Komoly viták a klímapolitikáról

Jelentős az igény az Európai Unió tagországai között, hogy az ambiciózus klímavédelmi és energiahatékonysági uniós célok megvalósítását célzó szabálycsomagról politikai konszenzussal lehessen megállapodni, a tagállamok többsége ne szavazza le a kisebbséget - derült ki a tagországok környezetvédelmi minisztereinek luxembourgi találkozóján.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mint a magyar delegációt vezető Faragó Tibor, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) főosztályvezetője az MTI-nek elmondta, továbbra is érvényes az állam- és kormányfők múlt heti találkozóján rögzített szándék, hogy a csomag lényegében meg kell próbálni megállapodni a következő csúcstalálkozóig, azaz december közepéig. Ezzel együtt a miniszteri ülésen az is világos volt, hogy az álláspontok továbbra is nagyon távol vannak egymástól.

A számos vitás kérdés közül Faragó Tibor kiemelte azt, amelyet nyolc kelet- és közép-európai tagállam, köztük Magyarország miniszterelnöke a múlt héten közös nyilatkozatban is megfogalmazott. Ebben úgy vélik, hogy a jelenlegi javaslat nem kellően igazságos, mert a szennyezőanyagok kibocsátásának csökkentését a tagországok között elosztva nem veszi figyelembe, ami a rendszerváltást követően történt a szóban forgó országcsoportban. Ezek az országok továbbra is azt várják az uniós elnökségtől, hogy a kompromisszum elérése érdekében a rendszer méltányosabbá tételére próbáljon javaslatot tenni - hangsúlyozta a főosztályvezető.

Iparágak kerülhetnek veszélybe

Régi tagállamok is kérik egyébként, hogy az Európai Bizottság javaslatával szemben ne kizárólag a 2005-ös év szolgáljon alapul a terhek elosztásához, hanem például a 2005-2007 közötti időszak átlaga. Ez eltérően hatna a tagállamokra, Magyarország esetében a számítások szerint további követelménynövekedéssel járna.

Megjelent a mostani vitában ismét az is, hogy egyes szektorokat szintén rendkívül kényesen érintenének az új szabályok, köztük a kibocsátáskereskedelmi rendszer átalakítása. Lengyel megítélés szerint például súlyos szociális következményei is lehetnének, ha az energiaipar szereplőinek - ahogy az a jelenlegi tervezetben áll - 2013-tól száz százalékban meg kellene vásárolniuk a kibocsátási jogokat. Több tagállam arra is rámutatott: hasonló okokból egész iparágak versenyhátrányba kerülhetnének olyan országokkal, amelyek nem EU-tagok, és "kivonulhatnának" az EU-ból.

Néhány tagállam hétfőn nagyobb szabadságot kért abban is, hogy a fejlett országokban válthassa meg csökkentési kötelezettségét, azaz ottani beruházásai nyomán keletkező kibocsátásmérséklődést saját magánál számolhasson el.

Készülődés Poznanra

Mivel nagy a véleménykülönbség, várható, hogy a környezetvédelmi miniszterek még egy informális találkozót tartanak a témáról - erre nagyon ritkán volt példa az uniós történelemben.

A megállapodás azért is fontos lenne az unió szempontjából, mert az komoly előnyt jelenthetne decemberben, a lengyelországi Poznanban tartandó, úgynevezett klíma csúcstalálkozón. Az EU már többször értésre adta, hogy a nemzetközi színtéren is szeretne vezető szerepet játszani ebben a témában.

Most a miniszterek mindemellett megállapodtak abban, hogy milyen állásponttal készül az EU a poznani találkozóra. Ebben szerepel például a fejlődő országok segítése annak érdekében, hogy a fejlettekéhez képest más - kevésbé környezetkárosító - fejlődési pályát járjanak.

Megerősítették Luxembourgban azt is, hogy a pénzügyi válság miatt a környezetvédelmi célokat nem szabad visszafogni.

Több hatásvizsgálat a génmódosított növényeknél

Foglalkoztak a miniszterek a találkozón a genetikailag módosított szervezetekre (GMO) vonatkozó uniós szabályozással is. Az EU-tagállamok egyelőre teljesen megosztottak az ilyen növények termesztésének és forgalmazásának engedélyezését illetően. Most a hozzászólók döntő többsége kiállt amellett, hogy a szabályozást javítani kell, körültekintőbbé kell tenni. Magyar részről is többször sürgették azt, hogy készüljenek kiterjedtebb hatásvizsgálatok, illetve a tagállamok független vizsgálatokat is készíthessenek - ez a javaslat is bekerült a felvetett módosítások közé.

Mindez jelentheti akár az eddigi brüsszeli hozzáállás megváltozását is, és ezáltal később az egyes esetek elbírálását is más megvilágításba helyezheti - mutatott rá Faragó Tibor. (Magyarország a térség államaihoz képest fokozottan ki van téve az éghajlatváltozás várható negatív hatásainak, így elemi érdeke, hogy elősegítse a mielőbbi uniós és a globális összefogást - hangsúlyozza az Energia Klub.)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo