Komoly viták a klímapolitikáról

Jelentős az igény az Európai Unió tagországai között, hogy az ambiciózus klímavédelmi és energiahatékonysági uniós célok megvalósítását célzó szabálycsomagról politikai konszenzussal lehessen megállapodni, a tagállamok többsége ne szavazza le a kisebbséget - derült ki a tagországok környezetvédelmi minisztereinek luxembourgi találkozóján.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Mint a magyar delegációt vezető Faragó Tibor, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) főosztályvezetője az MTI-nek elmondta, továbbra is érvényes az állam- és kormányfők múlt heti találkozóján rögzített szándék, hogy a csomag lényegében meg kell próbálni megállapodni a következő csúcstalálkozóig, azaz december közepéig. Ezzel együtt a miniszteri ülésen az is világos volt, hogy az álláspontok továbbra is nagyon távol vannak egymástól.

A számos vitás kérdés közül Faragó Tibor kiemelte azt, amelyet nyolc kelet- és közép-európai tagállam, köztük Magyarország miniszterelnöke a múlt héten közös nyilatkozatban is megfogalmazott. Ebben úgy vélik, hogy a jelenlegi javaslat nem kellően igazságos, mert a szennyezőanyagok kibocsátásának csökkentését a tagországok között elosztva nem veszi figyelembe, ami a rendszerváltást követően történt a szóban forgó országcsoportban. Ezek az országok továbbra is azt várják az uniós elnökségtől, hogy a kompromisszum elérése érdekében a rendszer méltányosabbá tételére próbáljon javaslatot tenni - hangsúlyozta a főosztályvezető.

Iparágak kerülhetnek veszélybe

Régi tagállamok is kérik egyébként, hogy az Európai Bizottság javaslatával szemben ne kizárólag a 2005-ös év szolgáljon alapul a terhek elosztásához, hanem például a 2005-2007 közötti időszak átlaga. Ez eltérően hatna a tagállamokra, Magyarország esetében a számítások szerint további követelménynövekedéssel járna.

Megjelent a mostani vitában ismét az is, hogy egyes szektorokat szintén rendkívül kényesen érintenének az új szabályok, köztük a kibocsátáskereskedelmi rendszer átalakítása. Lengyel megítélés szerint például súlyos szociális következményei is lehetnének, ha az energiaipar szereplőinek - ahogy az a jelenlegi tervezetben áll - 2013-tól száz százalékban meg kellene vásárolniuk a kibocsátási jogokat. Több tagállam arra is rámutatott: hasonló okokból egész iparágak versenyhátrányba kerülhetnének olyan országokkal, amelyek nem EU-tagok, és "kivonulhatnának" az EU-ból.

Néhány tagállam hétfőn nagyobb szabadságot kért abban is, hogy a fejlett országokban válthassa meg csökkentési kötelezettségét, azaz ottani beruházásai nyomán keletkező kibocsátásmérséklődést saját magánál számolhasson el.

Készülődés Poznanra

Mivel nagy a véleménykülönbség, várható, hogy a környezetvédelmi miniszterek még egy informális találkozót tartanak a témáról - erre nagyon ritkán volt példa az uniós történelemben.

A megállapodás azért is fontos lenne az unió szempontjából, mert az komoly előnyt jelenthetne decemberben, a lengyelországi Poznanban tartandó, úgynevezett klíma csúcstalálkozón. Az EU már többször értésre adta, hogy a nemzetközi színtéren is szeretne vezető szerepet játszani ebben a témában.

Most a miniszterek mindemellett megállapodtak abban, hogy milyen állásponttal készül az EU a poznani találkozóra. Ebben szerepel például a fejlődő országok segítése annak érdekében, hogy a fejlettekéhez képest más - kevésbé környezetkárosító - fejlődési pályát járjanak.

Megerősítették Luxembourgban azt is, hogy a pénzügyi válság miatt a környezetvédelmi célokat nem szabad visszafogni.

Több hatásvizsgálat a génmódosított növényeknél

Foglalkoztak a miniszterek a találkozón a genetikailag módosított szervezetekre (GMO) vonatkozó uniós szabályozással is. Az EU-tagállamok egyelőre teljesen megosztottak az ilyen növények termesztésének és forgalmazásának engedélyezését illetően. Most a hozzászólók döntő többsége kiállt amellett, hogy a szabályozást javítani kell, körültekintőbbé kell tenni. Magyar részről is többször sürgették azt, hogy készüljenek kiterjedtebb hatásvizsgálatok, illetve a tagállamok független vizsgálatokat is készíthessenek - ez a javaslat is bekerült a felvetett módosítások közé.

Mindez jelentheti akár az eddigi brüsszeli hozzáállás megváltozását is, és ezáltal később az egyes esetek elbírálását is más megvilágításba helyezheti - mutatott rá Faragó Tibor. (Magyarország a térség államaihoz képest fokozottan ki van téve az éghajlatváltozás várható negatív hatásainak, így elemi érdeke, hogy elősegítse a mielőbbi uniós és a globális összefogást - hangsúlyozza az Energia Klub.)

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo