hogy a hitelt visszafizették.

A M.I.T. professzorai, Abhijit Vinayak Banerjee és Esther Duflo, valamint a Yale-en működő Dean Karlan kutatásaiból tavaly kiderült, nem állapítható meg egyértelműen, hogy a mikrohitel javítana az emberek egészségi állapotán, iskolázottságán, vagy változtatna a nők társadalmi elfogadottságán. De arra sincs bizonyíték, hogy a hitelfelvevők felelőtlenül használják fel a pénzt. Az bizonyos, hogy a mikrohitel nagyobb vásárlások, beruházások eszközlését teszi lehetővé, mint amire az illető egyébként képes lenne.

Nyerészkedők kisajátították

A 60 milliárd dolláros volumenű mikrohitelezésben utazó intézetek némelyike 100 százalékos vagy még nagyobb éves kamatot is kiró a kölcsönökre. Még az USA-ban is bizottsági meghallgatást tartott a képviselőház az ügyben, hogy kivizsgálja, vajon hol húzódik a határ a fair profit és a nyerészkedés között. Az ügy nem kis bosszúságot okoz Yunusnak, kinek alakja és arca összeforrt a mikrohitel fogalmával. "Az uzsorások ellen hoztuk létre a mikrokreditet, és most a mikrohitel új uzsorásokat termel", idézte Yunust az International Herald Tribune, aki egy ENSZ-konferencián panaszkodott. "A mikrohitel az emberek szegénységből való kiemelésére szolgál, nem pedig a szegényeken való meggazdagodásra", tette hozzá.

A magánszektor profitérdekelt szereplői akkor mozdultak rá nagy erővel a hitelezés e formájára, amikor 2007-ben a kis mikrohitel intézetből kinövő mexikói Compartamos 458 millió dollárhoz jutott részvénykibocsátás révén. A 1,2 millió embernek/vállalkozásnak kölcsönző társaság sikersztorija láttán a nemzetközi befektetői közösség felismerte, hogy a mikrohitel nagy biznisz is lehet. Az Atlantában működő karitatív intézmény, a CARE 1997-ben 3,5 millió dolláros befektetéssel indított perui mikrohiteleit például tavaly felvásárolta egy perui bank 96 millióért. A CARE 74 millió dolláros hasznot könyvelhetett el.

Globális átlag: 37 százalékos éves kamat

Szakértők úgy tartják, 20 százalékig fogadható el a kölcsön megsarcolása, 30 százalék már nem tartható felelős, kiegyensúlyozott hitelezésnek, ezen felül pedig egyértelmű a harácsolás, a szegény sorban élő emberek kihasználása. Maga Yunus is 10-15 százalékot lát megengedhetőnek. Csakhogy a világszerte -Yunustól függetlenül- működő mikrohitelezési intézetek háromnegyede(!) ennél nagyobb rátával terheli meg a hitelt, átlagosan 37 százalékkal (ez az érték nyilván elég szélsőséges értékekből állt össze).

A legriasztóbb esetek Nigériában -a Deutsche Bank által támogatott LAPO révén- és Mexikóban fordulnak elő, ahol a lakosság nagy része még a mikrohitelt sem képes felvenni, nemhogy a "rendes" kölcsönt, írja a Herald Tribune. Mexikóban a kamatátlag 70 százalék, de van olyan bank, amely 125 százalékot is ráver a hitelfelvevőre. A szóban forgó Compartamos kamata és kezelési költsége például eléri a 82 százalékot.

 

Magyar kezdeményezés
A Kiútprogramban a Raiffeisen Bank (szociális felelősség vállalási programja keretében) kis összegű, fix kamatozású, rövid lejáratú hiteleket nyújt biztosíték nélkül a KP által felkészített és a legális gazdaságban működni kívánó ügyfeleknek. "A program tervezői nem állítják, hogy az minden mély-szegénységben élőnek megoldást jelent, vagy hogy az önmagában megoldhatja a mély-szegénység problémáját. Azt állítják viszont, hogy a mikrohitelezés egy lehet a szegénység visszaszorításához használt eszközök között." (részlet a programból)

Nigériában az úgynevezett "kényszerű tartalékolás" metódusa miatt a kölcsönt kapó nem jut  rögtön hozzá a teljes hitelhez (annak 20 százalékát a bankszámlán köteles hagyni), a kamatot viszont az egészért fizeti. Megfigyelők az online pénzkölcsönzőket (Kiva, Microplace) sem tartják túlzottan tisztességesnek, mivel nem garantálják, hogy nem lesz jelentős kamatemelés. (Nicaraguában már a 35 százalék társadalmi elégedetlenséghez vezetett és kampány indult a lakosság körében a törlesztés bojkottálására. Daniel Ortega államfő bejelentette egy hazai forrásokat használó mikrokredit-intézet létrehozását, amely csak 8-10 százalékokal dolgozna, ám miután a bíróságok leálltak az adósokat sújtó végrehajtás forszírozásával, az egész kampány elhalt.)

Elemzők szerint a Yunus által szorgalmazott 15 százalékos felső határból nem minden országban gazdálkodható ki a működési költség. Ázsiában ez működött, s a Grameen Bank méreténél fogva képes volt  a méretgazdaságosság elvét érvényesíteni.

Vannak, akik azt mondják, a harmadik világ polgárai számára sokszor nagyobb segítség a mikro-megtakarítási program, vagyishogy bankszámlát nyithatnak aprócska összegekkel, s így nincsenek folyton a kezük ügyében a bankjegyek, amelyet szükségszerűen "elvernének". Kutatások kimutatták, hogy az alacsony jövedelem gondatlan elköltése is éppúgy megmételyezi a lecsúszott néprétegek sorsát, mint a jövedelem hiánya. A családfők 20 százaléka ugyanis cigarettára, alkoholra és prostituáltakra költi jövedelme jelentős hányadát.

A gazdaságilag elmaradott társadalmakban évi 40 százalékos jutalékot szednek be azok a kezdetleges bankok (illetve nomád bankárok), akiknél takarékba lehet helyezni a készpénzt. Vannak tehát részei a világnak, ahol nem is annyira a mikrohitelezést, mint inkább a fair mikrotakarékoskodást kellene elsőként megvalósítani, 40 százalékos "banki költség" nélkül! A CARE és az Oxfam ilyen alapvető pénzügyi szolgáltatások megvalósításán munkálkodik.

Muhammad Yunnus július 7-én tart előadást a Művészetek Palotájában a Social Business Tour részeként, amely az ERSTE Alapítvány, az Erste Csoport, a good.bee, az osztrák Szociális és Munkaügyi Minisztérium és a Grameen Creative Lab közös kezdeményezése.

Yunus Amerikában
Tavaly a Time magazin beszámolt arról, hogy a Grameen Bank az Egyesült Államokban is próbálja felkarolni a városi árusokat, akik rendszerint 40 százalékos kamat árán juthatnak kölcsönhöz. Van benne nem kevés irónia, hogy egy harmadik világbeli hitelező látja el a világ egyik legfejlettebb országának polgárait. Az USA-ban közel 100 000 bankfiók működik, ám a hitelfelvétel a válság következtében nehezebbé vált. Yunus bízik benne, hogy a Grameen America néhány éven belül nyereséges lesz, mivel célközönsége igen népes: 9 millió amerikai állampolgárt néz levegőnek a bankrendszer és 21 millióan fordulnak rendszeresen a zálogházhoz, hogy készpénzre tegyenek szert. A Grameen 2008 óta 1700 hitelezőt lát el New Yorkban és új fiókok nyitását tervezi, ahol alacsony költségű mikro-takarékszámlák nyitására is lehetőség nyílik. Ha nem sikerül profitot termelniük, Yunus karitatív akciónak fogja tekinteni az egész üzletet.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo